Markowe karmy zoologiczne

Kocia starość

Tak jak i do nas ludzi sta­rość przy­cho­dzi i do naszych kocich przy­ja­ciół. Podob­nie jak my, koty się zmie­niają zarówno pod wzglę­dem fizycz­nym jak i psy­chicz­nym. Ale kiedy zaczyna się kocia sta­rość? Co wtedy robić? Jak się zacho­wać? I jak zadbać o kociego seniora? Posta­ram się odpo­wie­dzieć na te i inne pyta­nia w poniż­szym arty­kule i przy­bli­żyć Wam tro­chę temat kociej sta­ro­ści.

Sta­rość przy­cho­dzi…

Kiedy zaczyna się kocia sta­rość? Zda­nia spe­cja­li­stów są podzie­lone co do kon­kret­nego momentu ale za przy­bli­żony możemy uznać okres od 7–10 lat.Wtedy kota możemy uznać za seniora. Musimy jed­nak pamię­tać, że zależy to od wielu czyn­ni­ków takich jak waga, wiel­kość, rasa, tryb życia, prze­byte cho­roby/schorzenia. Więc tak naprawdę sta­rze­nie u każ­dego kociaka jest sprawą indy­wi­du­alną, można zatem uznać że sta­rość przy­cho­dzi znie­nacka.

Co się dzieje z moim kotem?

Kiedy nasz pupili staje się nieuchronnie z doro­słego kota sta­rusz­kiem zacznie się bar­dzo zmie­niać. Oprócz zmian fizycz­nych (wewnętrz­nych) któ­rych wła­ści­ciel nie zauważa od razu. Kot zaczyna zmie­niać swoje przy­zwy­cza­je­nia i zacho­wa­nie.

Wiele kotów wcho­dząc w wiek star­czy cha­rak­te­ry­zuje się zmniej­szoną aktyw­no­ścią fizyczną, są mniej chętne do zabawy. Potrze­bują zde­cy­do­wa­nie wię­cej snu i wypo­czynku. Mogą rów­nież poja­wić się pro­blemy z koor­dy­na­cją ruchową.

Kolej­nymi zmia­nami widocz­nymi „gołym okiem” dla wła­ści­ciela może być utrata masy ciała, siwa i matowa sierść. Pogor­sze­nie wzroku i słu­chu a także pro­blemy z ukła­dem pokar­mo­wym i moczo­wym obja­wia­jące się np. pro­ble­mami w korzy­sta­niu z kuwety.

U kota nawet takiego który nie miał wcze­śniej pro­ble­mów zdro­wot­nych mogą poja­wić się cho­roby wieku star­czego. Do najczęst­szych schorzeń zali­cza się: cukrzycę, cho­roby serca, pro­blemy ze sta­wami i tra­wie­niem czy zabu­rze­nia pracy nerek.

Co mogę zro­bić?

– Akcep­ta­cja

Pierw­szą sprawą jest akcep­ta­cja, że Twój kot się zmie­nia. Cały czas poja­wiają się nie zro­zu­miałe zacho­wa­nia na które czę­sto nie masz wpływu np. Twój kot wycho­dzi do innego pomiesz­cze­nia i miau­czy sam do sie­bie, nie tra­fia do kuwety itd. O ile nie ma to podłoża zdro­wot­nego możesz to uznać jako przy­pa­dłość sta­ro­ści i pozo­staje Ci zaak­cep­to­wa­nie dzi­wactw Two­jego seniora.

-Uwaga i tro­ska

To co na pewno możesz i powi­nie­neś zro­bić to poświę­cić więkcej uwagi oraz tro­ski mrucz­kowi. Zadbaj o jego kom­fort i wygodę. Cie­płe lego­wi­sku w ulu­bio­nym miej­scu czy ulu­bione przy­smaki. Jeśli w domu poja­wia się młod­szy kot pamię­taj żeby go nie fawo­ry­zo­wać i nie zanie­dby­wać sta­rego domow­nika. Sprawdź ulu­bione miej­sca Two­jego kota. Być może jego najważniejszym punk­tem obser­wa­cyj­nym była wysoka półka lub szczyt szafy. Nie pozwól mu się zatem prze­mę­czać i obcią­żać wska­ki­wa­niem na nią. Posta­raj się zamon­to­wać po dro­dze dodat­kowy scho­dek i uła­twić kotu dosta­nie się w ulu­bione miej­sce.
Posta­raj nie zło­ścić się na zmie­nia­jące się upodo­ba­nia kuli­narne. Tak to już jest ze sta­rusz­kami, że to co im sma­kuje dzi­siaj – jutro może być nie jadalne.

– Dbać o zdro­wie

Co jest oczywiste i na pewno robi­li­ście to do tej pory. Trzeba jed­nak pamię­tac, że Twój kot potrze­buje częst­szych wizyty u leka­rza choćby po to aby wete­ry­narz prze­pro­wa­dził bada­nia kon­tro­lne. Pozwoli to na wyeli­mi­no­wa­nie lub wcze­sne wykry­cie cho­rób lub innych pro­ble­mów. Możesz rów­nież spraw­dzić ofertę szcze­pień wzmac­nia­ją­cych. Pomogą słabnącemu orga­nizmowi Two­jego pupila i jednocześnie wesprą go w walce z róż­nymi infek­cjami. Dodat­kowo sta­rze­jący się zwie­rzak potrze­buje zbi­lan­so­wa­nej diety. Karma którą dosta­wał wcze­śniej teraz może mu nie słu­żyć. Dla­tego warto skon­sul­to­wać decy­zję o wybo­rze pokarmu z wete­ry­na­rzem.

Jest wiele firm które ofe­ruję róż­nego rodzaju jedze­nie i suplementy dla senio­rów np.

-Pie­lę­gna­cja

Koci sta­ru­szek wymaga rów­nież wię­cej pie­lę­gna­cji od mło­dego kociaka. Nie­stety nie zgubi on już odpo­wied­niej ilo­ści sier­ści, nie wyliże się dokład­nie czy też nie skróci pazur­ków pod­czas spa­ceru (koty wycho­dzące). Wła­ści­ciel musi zatem zadbać rów­nież o ten aspekt. Dodat­kowo czę­ste wycze­sy­wa­nie pupila pozwoli nam na kon­trolę stanu jego sier­ści oraz skóry. Dzięki temu szybko można zauwa­żyć paso­żyty lub inne zmiany.

To może się przydać :

– Aktyw­ność fizyczna

Teraz naj­chęt­niej nasz pupili śpi i leniu­chuje cały dzień. Jed­nak nie możemy mu na to pozwo­lić dla zdro­wia każ­dego kota nawet tego star­szego nie­zbędny jest ruch fizyczny. Oczy­wi­ście nie tak dużo jak kie­dyś, ale mimo wszystko od czasu do czasu nasz mru­czek musi roz­pro­sto­wać kości ;-).
Jeśli nie bar­dzo ma ochotę na spa­cer czy zabawę możesz zachę­cić go do tego ulu­bioną zabawką czy też przy­sma­kiem. Oczy­wi­ście wszystko w gra­ni­cach roz­sądku.Wykażmy się zatem dużą dozą cie­pła i cier­pli­wo­ści pamię­tajmy o tym że nasz kot nie jest już małym pociesz­nym kociąt­kiem czy też tro­chę sza­lo­nym doro­słym kotem tylko sta­tecz­nym sta­rusz­kiem, któ­remu trzeba zapew­nić tro­chę spo­koju.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj