Markowe karmy zoologiczne

Wyprawka dla fretki

Jeśli w naszym domu wkrótce ma pojawić się fretka, to koniecznie musimy się do tego należycie przygotować. Oprócz wiedzy o tym jak wygląda życie w fretką, musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Oto lista niezbędnego wyposażenia niezbędnego dla przyszłego posiadacza fretki.

1. Czas i cierpliwość dla fretki
Oto najważniejszy element fretkowego wyposażenia! Fretki to bardzo żywe i energiczne zwierzęta, do tego niezwykle uparte, co czasem może sprawiać wrażenie jakby robiły nam na złość uporczywie powtarzając zakazane czynności. Wszędobylskie fretki dość często przez przypadek coś strącą, zrzucą czy przewrócą – właściciel fretki musi być na to przygotowany! Cierpliwość i wyrozumiałość to niezbędny „element wyposażenia” każdego fretkomaniaka, podobnie zresztą jak codzienna, określona porcja czasu poświęcana zwierzakowi. Już na etapie planowania zakupu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy w naszym codziennym życiu znajdzie się minimum 2 godziny każdego dnia, w których będziemy się bawić z fretką, wypuszczać ją z klatki i spędzać z nią aktywnie czas. To kontaktowe i towarzyskie zwierzę naprawdę bardzo tego potrzebuje!

2. Klatka dla fretki
Jeśli zdecydowaliśmy się, że fretka z nami zamieszka, to powinniśmy wybrać jej odpowiednie mieszkanie. Warto w tym momencie zdecydować się na zakup specjalnej klatki dla tego gatunku zwierząt, która jest przystosowana do fretkowych potrzeb. Niektórzy właściciele decydują się na hodowlę bez zamknięcia, jednak początkującym klatka jest polecana, ponieważ dzięki niej zwierzę jest bezpieczniejsze podczas nieobecności czy snu właściciela i wewnątrz na pewno nie zrobi sobie przez przypadek krzywdy. Dodatkowym atutem klatki jest, szczególnie na początku wspólnego życia, możliwość wykorzystania pobytu w niej jako kary dla zwierzaka za wyjątkowo złe zachowanie. Klatki przeznaczone dla fretek, w przeciwieństwie do tych zwykłych, mają specjalne zamknięcia, które uniemożliwiają otwarcie jej od wewnątrz niezależnie od użytej siły, dodatkowo dość wąski rozstaw prętów uniemożliwia prześlizgnięcie się pomiędzy nimi nawet drobnym egzemplarzom, co czasem ma miejsce np. w wypadku klatek króliczych.

3. Transporter dla fretki
Transporter to bardzo przydatny element wyposażenia – zazwyczaj wykorzystywany jest już pierwszego dnia, by przenieść fretkę z domu rodzinnego do nowego miejsca. Później sprawdza się podczas wizyt u weterynarza, wyjazdów i wakacji, więc warto dodać ten zakup do listy, ponieważ raz poczyniony będzie nam służył przez cały czas posiadania zwierzęcia.

4. Maltpasta dla fretki
Maltpasta to nic innego jak odkłaczająco-witaminowa pasta, często stosowana w hodowli kotów. Dla fretek to jeden z największych przysmaków, który pozwala zatrzymać na chwilę w biegu to śpieszące się gdzieś nieustannie zwierzę. Maltpasta może stanowić nagrodę, jeśli stosujemy wobec zwierzaka pozytywne metody treningowe, ułatwia też codzienną pielęgnację (w tym tak długotrwałe zabiegi jak obcinanie pazurków), jest również doskonałym wspomagaczem podczas sesji zdjęciowych, a także ułatwia kontakt fretki z nowymi osobami. Zdecydowanie warto zainwestować w ten preparat.

5. Jedzenie dla fretki
Fretka to nie gryzoń! Żywi się ona mięsem i pod tym względem podobna jest do kota. To niezwykle ważne, żeby pamiętać o tym podczas kupowania karmy! Niestety małe rozmiary, często powodują, że nawet weterynarze i właściciele sklepów zoologicznych się mylą i proponują złe rozwiązania żywieniowe dla fretek. Jedzenie dla fretek może być dobierane bardzo różnorodnie w zależności od preferencji pupila – fretka może być żywiona tylko pokarmem suchym, tylko pokarmem mokrym, a także mieszkanką obu typów karmy. Dietę fretki mogą uzupełniać niektóre pokarmy, które pojawiają się także na ludzkim stole, z tym zastrzeżeniem, że nie mogą one zawierać soli, ziół ani innych przypraw. Warto wiedzieć, że niektóre fretki bardzo trudno jest przyzwyczaić do nowego pokarmu, więc powinno się od początku wybierać dla nich dobrej jakości karmę fretkową lub ewentualnie kocią.

6. Hamak dla fretki
Fretki uwielbiają spać w hamakach, ich elastyczne i giętkie ciało może wówczas przyjąć zdecydowanie wygodniejszą pozycję. Biorąc pod uwagę fakt, że zwierzę to przesypia większość życia, zakup fajnego legowiska wydaje się być niezbędny. Zdecydowanie lepiej jest wybrać wówczas właśnie hamak dla fretki niż puszysty materacyk, z którego fretka raczej nie będzie korzystać. Dobrym rozwiązaniem może być również podwieszany wewnątrz klatki miękki śpiwór lub dziupla uszyta z materiału, w której fretka będzie mogła schować się przed światłem i dźwiękami, które mogą jej przeszkadzać w drzemce.

7. Kuweta dla fretki
Fretka jest bardzo czystym zwierzątkiem, które załatwia się zazwyczaj w jednym, wybranym przez siebie miejscu, zarówno w klatce, jak i poza nią. Podobnie jak w wypadku kota, tak i przy fretce można oczekiwać, że nauczy się ona korzystać z kuwety podczas zabawy poza klatką. Warto wzmacniać pożądane zachowania nagradzając fretkę za skorzystanie z kuwety jakimś smakołykiem, szczególnie gdy zwierzę jest młode. Jeśli to możliwe kuweta powinna stanąć w miejscu, które fretka sama sobie wybierze na toaletę. Fretka powinna mieć jedną kuwetę wewnątrz klatki, a drugą w pokoju po którym najchętniej biega.

8. Zabawki dla fretki
Fretka bardzo lubi się bawić, nawet kiedy nie jest już młoda – rozrywką może być dla niej właściwie wszystko, doskonale sprawdzają się tu myszki (identyczne jak te dla kotów, najlepiej jeśli zawierają wyciąg z kocimiętki, ponieważ fretki też lubią ten zapach). Świetnie sprawdzają się także piłeczki, piszczałki i wszelkie gumowe zabawki. Doskonałym rozwiązaniem są zabawki na gumce, zwłaszcza jeśli wydają jakiś dźwięk – to naprawdę niezwykle komiczne, gdy uparta fretka usiłuje ukraść taki drobiazg, zanieść go do swojego ulubionego miejsca, a ten niespodziewanie z hałasem ucieka jej z pyszczka 😀 Warto zwracać uwagę przy wyborze przede wszystkim na rozmiar – idealnie sprawdzą się niewielkie zabawki przeznaczone dla kociąt, ponieważ wielkość szczęk jest podobna. Materiał, z którego wykonana jest zabawka, nie może być zbyt twardy ponieważ fretka nie ma tak mocnego zgryzu, szczególnie jeśli chodzi o przednie zęby. Fretka potrafi się bawić właściwie wszystkim…

9. Smycz i szelki dla fretki
Fretka może spacerować z nami całkiem jak pies czy kot. Wystarczą malutkie szelki (dobrze sprawdzają się modele przystosowane dla szczurów i innych gryzoni) i smycz, by wyprowadzać fretkę na dwór. Niektóre fretki nie lubią wychodzić z mieszkania, inne to uwielbiają i przyzwyczajone potrafią się domagać wyjścia stojąc pod drzwiami. Niewskazane jest wychodzenie z fretką na zewnątrz bez smyczy, ponieważ nie są to zwierzęta posłuszne i jest prawdopodobne, że nie przyjdą na wołanie, a przestraszone mogą uciec w poszukiwaniu kryjówki i się zgubić.

10. Akcesoria dla fretki
Fretka oprócz klatki potrzebuje oczywiście kilku przydatnych drobiazgów – chodzi przede wszystkim o poidełko, miseczkę na jedzenie, ale także kocyka, który przykryje dno klatki, jeśli w całości nie zajmuje go kuweta. Przyda się także obcinacz do pazurów, ponieważ fretka, która nie wychodzi na dwór nie ma szans zetrzeć ich w naturalny sposób.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj