Markowe karmy zoologiczne

Zakładanie akwarium krok po kroku

Akwarystyka to wspaniałe hobby – nie zajmuje dużo czasu, można uprawiać je w domu, nadaje się nawet dla małych miłośników przyrody, a dostępne w szerokim wyborze rybki i akcesoria pozwalają tworzyć piękne kompozycje. Już po krótkim czasie akwarium staje się pasją całej rodziny, a podglądanie spokojnie pływających rybek to codzienny rytuał.

Każdy kto widział wspaniałe podmorskie światy zastanawia się jednak jak zacząć swoją akwarystyczną przygodę, by uniknąć zbędnych kosztów i rozczarowań. Co jest niezbędne, na co warto pozwolić sobie w późniejszym czasie, a co jest marnowaniem pieniędzy? Jak przygotować się do posiadania akwarium? W co je wyposażyć? Jakie rybki wybrać? Co kupić?

Poniżej klika niezbędnych punktów, które musisz wykonać zakładając słodkowodne akwarium 

1. Planowanie

Jeśli nigdy nie miałeś akwarium musisz zacząć od solidnego planu! Trzeba zdecydować gdzie stanie akwarium, jak będzie wyglądać i co zawierać. To poważne decyzje, ponieważ niełatwo się z nich później wycofać, więc przemyśl wszystko dobrze. Wybierz sprzęt, rybki, wodne zwierzęta i rośliny, policz koszty i ewentualnie zaplanuj oszczędności, by na nic Ci nie zabrakło.

Wybierając faunę i florę do akwarium na początku warto zdać się na rady doświadczonych akwarystów – w sklepie zoologicznym z pewnością uzyskasz pomoc w doborze gatunków, które będą dobrze ze sobą żyły i pięknie wyglądały, a jednocześnie opieka nad nimi nie przysporzy kłopotów początkującej osobie. Wyborowi rybek do swojego pierwszego akwarium poświęcimy osobny wpis, bo to temat rzeka.

Ze względu na większą stabilność środowiska debiutantom poleca się średniej wielkości akwaria – Twoje pierwsze akwarium powinno mieć pojemność od 60 do 100 litrów, jeśli to możliwe młody akwarysta powinien wybierać większe gabaryty niż bardziej doświadczeni. Dla wygody rybek poleca się prostokątne akwaria. Ze względu na bogaty osprzęt dodatkowy, po który często sięga się z czasem, warto wybrać standardowe akwarium znanego producenta, bo potem łatwo można je rozwijać. Koszty są wówczas niższe niż w wypadku akwariów starych lub robionych na zamówienie.

2. Lista zakupów na start

Początkujący akwarysta musi zaopatrzyć się w sporo rzeczy – oto niezbędne wyposażenie na start:

akwarium z pokrywą
szafka pod akwarium
oświetlenie
filtr do wody
napowietrzacz
grzałka z termostatem
podłoże
schronienie dla ryb
rośliny akwariowe (żywe lub sztuczne)
rurka i wiadro do zmiany wody

Przydadzą się także:
termometr
sitko do wyławiania ryb
czyścik magnetyczny do szyb
gadżety akwariowe
tło do akwarium
testy wody

Akwarystyka to zajęcie wymagające czasu i cierpliwości – to dlatego w Twoim domu najpierw pojawi się samo akwarium, a dopiero potem zamieszkają je żywe istoty. Stabilizacja środowiska trwa minimum 2-3 tygodnie, dopiero po tym czasie w akwarium mogą zamieszkać ryby.

3. Miejsce na  akwarium

Przygodę z akwarystyką należy zacząć od wyboru miejsce, w którym będzie się ono znajdować – ważne jest by służyło ono temu celowi długo, ponieważ przenoszenie akwarium szkodzi rybkom. Ważne też, by miejsce na akwarium było solidne – napełnione wodą akwarium waży zazwyczaj ponad 100kg, nawet gdy jest niewielkie, więc jeśli nie posiadamy specjalnej wzmacnianej szafki wato upewnić się, że mebel, na którym chcemy postawić akwarium wytrzyma ciężar. Dla ochrony podłogi warto położyć pod nim warstwę podkładu (specjalistycznego dla akwarystów lub zwykłego podkładu pod panele, który jest znacznie tańszy). Ze względu na rozwój glonów poleca się ustawienie akwarium w dość ciemnym miejscu i sztuczne jego oświetlanie – pozwoli to wspaniale wykorzystać mroczny kąt pokoju!

4. Urządzanie akwarium

Mamy już wszystko co potrzebne, czas więc urządzić mieszkanie wymarzonym rybkom. Wysypujemy więc żwir lub piasek na dno zbiornika i sadzimy w nim odporne i szybkorosnące rośliny – grubość podłoża to minimum 5 cm tak, by flora mogła rozwinąć system korzeniowy, a rybki nie mogły wyciągnąć ich z podłoża.Warto wybrać rośliny drobnolistne, ponieważ dzięki nim akwarium wyda się większe.  Mocujemy wówczas w akwarium także filtr i napowietrzacz, grzałkę oraz oświetlenie. Warto tak zaplanować umiejscowienie tych niezbędnych elementów, by w jak największym stopniu zamaskować ich istnienie, np. roślinami lub elementami dekoracyjnymi. Po ułożeniu wszystkich elementów mających na celu uatrakcyjnienie i upiększenie naszego akwarium wlewany do środka ostrożnie odstaną wodę uważając, by nie zniszczyć naszych konstrukcji. Włączamy aparaturę i uzbrajamy się w cierpliwość – stworzony przez nas ekosystem musi się ustabilizować tak, by stworzyć rybkom optymalne środowisko do życia. Akwarium musi pracować bez rybek co najmniej 2-3 tygodnie zanim woda w nim będzie się nadawała do życia.

Czas oczekiwania na ostanie wody możemy poświęcić na wybór obsady naszego akwarium. O najpopularniejszych, niewymagających gatunkach rybek akwariowych możecie dowiedzieć się więcej czytając nasz kolejny artykuł z tej serii pod tytułem Rybki akwariowe dla początkujących, w którym prezentujemy 5 gatunków, którymi warto się zainteresować na początku akwarystycznej przygody.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj