Markowe karmy zoologiczne

Jak wybrać weterynarza?

Właśnie zaadoptowałeś pierwsze zwierzę domowe i zastanawiasz się nad pierwszą wizytą kontrolną u weterynarze? A może chcesz znaleźć innego, ponieważ nie jesteś zadowolony z dotychczasowych wizyt? Bez względu na to, z jakiego powodu poszukujesz weterynarza na pewno zastanawiasz się nad tym, czym kierować się przy wyborze. Tak samo jak dbasz o siebie i swoje dzieci nie idąc do niesprawdzonych lekarzy, tak też zadbaj o swojego pupila i wybierz dla niego właściwego specjalistę specjalistę z dobrym podejściem do zwierząt. Poniżej podpowiadamy Ci, od czego zacząć swoje poszukiwania i czym kierować się przy wyborze.

Idealny weterynarz nie kończy nauki wraz z końcem studiów. Edukuje się dalej, a dowody swojego zaangażowania wywiesza na ścianie gabinetu w formie przeróżnych certyfikatów. O wielu jego osiągnięciach i dodatkowych projektach dowiesz się z Internetu. Spróbuj po prostu sprawdzić, jak często pojawia się gdzieś jego nazwisko, co piszą o nim właściciele, czy polecają go czy wręcz przeciwnie sugerują wybór kogoś innego. Może wspiera on projekty zwiększające bezpieczeństwo zwierząt domowych albo wspomaga którąś z fundacji prozwierzęcych? A może organizuje zbiórki na schroniska? Jeśli odnajdziesz jego nazwisko w związku z tego typu projektami masz pewność, że jest to osoba kochająca swój zawód.

Wybierz kilka nazwisk, które prezentują się najlepiej. Dodatkowo sprawdź polecenia od swoich znajomych. Wyeliminuj tych, którzy mają gabinety zbyt daleko od Ciebie. W ten sposób skrócisz listę, jeśli jest za długa. Sprawdź też koniecznie w czym specjalizują się wybrani przez ciebie weterynarze – jeśli leczysz psa lub kota nie ma to aż takiego znaczenia, jedna w wypadku zwierząt futerkowych, ptaków ozdobnych czy zwierząt egzotycznych powinno to być najważniejsze kryterium! Gdy na liście zostaną 2-3 nazwiska umów u każdego z nich kontrolną wizytę. Wprawdzie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak często jest to słuszny wydatek. Zazwyczaj weterynarza wybiera się raz na wiele lat, więc sprawdzenie dostępnych opcji jest wskazane.

Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać weterynarzom. Zapamiętaj, w jaki sposób Ci odpowiadają. Może są zniecierpliwieni Twoją dociekliwością? Może odpowiedzi dotyczące zdrowia Twojego pupila drastycznie różnią się od siebie?  Lub po prostu Wasza filozofia wobec zwierząt różni się tak bardzo, że nie chcesz mieć z tym człowiekiem zbyt wielu okazji do spotkań?

W trakcie wizyty dowiedz się, jakim sprzętem dysponuje dana klinika. Dobry gabinet może zrobić na miejscu prześwietlenia, badania ultrasonograficzne, kontrolę dentystyczną , zbadać krew i inne materiały laboratoryjne, sprawdzić ciśnienie krwi, a także wykonać badania mikroskopowe. Poza tym gabinet powinien posiadać kontakty z odpowiednimi specjalistami w okolicy, do których w razie potrzeby zawsze może Cię wysłać. Oczywiście na polskie warunki ta lista jest bardzo wymagająca i w mniejszych miejscowościach możesz nie mieć w okolicy kliniki weterynaryjnej, która byłaby chociaż w połowie tak dobrze wyposażona. Spróbuj znaleźć tę, która spełnia jak najwięcej warunków. Możesz zapytać weterynarza o sprzęt i kontakty jakimi dysponuje. Koniecznie sprawdź też czy lekarz realizuje wizyty domowe w trudnych przypadkach i czy jest możliwość przyjęcia poza standardowymi godzinami otwarcia gabinetu – w wypadku nagłych sytuacji liczy się przede wszystkim czas, a nie ewentualne dodatkowe koszty takich działań!

Sprawdź, ilu weterynarzy jest dostępnych w danym miejscu i w jaki sposób należy umawiać się na wizytę. W jaki sposób należy dokonywać płatności? Coraz więcej gabinetów wprowadza już terminale płatnicze, co na pewno jest bardzo wygodną opcją. W większości jednak musisz być przygotowany na opłacanie wizyt gotówką.

Pamiętaj jednak o najważniejszym teście. Obserwuj w trakcie wizyty, w jaki sposób weterynarz odnosi się do Twojego pupila. Potrafi go uspokoić? Jest delikatny? Słuchaj, w jaki sposób mówi o zwierzętach. Jest zdystansowany, czy przyjazny? Uważnie przyglądaj się reakcji swojego pupila na zachowanie weterynarza. Czy się go boi? A może szybko mu zaufał i wyjątkowo dobrze odebrał całą wizytę?

Na końcu sprawdź, czy stać Cię na wizyty w danym miejscu. Leczenie weterynaryjne bywa bardzo drogie. Dlatego tak wielu nieodpowiedzialnych właścicieli rezygnuje z leczenia swoich zwierząt. Najlepiej zawczasu upewnij się, że wybrana przez Ciebie klinika odpowiada Twoim możliwościom finansowym.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj