Markowe karmy zoologiczne

Pies i Wielkanoc – porady, które pomogą przetrwać święta

Dla psa wszelakie święta to zaburzenie codziennej rutyny. Wielkanocne świętowanie może okazać się kłopotliwe i stresujące dla zwierzęcia, dlatego już podczas przygotowań uwzględnione powinny zostać psie potrzeby. Lektura niniejszego posta pozwoli uniknąć powszechnych błędów i zawczasu zapobiec najczęstszym kłopotom. Święta spędzane z ukochanym czworonogiem będą dzięki temu lepsze i spokojniejsze.

Wyjazd z psem na Wielkanoc

Jeśli planujemy wyjazd na Święta Wielkanocne musimy się upewnić, że pies może podróżować z nami, zarówno wtedy, kiedy wybieramy się do rodziny, jak i wówczas, gdy na świąteczny czas planujemy wyjazd wypoczynkowy, np. na narty. Jeśli jedziemy do rodziny koniecznie musimy zawczasu ustalić warunki, na jakich przebywać będzie w czyimś domu nasz czworonóg. Chodzi przede wszystkim o to co wolno będzie psu w nowym otoczeniu oraz o to co będą mogli robić domownicy – to najlepszy moment na to by ustalić, czy pies może wchodzić do każdego pomieszczania, gdzie i kiedy będzie jadł, czy będzie mógł spędzać czas przy stole, czy będzie można zwierzaka dokarmiać, gdzie pies będzie spał, czym będzie mógł się bawić, kto oprócz nas i psa będzie obecny podczas świąt, czy któryś z gospodarzy ma alergię, czy podczas Wielkanocy będą w domu małe dzieci itp. Odpowiedzi na te pytania mogą zdecydować o pozostawieniu psa w domu na te kilka świątecznych dni pod opieką kogoś znajomego lub pozostawieniu czworonoga w hotelu dla zwierząt. W wypadku wyjazdu zorganizowanego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skontaktować się bezpośrednio z hotelem lub organizatorem i zapytać o warunki wypoczynku w towarzystwie psa.

Rutyna dnia codziennego

Dla psa przyzwyczajonego do powtarzalnego układu dni – podobnych pór spacerów czy posiłków – przedświąteczny okres i same Święta Wielkanocne mogą okazać się stresujące. Sprzątnie, zakupy, przygotowania, przedświąteczna krzątanina, a co za tym idzie mniej czasu dla ulubieńca, a czasem także nieco nerwowa atmosfera panująca wówczas w domu, mogą niekorzystnie odbić się na samopoczuciu czworonoga. Ważne jest zatem, by świąteczne przygotowania tak zaplanować, by w życiu psa zaszło jak najmniej zmian. Spacery powinny odbywać się o tych samych porach co zwykle i powinny być równie długie jak zawsze, karmienie psa także powinno odbywać się zgodnie z rytuałem. Warto pamiętać także, by w czasie świąt przynajmniej część czasu, który spędzimy w domu, przeznaczyć na zabawę z czworonogiem. Niestety często tak to bywa, że w świątecznym zamieszaniu skupiamy się tylko na gościach i wielkanocnym stole, zaniedbując psa, który cierpi tym bardziej, że jesteśmy w tym czasie w jego pobliżu, w domu, nie idziemy do pracy, a jednak nie znajdujemy dla niego czasu.

Goście

Kolejny ważny temat to goście, element właściwie każdych świąt w większości polskich domów. Z punktu widzenia rodziny z psem – kolejny potencjalny kłopot… Przede wszystkim część psów ma instynkt terytorialny i broni swojego terenu, domu czy mieszkania. W wypadku zapraszania świątecznych gości, rodziny i przyjaciół, jest to wyjątkowo kłopotliwe, ponieważ czasem niezbędne okazuje się zamykanie agresywnego zwierzęcia lub nieustanne pilnowanie go i śledzenie jego zachowania w poszukiwanie oznak niebezpieczeństwa. Jeśli nasz pies jest agresywny, goście powinni wiedzieć o tym zanim przekroczą próg domu, powinni także zostać pouczeni o najlepszych sposobach zachowania, unikaniu gwałtownych ruchów czy innych elementach, które mogą wywołać niechciany atak. Dla psa nowe osoby w domu to kolejny stresujący element obchodów Świąt Wielkanocnych – z perspektywy zwierzęcia trudno jest od razu ocenić czy przybysze to przyjaciele czy wrogowie, na dodatek naruszają one przestrzeń zwierzęcia, powodują poruszenie właścicieli, a jeśli wśród gości są dzieci, to ich entuzjazm i miłość mogą być uciążliwe dla czworonoga. Podczas przyjmowania świątecznych gości trzeba koniecznie ustalić co wolno, a czego nie wolno robić, by niechcący nie zniweczyć wcześniejszych tygodni szkolenia i uniknąć groźnych sytuacji.

Inne zwierzęta

Czasem zdarza się, że nasi goście przyjeżdżają na święta ze swoimi zwierzętami – niestety na właścicielach obu czworonogów spoczywa odpowiedzialność za ich dobre relacje i bezpieczeństwo. Szczególnie na początku wizyty właściciele powinni zwracać wyjątkowo baczną uwagę na sygnały wysyłane sobie nawzajem przez zwierzęta, szybka reakcja na niewłaściwe zachowanie może skutecznie zapobiec im w przyszłości. Warto pamiętać, że psy to zwierzęta stadne, więc dla nich przebywanie z przedstawicielami tego samego gatunku generalnie rzecz biorąc jest naturalnym elementem i same doskonale sobie radzą z nowym członkiem „domowej sfory”. Jeśli kontaktów nie da się ułożyć w sposób odpowiedni, a zwierzęta są wobec siebie agresywne, stresują się nawzajem lub po prostu się nie lubią powinno się je separować na ile to możliwe. W innym wypadku święta także dla zwierząt mogą być ciekawe, ponieważ zyskują kompana do zabawy i wspólnego spędzania czasu.

Wielkanocne pokarmy

Jedzenie serwowane na stole wielkanocnym nie jest dla psów groźne – przecież wśród najważniejszych pokarmów w tym czasie są wędliny, jajka czy ciasta, które nie są dla psów trujące. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie świąt spędzamy przy stole więcej czasu niż zazwyczaj, jedzenia także jest więcej, dlatego jeśli w naszym domu zwyczajem jest podawanie psu resztek ze stołu, to należy uważać, by nie przekarmić psa, ponieważ nie dość, że jedzenia jest więcej, to i kąsków lądujących pod stołem z różnych rąk także jest więcej. W świątecznym czasie ludzie wpadają w pułapkę obżarstwa i niestrawności, trzeba się pilnować, by nasze dobre serce nie doprowadziło do takich samych dolegliwości u czworonogów.

Prezenty

W niektórych domach panuje zwyczaj wręczania sobie drobnych prezentów podczas świąt wielkanocnych – może to dotyczyć także czworonożnych domowników. Nie ma żadnego powodu, by nie kupić naszemu ulubieńcowi z tej okazji nowej zabawki, kilku smakołyków, posłania, czy nowej smyczy. Wprawdzie pies oczywiście nie zrozumie dlaczego dostał prezent akurat teraz, ale przecież nie jest to element kluczowy. Jednego można być pewnym – psia radość na pewno będzie szczera! Można też tak zaplanować święta, by znalazł się podczas ich obchodów czas na wspólny długi spacer z psem albo nawet krótki wypad pod miasto, jeśli pogoda będzie sprzyjać, by pies mógł sobie pobiegać i się wyszaleć. Dla rodziny to będzie natomiast idealna okazja, by wstać od stołu, sprzed telewizora, trochę się poruszać, spalić nadmiar świątecznych kalorii i spędzić wspólnie czas. Taki prezent zarówno dla psa jak i dla właścicieli będzie z pewnością na wagę złota!

A Wy jak sobie radzicie podczas świąt z psem? Macie sprawdzone sposoby, które pozwalają dobrze wykorzystać ten czas lub zapobiegają problemom podczas Świąt Wielkanocnych?

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj