Markowe karmy zoologiczne

Wpisy dodane w miesiącu: 09.2018

Jak przygotować psa na jesień

2.09.2018, Autor:

Za oknami pogoda zaczyna płatać coraz większe figle. Dzieci wyruszają do szkół, liście powoli nabierają brunatnych kolorów, a w powietrzu wieczorami czuć nadchodzącą zmianę pogody – jesień. Jak przygotować naszego czworonoga na kolejną porę roku? Jak sprawić, aby każdego dnia mimo zmiennej temperatury czuł się radosny i pełen wigoru?

Obserwuj swojego pupila

Niektóre psy są bardziej wrażliwe na gorszą pogodę, inne nie zwracają na to najmniejszej uwagi. Warto obserwować zachowanie oraz reakcje naszego pupila na chłodniejsze, deszczowe dni i dopasować aktywności do jego samopoczucia. Jak ułatwić czworonogowi wejście w nadchodzącą jesień? Oto kilka rad:

1. Ważny jest dobry pokarm
Jesienią psy mają nadal sporo ruchu. Jednak z uwagi na niższe temperatury posiadają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Sucha karma dla bardzo aktywnego psa powinna być bardziej kaloryczna. W przypadku gdy nie chcemy zmieniać rodzaju pokarmu mamy również inne możliwości. Jedną z nich jest dodanie do diety karmy w puszkach, która będzie stanowiła uzupełnienie żywienia. Można również dodać przysmaki, te naturalne oraz suszone, które dostarczą dodatkowych kalorii bez konserwantów. Przez cały czas należy kontrolować wagę psa i dbać o to, aby nie przybrał zbyt wielu kilogramów,

2. Systematyczna pielęgnacja
Jesienią coraz trudniej jest utrzymać pielęgnację czworonoga na odpowiednim poziomie. Psy długowłose borykają się często z tym, że ich sierść jest mokra po każdym spacerze. Warto wtedy sięgnąć po szampony ułatwiające rozczesywanie, które ułatwią codzienną pielęgnację. Psa należy również częściej wyczesywać ze względu na okres linienia. Nie zapominajmy również o tym, aby po spacerze wytrzeć dokładnie łapy, pachwiny oraz brzuch naszego czworonoga. Uchroni go to przed nieprzyjemnymi obtarciami oraz infekcjami.

3. Chroń jego zdrowie
Pogorszenie pogody często niesie za sobą pojawienie się wirusów czy zwykłego przeziębienia. Warto zatem postawić na naturalne wsparcie organizmu w formie ziołowych dodatków. Równie dobrze sprawdzą się witaminy dla psów np. olej rybny. Zawiera on sporo kwasów tłuszczowych nienasyconych, które wspierają odporność psa. Można dodawać je codziennie do posiłku. A nasz psiak podziękuje nam zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

4. Chroń przed pasożytami
Jesienią również należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć naszego pupila przed zewnętrznymi pasożytami. W tym okresie kleszcze mogą być nadal bardzo aktywne, a komary przenosić groźne choroby. Odpowiednie krople lub obroże skutecznie działają przez dłuższy okres. Doraźne spraye ochronią psa w trakcie spaceru po lesie czy na łące.

5. Ciepłe ubranko
Dla piesków, które nie posiadają podszerstka, szczeniąt, starszych czworonogów czy tych przewlekle chorych warto pomyśleć o ubranku. Mimo, że ten trend posiada swoich wielbicieli jak i przeciwników, warto znaleźć równowagę i dopasować się do potrzeb naszego pupila. Wybierajmy przede wszystkim derki nieprzemakalne, które nie będę grzać psa, ale ochronią go przed zmoknięciem czy przewianiem. Szczególnie podziękują nam za to czworonogi cierpiące na schorzenia układu moczowego.

Jak oswoić papugę?

1.09.2018, Autor:

Oswajanie papugi to długi i wymagający cierpliwości proces, ale wart zaangażowania, ponieważ efekt końcowy wynagrodzą wszystkie trudy. Każdy nabywca papugi marzy, aby jego zwierzak jak najszybciej się oswoił, dawał się głaskać, reagował na komunikaty czy siadał na jego ramieniu. Jak prawidłowo przeprowadzić oswajanie papugi? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ważny jest wybór papugi

Kluczową kwestią jest dobór samej papugi. Ptaki, które możemy spotkać w sklepach zoologicznych często wychowywane są i karmione przez swoich rodziców. Jednak są również takie, które pochodzą z „ręcznego karmienia”. Polega ono na tym, że kilkudniowe pisklę zabierane jest przez hodowcę z gniazda i karmione z ręki za pomocą strzykawki specjalnym pokarmem. Dzięki takiej praktyce papużka oswaja się z bliskością człowieka oraz dotykiem jego rąk. Taki ptak może być nawet kilka razy droższy niż ten wychowywany od samego początku przez swoich pierzastych rodziców. Ręcznie karmi się papugi różnych gatunków również papużki faliste czy nimfy.

Oswajamy papugę krok po kroku

Wielu świeżo upieczonych właścicieli papug wyobraża sobie, że mały pupil natychmiast wejdzie im na ręce i podstawi głowę do głaskania – nic bardziej mylnego. Nawet ręcznie wykarmiony ptak będzie potrzebował dużo czasu, aby przyzwyczaić się do nowego opiekuna. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim klatkę należy umieścić w spokojnym miejscu i dać papudze kilka dni na oswojenie się z dotykiem. Następnie należy spędzać jak najwięcej czasu w pomieszczeniu z ptakiem, aby nas dobrze poznał. Trzeba przemawiać do niego spokojnym głosem. Czynności pielęgnacyjne trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, unikać gwałtownych ruchów, które mogą spłoszyć ptaka. Gdy zauważymy po upływie kilku dni, że papuga reaguje zainteresowaniem na nasza obecność można spróbować delikatnie jej dotknąć. Jeśli pozwoli nam się pogłaskać można zacząć delikatnie brać ją na ręce.

Zdobądź zaufanie swojej papugi

Kiedy zdobędziemy już zaufanie ptaka, należy wypuszczać go stopniowo z klatki, tylko i wyłącznie przy szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach. W pełni oswojony ptak może większość czasu spędzać poza klatką. Warto zainstalować w mieszkaniu żerdkę lub konar do siedzenia oraz ustawić pod nią kuwetę na nieczystości. Na kolejnych etapach warto wytresować papugę tak, aby na naszą komendę wracała posłusznie do swojej klatki. Przez cały etap oswajania warto pamiętać, aby przy wykonywaniu jakiegokolwiek ruchu zachować ostrożność i nie prowokować do dziobania. Papugi to urocze i piękne stworzenia, ale w sytuacji gdy poczują się zagrożone lub rozdrażnione mogą nas boleśnie udziobać.