Markowe karmy zoologiczne

5 porad przed zakupem fretki

Fretka w Polsce wciąż pozostaje zwierzęciem dość rzadkim i egzotycznym, jednak to wspaniały przyjaciel, który przez wiele lat towarzyszyć nam może w codziennym życiu i być jego ważną częścią, zarówno w wypadku dzieci, jak i dorosłych. Jednak trzeba wiedzieć o kilku rzeczach zanim fretka znajdzie się w naszym domu – dla dobra zwierzęcia i własnego warto zapoznać się ze specyfiką tego gatunku przed przygarnięciem pupila.

 

1. Zapach
Fretki wydzielają charakterystyczny niezbyt miły zapach – dotyczy to ich samych oraz przedmiotów, których dotykają. O ile sam zapach zwierzęcia nie jest uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu, o tyle przestraszona fretka to całkiem co innego – w sytuacji zagrożenia fretka broni się tak jak skunks (z którym jest spokrewniona), wydzielając bardzo intensywny, przykry zapach. Naprawdę trudno go znieść z zamkniętym pomieszczeniu – wprawdzie nie trzeba spalić „skażonych” nim rzeczy, jednak wietrzenie i pranie jest niezbędne. Oczywiście obrona zapachowa fretki jest dużo mniej śmierdząca niż skunksa, jednak trzeba mieć świadomość, że okazjonalnie naszemu pupilowi mogą wymsknąć się naprawdę śmierdzące „bąki”. Niektórym osobom zapach fretki nie przeszkadza, dla innych jest nie do zniesienia – warto spędzić trochę czasu w sklepie zoologicznym lub u hodowcy, żeby się przekonać o własnej reakcji, zamiast fundować potem małej fretce tułaczkę po różnych domach.

2. Ząbki
Fretka to mały, zwinny drapieżnik – w kwestii zachowania i żywienia przypomina koty. Warto pamiętać, że jak na drapieżnika przystało fretka dysponuje kompletem małych, choć ostrych ząbków, którymi potrafi zrobić krzywdę. Jest to szczególnie ważne ostrzeżenie w wypadku małych dzieci, ponieważ mają one delikatniejszą skórę i fretka może im zrobić krzywdę, ponieważ w przeciwieństwie do psów, czy niektórych kotów nie jest to zazwyczaj zwierzątko cierpliwe i wyrozumiałe i jasno daje do zrozumienia, jeśli coś mu się nie podoba w ludzkim zachowaniu. Problem gryzienia jest powszechny w wypadu małych fretek, które gryząc poznają świat, jednak w młodości łatwo tego fretkę oduczyć, jeśli jest się konsekwentnym. Na koniec jeszcze jedna przestroga – przed fretkowymi ząbkami nie wolno uciekać, ponieważ to dla drapieżnika wprost zachęta do pogoni i polowania. Najlepiej zapobiegać atakom, a gdy już do niego dojdzie spokojnie przerwać gryzienie i skarcić zwierzaka (chwilowe zamknięcie w klatce jest w takim wypadku bardzo skuteczne).

3. Psoty
Fretka to straszny psotnik – jest uparta, lubi zabierać drobiazgi i chować je w wybranym, swoim ulubionym miejscu. Największym powodzeniem cieszą się przedmioty miękkie, gumowane, szmatki i drobne elementy garderoby, a także jedzenie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że fretka zrobi wszystko, żeby dostać się do miejsca, w którym chce się znaleźć – to sprytne i uparte zwierzę nie ma w swoim słowniku zwrotów „nie wolno” i „nie da się”. Z jednej strony jest to naprawdę zabawne, jednak czasem potrafi być również uciążliwe. Warto wiedzieć też, że fretka to tylko zwierzak i nie rozumie on skutków swoich zachowań – nie ma lęku wysokości, potrafi wspinając się ściągać różne przedmioty, a przepychając się potrącić coś i zrzucić. To w gestii opiekuna leży zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego środowiska, w którym może się bawić.

4. Zaangażowanie
Fretka to zwierzątko, które wymaga poświęcenia czasu ze strony opiekuna – wymaga codziennego kontaktu, sugerowane minimum to 2 godzinny dziennie, które fretka powinna spędzać aktywnie poza klatką na zabawie z opiekunem, ruchu i psotach. Fretki są bardzo kontaktowe, mocno się przywiązują do opiekuna, tęsknią, a na dodatek są długowieczne, jak na zwierzęta tak niewielkie. Potrafią dożywać nawet kilkunastu lat – pod tym względem także przypominają koty. Szybko się uczą, można od nich wymagać podstawowego posłuszeństwa, reagują na imię, potrafią korzystać z kuwety, można je tresować. Niestety wszystko to wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji, zdecydowanie więcej niż w wypadku treningu z psem czy kotem. Fretki to zwierzątka niezależne i samodzielne. Ważne jest jednak, by codziennie znajdować dla nich czas, bo pozostawione same sobie dziczeją, stają się osowiałe i smutne – brak kontaktu z człowiekiem to dla oswojonej fretki naprawdę wielki problem. Decydując się na przygarnięcie takiego pupila musimy być pewni, że jesteśmy w stanie zapewnić mu wystarczająco dużo uwagi.

5. Zabawa
Fretka to przeuroczy towarzysz zabaw – zwierzątko kontaktowe, ciekawskie i śmieszne. Idealny towarzysz dla nieco starszych dzieci, a także nastolatków i dorosłych. Przebywanie z fretką na co dzień rekompensuje wszystkie minusy tego gatunku, ponieważ tyle radości i śmiechu ile jest w stanie zapewnić fretka, nie potrafi dać żaden inny domowy pupil. Spróbujcie wyobrazić sobie połączenie kociej niezależności, gotowości do zabawy jak u szczeniaka z inteligencją szczura i rozmiarem świnki morskiej czy królika miniaturki. Fretka większość doby przesypia – spędza w ten sposób nawet kilkanaście godzin każdego dnia, natomiast w czasie kiedy nie śpi jest nadaktywna, chętnie spędza czas z człowiekiem, bawi się i jest naprawdę przeuroczym kompanem do psot.

Jeśli zastanawiacie się nad fretką i macie jeszcze jakieś pytania, to czekamy na Wasze komentarze. Chętnie rozwiejemy wszystkie wątpliwości. A może macie własne doświadczenia z tymi zwierzętami i chcecie coś jeszcze podpowiedzieć osobom, które rozważają takie zwierzątko?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj