Markowe karmy zoologiczne

Zdjęcia psów dla średniozaawansowanych

Ostatnio pisaliśmy o podstawach fotografowania zwierząt – dziś mamy dla Was kolejną porcję porad, które pomogą Wam w robieniu zdjęć Waszego domowego ulubieńca. Oczywiście tym razem również staraliśmy się, by porady łatwo można było wcielić w życie i szybko poprawić jakość domowych albumów.

Pieski świat
Warto spróbować wykonywać zdjęcia na wysokości psiego łba, spróbować zobaczyć świat z psiej perspektywy. Ujęcia dzięki temu zyskają na atrakcyjności wizualnej, a pies podczas sesji będzie spokojniejszy widząc twarz opiekuna zamiast dziwnego i obcego urządzenia, które ją zasłania. To takie proste, a rzadko pamiętamy o tym podczas robienia zdjęć.

Trening
Polskie przysłowie mówi, że trening czyni mistrza, w wypadku fotografii nie jest inaczej. Często fotografując psa zarówno fotograf, jak i zwierzę przyzwyczajają się do tej czynności i efekty są coraz lepsze. Poza tym warto stosować pozytywne metody treningowe, by motywować psa do pożądanych zachowań podczas robienia zdjęć. Częste robienie zdjęć pozwala także na eksperymenty, analizę i wybór najlepszych ujęć oraz oczywiście sprzyja przebłyskom fotograficznego geniuszu w przypadkowych kadrach.

Codzienność
Warto pamiętać, że robienie zdjęć nie musi wcale być wielkim wyzwaniem i zmianą codziennej rutyny. Szczerze powiedziawszy lesze jest nawet uchwycenie codzienności, zwykłych i powtarzalnych zachowań naszego ulubieńca, jego codziennego środowiska, chwil zabawy, jedzenia czy zmęczenia. To właśnie tak wyglądają dni spędzane w towarzystwie zwierzaka, więc warto to utrwalać i cieszyć się właśnie z takich zwyczajnych sytuacji. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że nawet w domu czy na spacerze kadry powinny być przemyślane, a zdjęć nie mogą zaśmiecać przypadkowe elementy (np. bałagan na drugim planie, zbędne fragmenty sprzętów, czy utrwalenie na zdjęciu fragmentu przechodzącego właśnie domownika)

Lampa błyskowa
Przy fotografowaniu zwierząt należy unikać lampy błyskowej – nie dość, że jej błysk jest dla zwierzęcia bardzo nieprzyjemny, razi je i niepotrzebnie stresuje, to na dodatek silne światło z jednego punktu powoduje spłaszczenie obrazu i nienaturalny wygląd zdjęcia. Jeśli mamy do dyspozycji tylko najprostszy aparat, który włącza lampę automatycznie Warto na czas fotografowania psa warto zakleić ją papierem śniadaniowym lub kalką techniczną albo w ogóle  zasłonić zapewniając dodatkowe źródło światła ciągłego (bez błysku).

Pomysł
Przy zdjęciach zwierząt, podobnie zresztą jak przy zdjęciach ludzi (np. fotografia ślubna czy sesje mody), liczy się pomysł – warto przeglądać zrobione zdjęcia i notować sobie pomysły na powtórzenie zdjęć, które się nam podobają, a które nie wyszły przy pierwszym podejściu. Można przeglądać też zdjęcia psów w internecie szukając inspiracji dla własnych fotograficznych przygód. Wbrew pozorom pomysł na sesję wcale nie musi się wiązać z nudnymi pozowanymi zdjęciami,  wymaga po prostu odrobiny przygotowania i przemyślenia sprawy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj