Markowe karmy zoologiczne

Objawy choroby u kota – jak rozpoznać, że kot jest chory?

Nie wszyscy właściciele potrafią zauważyć, kiedy z kotem jest coś nie tak. Zwłaszcza niedoświadczeni posiadacze mruczących pupili nie potrafią dostrzec subtelnych symptomów, które świadczą o chorobie.

Od samego początku warto założyć, że każda nagła zmiana w zachowaniu zwierzęcia jest co najmniej powodem do dokładniejszej obserwacji. Koty same wiedzą, kiedy coś jest z nimi nie tak i są w stanie to zakomunikować. Dlatego warto codziennie poświęcić nieco uwagi na poznanie zwyczajów i charakteru pupila, żeby być w stanie wychwycić te komunikaty. Jeśli któreś z podanych poniżej symptomów utrzymują się dłużej niż jedna doba, należy skontaktować się z weterynarzem.

Przesiadywanie w ciemnym kącie
Bardzo wiele kotów, zwłaszcza tych starszych, ni stąd ni zowąd zaprzestaje codziennych aktywności, zaszywa się po kątach i unika domowników. Jeśli zauważysz, że Twój normalnie aktywny kot zniknął na długie godziny i nie śpiąc, po prostu siedzi w ciemnym, ustronnym miejscu, warto mu się przyjrzeć. Zazwyczaj wyciągnięty z takiej kryjówki od razu będzie chciał do nie wracać lub poszuka sobie innego lokum. Może sprawiać wrażenie nieco przestraszonego, poruszając się ostrożnie i powoli.

Garnięcie się do ludzi
Skrajnie odwrotnym przypadkiem jest nadmierna potrzeba czułości. Normalnie niedotykalski kot, który przez cały dzień nie chce zejść z kolan właściciela może po prostu szukać pocieszenia, kiedy coś mu dolega. Również kocięta, nawykłe do szukania opieki matki, mogą rezygnować z zabawy na rzeczy zwinięcia się u boku swego pana.

Miauczenie
Każdy kot od czasu do czasu miauczy lub mruczy. Jeśli jednak miauczenie staje się natarczywe, głośnie i częste, może być odbierane jako poważny symptom i nie powinno być ignorowane. Ponadto, jeśli kot przestaje się ruszać i zaczyna mruczeć, może to być objaw… bólu. Warto wtedy poddać go oględzinom, sprawdzić czy nie uszkodził sobie którejś części ciała, nie ma wzdętego brzuszka lub twardego pęcherza.

Niespodziewana dieta
Każda zmiana w zwyczajach żywieniowych kota jest powodem do zmartwienia. Oczywiście, w trakcie jednego czy dwóch posiłków pupil często może gardzić nowym rodzajem karmy lub pokazywać niezadowolenie z otrzymania złego typu chrupek, jednak jeśli przestaje całkowicie jeść lub pić na okres dłuższy niż 1-2 dni, może to być oznaką jakiegoś schorzenia.

Rewolucje kuwetowe
Tak jak u człowieka, zmiana w częstotliwości załatwiania lub konsystencji fekaliów może oznaczać problemy trawienne lub infekcję pasożytniczą. Ponadto, jeśli kot zmienił częstotliwość i ilość oddawanego moczu – z regularnych, umiarkowanie dużych na mniejsze, częstsze porcje, może mieć zapalenie dróg moczowych, lub, co gorsze, mieć problemy z nerkami, kocią cukrzycę albo cierpieć z powodu syndromu urologicznego kotów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jedna odpowiedź do wpisu: Objawy choroby u kota – jak rozpoznać, że kot jest chory?

  1. Bardzo dziękuje za ten artykuł bardzo mi pomógł w momencie gdy mój kto był chory!

Skomentuj