Markowe karmy zoologiczne

Rybki akwariowe dla początkujących. Jakie gatunki wybrać? 5 propozycji

Zdecydowałeś się na zakup akwarium, udało Ci się skompletować wszystkie niezbędne elementy oraz wybrałeś dla niego idealne miejsce w mieszkaniu i teraz zastanawiasz się, jakie rybki wpuścić do niego jako pierwsze? Na pewno przeglądałeś już najpiękniejsze, najciekawsze, najbardziej kolorowe gatunki w Internecie i we wszystkich okolicznych sklepach zoologicznych. Musimy jednak przekazać Ci smutną wiadomość. Na samym początku Twojej przygody z akwarystyką wygląd rybek to ostatnia rzecz, na którą powinieneś zwracać uwagę.

Panuje obiegowa opinia, że najlepiej jest rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką od hodowania gupików bądź neonów. Przewagą tych gatunków ryb jest głównie szybkość i łatwość, z jaką się rozmnażają. Jednak oba gatunki nie potrafią się dobrze odnaleźć w nowych akwariach, a zbyt szybko rosnąca ich liczba będzie dużym utrudnieniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką.

Nowe akwarium jeszcze zanim dojrzeje – czyli zanim unormuje się w nim cykl azotowy – jest szkodliwe dla rybek. Pierwsze dwa do trzech tygodni to czas, w trakcie którego w zbiorniku rozwijają się bakterie nitryfikacyjne niezbędne do osiągnięcia równowagi środowiska wodnego.O elementach niezbędnych do przygotowania w akwarium przed wpuszczeniem do niego rybek pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów: Zakładanie akwarium krok po kroku.

Dlatego też wybierając pierwsze rybki do swojego zbiornika musisz dowiedzieć się, jaką cechują się wytrzymałością i jakie środowisko jest dla nich najbardziej odpowiednie. Sprawdź optymalne warunki dla odpowiednich gatunków jeszcze zanim zdecydujesz się na ich zakup i porównaj wymagania wybranych do zasiedlenia akwarium gatunków! To co dobre jest dla jednego gatunku, dla innego może być na granicy wytrzymałości, albo wręcz poniżej!

Jakie rybki wybrać na początku?

Główną cechą pierwszych mieszkańców Twojego akwarium powinna być ich wytrzymałość, nie tylko na zmieniające się warunki, ale także na stres. Zanim nabierzesz wprawy w akwarystyce może minąć trochę czasu, ale odpowiednio dobrane rybki przetrwają cały ten okres bez szwanku.

Żywienie jest bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje, dlatego na samym początku zdecyduj się na rybki, które nie mają dużych wymagań i można je karmić w różny sposób. Unikniesz tym samym problemów z nieodpowiednio dobranym pożywieniem i wynikających z tego chorób.

Jeśli planujesz w przyszłości trzymać w tym samym akwarium więcej, niż jeden gatunek ryb wybierz już na samym początku te rybki, które są bardzo spokojne i nieagresywne. Dobrze dobrane do siebie gatunki bez problemów odnajdą się w swoim towarzystwie. Doświadczeni hodowcy zalecają, aby w pierwszym etapie hodowli przedstawić sobie maksymalnie 3 różne gatunki, dlatego musisz opanować pokusę wykupienia wszystkich gatunków dostępnych w okolicznych sklepach 😉

Zwracaj uwagę na to, czy wybrane rybki pływają samotnie, czy w ławicach. Jeżeli jest to gatunek stadny powinieneś od razu zdecydować się na zakup 4-6 sztuk.

Wiemy, że chciałbyś od razu wybrać rybkę, która wyrośnie na dużą i silną. Jednak to też nie będzie najlepszy wybór dla początkujących akwarystów. Zdecyduj się raczej na te rybki, które z natury są dość niewielkie. Pamiętaj o tym, że zalecana ilość i rozmiar ryb jest powiązana z wielkością Twojego akwarium. Przyjmuje się zasadę, iż na jedną średniej wielkości rybę powinno w zbiorniku przypadać 6 litrów wody (inaczej licząc: na 1 cm długości ryby – 1 litr wody). Wybierając duże gatunki do za małego akwarium popełnimy kolejny podstawowy błąd początkujących akwarystów.

Polecane gatunki ryb do pierwszego akwarium:

1) Brzanka sumatrzańska – rośnie do 6 cm długości, jest spokojna, towarzyska i ruchliwa, pływa w ławicach. Optymalna temperatura dla nich to 20–26 °C, twardość wody powinna wynosić 2–10°n, pH 6,0–7,0. Nie nadają się do hodowli w tym samym akwarium z rybami o długich i delikatnych płetwach.

2) Danio pręgowany – jest to ryba ławicowa, więc powinno się hodować je w większej ilości. Najlepsza dla nich jest woda o odczycie obojętnym, temperaturze ok. 30-40 °C. Danio to piękna ryba pełna temperamentu, a jednocześnie spokojna. Jada większość pokarmu. Wymaga wolnej przestrzeni oraz dużej roślinności. Bez problemu dogaduje się z innymi rybami.

3) Razbora klinowa – długa na 4,5 cm. Są to ryby bardzo ruchliwe, wymagające dużej przestrzeni i ławicowe (zaleca się trzymanie min. 10 osobników). Jedzą większość pokarmu z wyjątkiem żywego. Nie mają specjalnych wymagań dotyczących wody, ale za optymalną dla nich uznaje się temperaturę 23-27 °C i odczyn w granicach 6-6,5.

4) Kirysek pstry – osiąga 7 cm długości. Idealne dla nich pH wody to 6.0-7.0, a temperatura 20-26 °C. Są to rybki lubiące towarzystwo. Nie mają dużych wymagań, dlatego zaleca się je niedoświadczonym hodowcom. Należą do spokojnych ryb i dlatego też najlepiej dogadują się z innymi też nieagresywnymi gatunkami. Zjada pożywienie z dna, dlatego trzeba uważać na żwirek, aby zbyt ostry nie zranił ich delikatnych wąsików.

5) Kardynałek chiński – osiąga do 4 cm długości. Spokojne, ławicowe. Dobrze czują się w grupie powyżej 10 osobników. Można im podawać pokarm suchy uzupełniany o pokarm żywy lub mrożony. Idealna temperatura dla nich to 16-22 °C. Dobrze dogadują się z rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych, np. danio pręgowanym.

Gatunków ryb akwariowych jest wiele. Powinieneś jeszcze przed zakupem bardzo dokładnie przestudiować ich wymagania. Pamiętaj o tym, że od pierwszych dni hodowli jesteś głównym moderatorem swojego akwarium. Dobieraj rybki do siebie mądrze kierując się tym, aby dostarczyć im wszystkim optymalnych warunków do życia. Nie kieruj się własnym kaprysem i ich wyglądem zewnętrznym. Podchodź również z dystansem do sklepowych sprzedawców. Nie każdy z nich posiada odpowiednią wiedzę dotyczącą hodowli. Szukaj odpowiedzi na swoje pytania na giełdach akwarystycznych, w specjalistycznej literaturze, na forach dla akwarystów i na blogach. Spotkasz tam ludzi z wieloletnim doświadczeniem, których rady często są bezcenne dla hodowców stawiających swoje pierwsze kroki.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jedna odpowiedź do wpisu: Rybki akwariowe dla początkujących. Jakie gatunki wybrać? 5 propozycji

  1. Justa :-)) pisze:

    Jako dziecko miałam akwarium i fajna to była sprawa. Może niedługo poproszę męża żeby pomyślał o rybkach dla dzieci.

Skomentuj