Markowe karmy zoologiczne

Wyprawka dla szczeniaka

Gdy w naszym domu ma zamieszkać nowy domownik, trzeba się należycie przygotować na jego przyjęcie. Miłość i dobre chęci to podstawa, jednak to oczywiście nie wszystko czego potrzebuje mały piesek. Poniżej znajdziecie kompletną listę rzeczy niezbędnych, a także tych, które nie są koniecznością, ale się przydają.

Przegotowując się na przyjęcie malej, puchatej kulki do swojej rodziny warto wydrukować poniższą listę i systematycznie wykreślać to, co już jest przygotowane i kupione.

LISTA RZECZY NIEZBĘDNYCH

  • Czas, miłość i uwaga
    Bez tego ani rusz! Jeśli nie spełniasz tego początkowego warunku lepiej, by nie mieszkał z Tobą pies – tak będzie lepiej dla Ciebie i dla niego. Na pewno przyda Ci się także cierpliwość 😉
  • legowisko dla psa
    Legowisko powinno być dobrane do wielkości, którą pies ma osiągnąć w przyszłości, najlepiej wybrać legowisko miękkie i od razu wyznaczyć dla niego w domu stałe miejsce. Legowisko ze sklepu z powodzeniem może zastąpić koc czy poduszka, szczególnie na początku, jednak koniecznie trzeba przygotować szczeniakowi wygodne i bezpieczne miejsce do spania
  • miski dla psa
    Każdy pies potrzebuje co najmniej 2 misek – jednej z wodą, drugiej z pokarmem. Warto kupić na zapas jeszcze jedną miskę – szczeniak będzie dostawał w niej mleko, a dorosłe zwierzę smakołyki lub inny typ karmy (np. suchą i wilgotną)
  • karma dla szczeniaka
    Szczeniak wbrew pozorom nie jest miniaturą dorosłego psa, więc jego karmienie nie powinno polegać na podawaniu takiej samej karmy, tylko w mniejszej ilości. Wszyscy producenci oferują specjalne karmy dostosowane do potrzeb szczeniąt różnych ras. Warto skorzystać z tej oferty – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo „Junior”, by przekonać się jak rozbudowana jest oferta pokarmu dla psich dzieci. Odbierając psa od hodowcy należy zapytać go o to, czym karmiony był piesek do tej pory.
  • obroża lub szelki oraz smycz
    Nawet jeśli pies ma przebywać wyłącznie na terenie posesji obroża lub szelki stanowią niezbędny element wyposażenia, bo przecież zdarzają się sytuacje kiedy psa trzeba przytrzymać, nawet jeśli nie wychodzimy z nim poza ogrodzenie
  • Szmatka lub ręcznik do wycierania łap
    To naprawdę konieczność w deszczowe dni, zarówno dla ras długowłosych, jak i piesków z krótką sierścią! Szczeniak szybko przyzwyczaja się do rytuału powrotu ze spaceru i wycierania łap, a podłogi dzięki temu pozostają dłużej czyste. Można przeznaczyć dla psa ręcznik lub inny chłonny, odporny na pranie materiał.

LISTA RZECZY PRZYDATNYCH

  • zabawki dla psa
    Szczeniaczki lubią się bawić, zabawa pozwala in się rozwijać, nabierają masy mięśniowej i ćwiczą w ten sposób instynktowne i wyuczone zachowania. Warto kupić kilka różnych typów na początku, by przekonać się co psa interesuje. Uniwersalnymi zabawkami, które sprawdzają się przy większości ras są: rzutka do piłek oraz piłka edukacyjna
  • szczotka lub grzebień dla psa
    Wybór odpowiedniego narzędzia w tym wypadku zależy przede wszystkim od sierści psa. W wypadku psów gładkowłosych o bardzo krótkiej sierści nie jest to w ogóle konieczne, w wypadku psów długowłosych przyrządy pielęgnacyjne to absolutna konieczność.
  • obroża uzdowa
    Przedmiot przydatny dla nieco starszych piesków – pomaga w bezstresowej i bezbolesnej nauce grzecznego chodzenia na smyczy, nie nadaje się jednak dla bardzo młodych szczeniaków
  • płyn do usuwania plam i przykrych zapachów
    Płyn czyści, odświeża i dezynfekuje. Każdy właściciel szczeniaczka powinien wiedzieć, że niestety nie zawsze małe pieski są w stanie powstrzymywać fizjologiczne odruchy, a nauka czystości zazwyczaj obejmuje pewne „potknięcia” w tej kwestii.
  • woreczki na psie odchody
    To konieczny element wyposażenia, jeśli pies nie ma do dyspozycji terenu i tylko wychodzi z mieszkania na spacery. Sprzątanie po psie to obowiązek każdego właściciela – pojemnik na woreczki, który przypina się do smyczy, ułatwia to zadanie.
  • gryzaki
    Młode psy maja wielką potrzebę gryzienia – rosnące zęby swędzą, a małego pieska rozpiera energia. Można uchronić wnętrza i sprzęty przed zniszczeniami podsuwając szczeniakowi produkty przeznaczone specjalnie do tego celu zabawki i produkty – my polecamy przede wszystkim zabawkę ze smakołykami, gryzak chłodzący dla psa oraz smakołyki do żucia.
  • kaganiec
    Dla bardzo młodych psów jest on niewskazany, jeśli jednak szczeniak jest trochę starszy i należy do którejś z ras uważanych za niebezpieczne, to warto przyzwyczajać go do noszenia kagańca już od małego. W wypadku groźnych i dużych ras ten obowiązek jest bardziej skrupulatnie przestrzegany przez władze. Kaganiec jest też potrzebny, jeśli pies będzie podróżował komunikacją zbiorową.
  • adresówka
    Każdy właściciel psa powinien brać po uwagę, że któregoś dnia pies może się zgubić. Warto zawczasu zaopatrzyć do w adresówkę przypiętą do obroży, która pozwoli znalazcy psa skontaktować się z właścicielem. Inną wartą rozważenia, choć zazwyczaj droższą opcją jest chip wszczepiany pod skórę, który zawiera informacje o właścicielu, a niekiedy także o stanie zdrowia psa. Wydatek taki może się opłacić zwłaszcza, jeśli pies będzie z nami podróżował za granicę, bo wówczas tatuaż identyfikacyjny (wykonywany niekiedy u psów rasowych) lub chip są obowiązkowe.
  • ubranka dla psów
    Dla jednych to wymysł, ale innych konieczność. Prawda jest taka, że w wypadku niektórych ras dodatkowa ochrona przed zimnem i deszczem to konieczność. W związku z tym, że szczenięta rodzą się dwukrotnie w ciągu roku zdarza się, że już małe psiaki potrzebują ochrony przed chłodem.
  • transporter lub mata samochodowa
    Jeśli pies będzie podróżował z nami samochodem koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria – dla małych psów może to być transporter, dla większych bardziej wskazana i wygodna jest samochodowa mata. Nie jest to zakup konieczny, jednak znacząco zwiększa to bezpieczeństwo podróży z psem dla kierowcy i pasażerów (nie ma mowy o niespodziewanym zachowaniu zwierzęcia), a także poprawia komfort transportu dla psa. W wypadku maty koniecznie mogą okazać się także pasy bezpieczeństwa dla psa (połączone z szelkami).
  • akcesoria do szkolenia pozytywnego
    To już ostatnie zakupy, które warto poczynić, gdy w naszym domu zamieszkać ma mały psiak. Wychowanie i szkolenie to, zwłaszcza na początku, ważny element wspólnego życia psa i człowieka. Aby ułatwić sobie zadanie warto od razu postawić na pozytywne motywowanie, które w przeciwieństwie do innych metod szkoleniowych można stosować już w wypadku bardzo małych psiaków. Przyda się zatem kliker sygnalizujący pożądane zachowanie, niewielkie smakołyki do nagradzania, warto także zaopatrzyć się w saszetkę na przysmaki, którą będziemy mieć zawsze przy sobie, by nagradzać psa za pozytywne zachowania.

Czekamy też na wasze opinie – czego używacie, co okazało się niezbędne, a co kupiliście, schowaliście do szafy i nigdy się Wam nie przydało? Jaka jest Wasza lista niezbędnych przedmiotów, np. podczas wyjazdów z psem?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj