Markowe karmy zoologiczne

Zdjęcia psów – praktyczny poradnik

Zdjęcia to cudowna pamiątka oraz świetny sposób na to by pochwalić się światu swoim ulubieńcem. Warto zastosować kilka prostych porad, by jakość fotografii znacząco się poprawiła. Oto 5 przykazań fotografowania psów, które przydadzą się  każdemu.

Fot. ShutterRunner

Zaczynamy od podstaw.

1. Ostrość

Nie łatwo jest fotografować zwierzęta – psy nie są w tej sytuacji wyjątkiem. Zwierzęta są ruchliwe i dość trudno jest im zrobić ostre zdjęcie. Wymaga to współpracy pomiędzy psem a właścicielem, a czasem także pomocy osób trzecich. Aby poradzić sobie z fotografowaniem psów przydatna jest ogólna wiedza dotycząca fotografii, obsługi posiadanego sprzętu itp., nie jest to niezbędne, ale bardzo ułatwia robienie fajnych zdjęć.

Fot. jefffielding

2. Kadrowanie

Kadrowanie to często problem początkujących fotografów – warto przyswoić sobie antyczną ideę złotego podziału oraz wynikającą z niego zasadę dotyczącą charakterystycznych, mocnych punktów kompozycji. Warto powiedzieć, że przeglądając zdjęcia zazwyczaj przypadają nam do gustu właśnie te, w których mocne punkty obrazu są odpowiednio obsadzone. Niewielka zmiana w sposobie przedstawiania fotografowanego obiekty powoduje wielką zmianę jakości. Warto przeprowadzić kilka prób i przekonać się o efektach na własnej skórze. Ideę mocnych punktów najlepiej zaprezentować na schemacie – czerwone punkty oznaczają miejsca, w których powinny znaleźć się najciekawsze elementy zdjęcia. Oczywiście nie zawsze wszystkie z nich muszą być obsadzone, ale warto koncentrować się, by właśnie w okolicach tych punktów na zdjęciach działo się najwięcej. Oczywiście zawsze należy pilnować, by w kadrze nie znajdowały się fragmenty przedmiotów czy osób, które nie miały się znaleźć na zdjęciu.

Fot. Wikipedia

3. Detale

Czasem nie trzeba bardzo szerokiego planu, by zdjęcie zachwycało. Wręcz przeciwnie – czasem to drobiazgi zwracają naszą uwagę, pewne małe elementy są charakterystyczne dla naszego czworonoga i dla żadnego innego zwierzęcia. Warto to wychwytywać i podkreślać na zdjęciach, bo czasem to właśnie takie małe rzeczy są najważniejsze. Zresztą zobaczcie sami…

Fot. Heloisa Rizzi

4. Zabawa

Nigdy nie zapominaj, że robienie zdjęć powinno być dla ciebie i Twojego psa przede wszystkim frajdą, powinno sprawiać przyjemność i kojarzyć się z radością, a nie z przykrym obowiązkiem. Dzięki takiemu podejściu więcej zdjęć będzie udanych, pies ani właściciel nie będą zmęczeni, a zwierzę będzie miało dodatkowe atrakcje i nadprogramową porcje zabawy. Nie dość, że wspólna sesja może być świetną rozrywką, to jeśli pies będzie podczas niej zadowolony, to chętniej weźmie udział w kolejnej.

Fot. ViaMoi

5. Selekcja

W czasach kiedy zdjęcia nic nie kosztują powszechna jest tendencja, żeby robić ich mnóstwo. Rzeczywiście warto wykorzystywać każdą okazję, by uwiecznić swojego psika, szczególnie jeśli nie jesteśmy zawodowcami i bardziej niż umiejętności w wypadku naszych ujęć liczy się szczęście. Jednak zawsze trzeba pamiętać o jednym – po każdej sesji trzeba zrobić przegląd zdjęć, dobre zostawić, a złe usunąć, by zrobić miejsce dla nowych. Inaczej folder z fotkami zacznie rosnąć w tak szybkim tempie, że wkrótce może zabraknąć motywacji, by w ogóle tam zaglądać i coś robić z tym bałaganem.

Czekamy na Wasze opinie? czy powyższe rady są przydatne? Co sprawdziło się u Was? Czy często fotografujecie swoje psy? Czy zdecydowalibyście się na sesję psa wykonaną przez profesjonalnego fotografa?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj