Markowe karmy zoologiczne

Kleszcz u psa – co robić?

Wakacje kojarzą nam się z błogim lenistwem, przyjemną temperaturą oraz odpoczynkiem. Długie spacery z psem, zabawa w parku czy w lesie, jest idealną okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu, jednak dla psa może oznaczać zwiększone prawdopodobieństwo spotkania z kleszczem. Jak zapobiegać ugryzienia i co robić w przypadku gdy, znajdziemy kleszcza na ciele naszego psa?


kleszcz u psa

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia psów. Niegdyś kojarzone były z lasem oraz wakacjami w plenerze, jednak obecnie można spotkać je na domowym trawniku. Co trzeci kleszcz jest nosicielem boreliozy, a 5% całości gatunku może być zarażona więcej niż jednym patogenem. Ślina pajęczaka zawiera substancje znieczulające, które hamują krzepliwość krwi oraz miejscową reakcję układu immunologicznego. Kleszcz może pożywiać się krwią ofiary nawet przez kilka dni, a aby zarazić chorobą odkleszczową potrzebuje od 12-24 dni. Pijąc krew pupila, wymiotuje i uwalnia jednocześnie czynniki zakaźne. Ulubionym miejscem ataku jest zazwyczaj szyja, kart oraz łapy i w tam, gdzie skóra jest cieńsza.

Jak pozbyć się kleszcza?

W przypadku gdy znajdziemy u swojego pupila kleszcza, należy niezwłocznie go wyciągnąć. Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy zająć się tym sami. Kleszcza najlepiej wyciągnąć pęsetą, nigdy gołymi rękami, ponieważ ryzykujemy zakażeniem się ewentualnie przenoszoną chorobą. Pajęczaka chwytamy blisko skóry i pewnym, ale delikatnym ruchem wykręcamy lub wyciągamy go. Należy pamiętać o tym, żeby nie zaciskać pęsety na ciele kleszcza, ponieważ może to spowodować wprowadzenie zawartości pod skórę psa. Kleszcza wykręcamy w przeciwnym kierunku, do tego w jakim się wkręcił. Jeżeli w trakcie usuwania pajęczaka, urwiemy go i zostanie sama główka, resztę ciała musimy wyciągnąć w ten sam sposób. Nawet niewielki kawałek pozostawiony w ciele psa, może spowodować zakażenie, dlatego jeśli nie mamy pewności czy udało nam się usunąć całość, warto udać się do weterynarza, aby dokładnie skontrolował i sprawdził naszego czworonoga.

Objawy babeszjozy – obserwuj swojego psa

Po całkowitym wyjęciu kleszcza, należy zdezynfekować ranę oraz obserwować to miejsce prze kilka tygodni. Po zauważeniu jakichkolwiek zmian na skórze psa takich jak rumień czy obrzęk w okolicy, gdzie znajdował się kleszcz, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Babeszjoza może pojawić się kilka dni, a nawet tygodni po zakażeniu chorobą. Do charakterystycznych objawów należy apatia, brak apetytu i łaknienia, powiększenie węzłów chłonnych, wysoka gorączka dochodząca do 40-41°C, wymioty, biegunka z domieszką krwi,gazy, zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej, problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu, niewydolność oddechowa i krążeniowa czy zaburzenia ze strony układu nerwowego. Niestety rozwój choroby jest błyskawiczny i mimo natychmiastowej pomocy, może skończyć się śmiercią czworonoga.

Jak chronić swojego psa?

Warto już od wczesnej wiosny chronić swojego pupila przed kleszczami. Na rynku dostępne są różne preparaty w postaci kropel lub sprayu do nanoszenia na skórę oraz specjalne obroże. Większość preparatów zabija kleszcze, ale tylko te, które zaszczepiły się w skórę psa. W Polsce dostępna jest również szczepionka przeciw babeszjozie o nazwie Biocan B. Warto trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pupila. Dzięki odpowiedniej ochronie letnie spacery będą samą przyjemnością.

Rasy mało aktywnych psów – część II

Kontynuujemy charakterystykę ras psów, które nie lubią przesadnej aktywności. Dzisiaj przedstawiamy kolejnych milusińskich, którzy kochają spędzać czas, leniuchując na swoim legowisku.

rasy-psów

Czy znalazłeś już swoją bratnią, czworonożną duszę?

1. King spaniel angielski
Jest bardzo kochającym, delikatnym i spokojnym psem. Uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem, do którego potrafi bardzo szybko się przywiązać. Wymaga poświęcenie mu uwagi oraz czułości, dlatego nie powinno się go zostawiać samego na wiele godzin. King spaniel angielski uwielbia spędzać czas wokół ludzi, chociaż potrafi być nieśmiały wobec obcych. Na co dzień jest posłuszny, grzeczny i szybko się uczy, choć czasami może być uparty i złośliwy. Bardzo lubi spędzać czas, relaksując się na kanapie lub bawiąc się piłeczką w zaciszu domowym. Dobrze dogaduje się z innymi psami i zwierzętami, jednak w trakcie spaceru warto trzymać go na smyczy bo może ganiać ptaki i małe zwierzęta.

2. Sealyham Terrier
To wyjątkowo wierny i oddany swojemu właścicielowi piesek. Jest bardzo spokojny i mało aktywny w domu. Uwielbia bawić się ze swoim opiekunem, a w szczególności leniuchować, ponieważ należy do największych kanapowców wśród terierów. Wystarczą mu w zupełności trzy niedługie spacery. Ma silnie rozwinięte instynkty łowieckie, dlatego warto trzymać go na smyczy. Selyham Terier nie zakłóca spokoju innych mieszkańców, ponieważ jest bardzo cichy i rzadko szczeka. Wymaga zdecydowanego szkolenia, ponieważ potrafi być apodyktyczny i niezależny.

3. Gryfonik Brukselski
To wyjątkowo pewny siebie, odważny i przyjazny pies. Ma bardzo pozytywne nastawienie do ludzi, a największą miłością darzy swojego właściciela. Gryfonik Brukselski potrzebuje bardzo dużo uwagi oraz pieszczot. Bardzo dobrze dogaduje się z rodziną, dziećmi oraz innymi zwierzętami, jednak ze względu na swój kruchość i małe wymiary, nie powinien mieszkać z bardzo małymi dziećmi. Nie potrzebuje wysiłku fizycznego oraz zabaw na świeżym powietrzu. Gryfonik Brukselski czasami potrafi być nieśmiały wobec obcych, jednak szybko przyzwyczaja się do ich obecności. Jest łatwy w szkoleniu, jednak szybko traci zainteresowanie kolejnymi komendami.

4. Hawańczyk
To piesek, który uwielbia robić sztuki i stale pozostawać w centrum zainteresowania swojego właściciela. Jest wyjątkowo łagodny i zabawny. Bardzo szybko przywiązuje się do ludzi. Nie radzi sobie z samotnością i potrzebuje stałego towarzystwa swoich opiekunów. Nie ma dużego zapotrzebowania na ruch, zadowoli go kilkunastominutowy spacer. Bez problemu dogaduje się z innymi psami oraz kotami. Hawańczyk wymaga przeprowadzenie szybkiego szkolenia oraz uspołecznienia w wieku szczenięcym. W innym wypadku piesek będzie dominujący i uparty.

Jaki piesek będzie dla nas najlepszy?

Przed wyborem pieska, warto dokładnie poznać wszystkie opisy interesujących nas ras. Tylko i wyłącznie wtedy, znając potrzeby oraz usposobienie czworonoga, będziemy mogli znaleźć tego odpowiedniego. Wbrew pozorom dopasowanie charakterów oraz naszego trybu życia, do potrzeb pieska ma ogromne znaczenie i wpływa na dalsze relacje, szkolenie oraz przywiązanie czworonoga do domowników.

Znane rasy mało aktywnych psów – cz. I

Wbrew pozorom nie wszystkie psy charakteryzują się duża aktywnością i nieskończonymi pokładami energii. Istnieje wiele ras, które od długich spacerów na świeżym powietrzu preferują wylegiwanie się w swoim cieplutkim posłaniu. Takie pieski niewiele potrzebują do szczęścia i idealnie sprawdzą jako towarzysze dla osób mało aktywnych i lubiących spędzać czas w domowym zaciszu. Przedstawiamy 5 najbardziej leniwych ras psów, które bez wątpienia skradną niejedno serce.

rasy psów

Najwięksi kanapowcy

Każda rasa charakteryzuje się specyficznymi cechami nie tylko osobowości ale również samego wyglądu piesków. Fakt, że niektóre czworonogi nie lubią biegać za piłką, nie oznacza że nie potrzebują dużo pieszczot i poświęconej im uwagi. Warto zatem dokładnie poznać rasy piesków, które mogą nas zainteresować i wybrać takiego czworonoga, który idealnie wpasuje się w nasz codzienny tryb życia.

1. Shih Tzu
To wyjątkowo łagodna i przyjazna dla człowieka rasa. Shih Tzu od samego początku obdarza swojego właściciela bezwarunkową miłością, oczekując tego samego w zamian. Niezwykle ważna jest dla niego obecność domowników, dlatego zdecydowanie nie jest to typ pupila, który może pozostać sam w domu przez wiele godzin. To spokojny, salonowy piesek, który nie będzie przysparzał wielu problemów. Chociaż potrafi być bardzo odważny i niezależny. Mimo, że jest energiczny wystarczy mu jeden dłuższy spacer w ciągu dnia. Jest bardzo pokojowo nastawiony do obcych zwierząt. Potrafi głośno szczekać, co czyni go odpowiedzialnym psem obronnym. Jego słodki i niewinny wygląd bez wątpienia urzeka, ale może być mylący w trakcie szkolenia, ponieważ Shiz Tzu nie reaguje na surowe metody wychowawcze.

2. Pekińczyk
To rasa psów niezwykle pewnych siebie, dumnych i niezależnych. Pekińczyki nie sprawiają większych problemów wychowawczych, są bardzo ciche i spokojne w domu. Mocno przywiązują się do swojego właściciela. Niektóre pieski potrafią być jednak uparte i czasami apodyktyczne. Pekińczyki bardzo szybko się nudzą i niechętnie wykonują ćwiczenia dlatego trzeba dokładnie wiedzieć w jaki sposób do nich trafić. Zdecydowanie nie mają dużych wymagań ruchowych, potrafią przeleżeć cały dzień w swoim legowisku.

3. Mops
To delikatne i bardzo towarzyskie pieski. Są czułe wobec swojego właściciela i uwielbiają spędzać z nim czas. Mopsy są zdecydowanymi leniuchami i przez większość dnia lubią wylegiwać się na wygodnej kanapie. Wystarczy im jeden dłuższy spacer i kilka kilkunastominutowych przechadzek. Bardzo kochają dzieci i są wobec nich łagodne, czułe i cierpliwe. Lubią również dobrze zjeść, dlatego trzeba uważnie przygotowywać im posiłki, aby nie przesadzić z ich ilością. Mopsy wymagają szczególnej pielęgnacji. Czasami w trakcie tresury mogą sprawiać problemy, ponieważ są bardzo samodzielne w działaniu.

4. Buldog francuski
To niezwykle zabawny i uroczy piesek. Uwielbia spędzać czas w miękkich posłaniach. Jest bardzo kochający i potrzebuje bardzo bliskiego kontaktu ze swoimi opiekunami. Nie powinno się go zostawiać nawet na kilka godzin samego w domu. To typowy kanapowiec, który dodatkowo jest bardzo wrażliwy na temperaturę i szybko może się przegrzewać. Mimo swojego potulnego nastawienia do ludzi, Buldog Francuski potrafi być uparty. Te niezależne pieski wymagają konsekwencji oraz cierpliwości w trakcie tresury. Potrafią dość mocno chrapać oraz się ślinić.

Te rasy psów, mimo że nie lubią przesadnej aktywności, mają bardzo bogatą i wyjątkową osobowość. W kolejnym artykule przedstawimy kolejnych przedstawicieli kanapowców, które odnalazłyby się w niejednym domu.

Jak wychować idealnego szczeniaka?

Kiedy w domu pojawia się mała puchata kuleczka, marzymy tylko o tym żeby całymi dniami ją przytulać i się z nią bawić. Wyobrażamy sobie, że ta kuleczka wyrośnie na porządnego psiaka – ideał zachowania wręcz czytający w myślach właścicielowi. Drodzy Państwo takie rzeczy zdarzają się tylko na filmach. Więc jeśli chcesz, żeby pupil zachowywał się poprawnie czeka Cię trochę pracy :).

Czytaj całość »

Kot „łowny” czy leniuch?

Jakie jest jedno z najbardziej znanych kocich przysłów? Gdy kota w domu nie ma… myszy harcują! Mogę się założyć, że każdy zna to przysłowie ;). To własnie ze względu na gryzonie ludzie zdecydowali się udomowić koty. Przez dziesiątki lat koty dzielnie pilnowały zapasów w spiżarniach oraz spichlerzach pełniąc wartę i unicestwiając gryzonie. Łowność była najbardziej cenioną  cechą tych zwierzaków.

Czytaj całość »

Zwierzęta są dla Ciebie ważne?

 

Takie pytanie zdecydowaliśmy się postawić naszym czytelnikom z okazji zbliżającego się końca roku a co za tym idzie hucznie świętowanego Sylwestra. Tej nocy cała Polska (nawet i cały świat) rozbłyskuje sztucznymi ogniami. Fajerwerki odpalane są zarówno na zorganizowanych imprezach jak i przez indywidualnych użytkowników. Można usłyszeć, co raz więcej głosów przeciwników hucznego świętowania końca roku. Uważają oni, że odpalanie głośnych, mocno świecących fajerwerków/petard jest objawem głupoty, która godzi bezpośrednio w naszych mniejszych braci zarówno żyjących dziko jak i w naszych domach czy gospodarstwach.

Czytaj całość »

Zaginiony psiak – jak szukać?

Gdy zaginie człowiek zwykle wiemy, co zrobią w takiej sytuacji – ogólnie rzecz biorąc poruszamy niebo i ziemię z pomocą różnych służb, aby odnaleźć zaginioną osobę. Co w sytuacji, gdy zaginie zwierzak? Czy wiemy jak się zachować?  Postaramy się przybliżyć temat i udzielić kilku wskazówek.

Czytaj całość »

Czy kota można nauczyć korzystania z toalety?

Dobre pytanie…

Zastanawiasz się jak to możliwe? Czy kota można nauczyć korzystać z toalety tak jak robią to ludzie? To szczyt Twoich marzeń:) ·Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi…TAK. Tak kota można nauczyć korzystać z toalety.

Czytaj całość »

Czy papugi rzeczywiście mogą mówić?

Mogę się założyć, że wielu naszych czytelników marzy o posiadaniu „gadającej papugi” i zastanawia się czy to w ogóle możliwe żeby nauczyć ptaka mówić. W teorii można nauczyć mówić nawet popularne papużki faliste. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji przedstawiciela gatunku. W praktyce nie jest już to takie proste… 😉

Czytaj całość »

Dziecko chce mieć szczura – czy to dobry pomysł?

Ogólnie przyjęte zostało, że dzieci powinny mieć kontakt ze zwierzętami. Powinny uczyć się jak się nimi opiekować. Zwierzęta mają pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Młody człowiek przekonuje się, że zwierzęta tak samo czują, złoszczą się czy tęsknią tak jak ludzie.  Dziecko uświadamia sobie , czym jest odpowiedzialność za drugie istnienie.
Codzienna pielęgnacja, sprzątanie, karmienie czy wychodzenie na spacer z jednej strony jest atrakcyjne i ciekawe z drugiej jednak wymaga wiele czasu, zaangażowania i odpowiedzialności. Czasem dziecko musi zrezygnować ze swoich planów na rzecz pupila. Więc zanim zdecydujemy się na jakiegokolwiek zwierzaka to zastanówmy się dwa razy. Nasza rola nie kończy się na zakupie pupila, karmy oraz niezbędnych akcesoriów.

Czytaj całość »