Markowe karmy zoologiczne

Kot brytyjski – udomowione piękno i gracja

Milutkie, pluszowe futerko, charakterystyczna uśmiechnięta mordka i miłe usposobienie to cechy, które powodują, że kot brytyjski to coraz popularniejsza w Polsce rasa. Wygląd pluszowej zabawki, niezbyt duże gabaryty, zrównoważony charakter i stoicki spokój, które to cechy są znakiem rozpoznawczym tej rasy powodują, że w Polsce i innych europejskich krajach nie tylko można mówić o popularności tej rasy, ale wręcz o modzie na zakup brytyjczyków. Zobaczcie dlaczego kot brytyjski jest tak chętnie wybierany jako towarzysz przez miłośników kotów na całym świecie.

Klasyfikacja EMS: BRI, kategoria III

Sylwetka: Koty o proporcjonalnej, masywnej i dość krępej sylwetce, duża głowa osadzona jest na krótkiej szyi, a hipnotyzujące spojrzenie ogromnych, okrągłych oczu zaczaruje każdego. Brytyjczyki to największe koty krótkowłose, przez zwartą budowę i bardzo gęste, krótkie furto mogą na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie grubych.

Sierść: Jakość sierści dla kota brytyjskiego jest niezwykle ważna – ich sierść to jest charakterystyczna, odmienna niż u innych ras. Często spotyka się określenie „pluszowa”, co może być mylące. Mimo delikatnego wyglądu prawidłowe futro kotów brytyjskich jest krótkie, w dotyku szorstkie i odstające od skóry, jakby nastroszone, z gęstym, niewełnistym podszerstkiem.

Umaszczenie: Kolor sierści powinien być jednolity i czysty. Koty brytyjskie najczęściej kojarzone są ze swoją niebieską odmianą, jednak występują w wielu odmianach barwnych zarówno jednolitych, jak i dwukolorowych, a w wypadku kotek, nawet trójkolorowych. Obecnie dopuszczonych jest do hodowli około 150 maści i odmian kolorystycznych tych kotów.

Rys historyczny: Kot brytyjski jest jedną z najstarszych europejskich ras. W przeciwieństwie do innych ras, których historia opiera się często na mitach i legendach, pochodzenie kota brytyjskiego jest dość dobrze udokumentowane. Przodkowie tych kotów przywiezieni zostali do Europy z Egiptu. Przez kilkaset lat po wprowadzeniu kota do Europy, jedynym czynnikiem mającym wpływ na jego kształt była natura. Na farmach, w gospodarstwach, w wioskach i dużych miastach, kot zajmował się swoim głównym zadaniem, jakim było trzebienie gryzoni, podobnie jak to robił na ziemi Faraonów. Patrząc dziś na koty Brytyjskie , trudno wierzyć, że są potomkami ze zwykłych „dachowców” – lata selekcji i kierunkowej hodowli początkowo w Wielkiej Brytanii, a potem na całym świecie, zaowocowały stworzeniem urokliwej rasy o wspaniałym charakterze, niesamowitym futrze i oryginalnym wyglądzie. Najważniejszą postacią w historii tej rasy jest Harrison Weir, który zorganizował pierwszą wystawę kotów w Wielkiej Brytanii, na której pojawiły się oczywiście rodzime rasy. Wystawa odbyła się 13 lipca 1871 roku, w Crystal Palace w Londynie. Weir pokazał podczas imprezy swoją 14-letnia niebieska pręgowana kotkę brytyjską. Wystawa była ogromnym sukcesem i od tego czasu rasa systematycznie zyskuje coraz większą popularność.

Fot. Squeaky Knees

Opis: Kot brytyjski jest pogodny, otwarty i przyjacielski. Nie boi się obcych, wręcz przeciwnie w domu pełnym gości kot brytyjski czuje się bardo dobrze, co ważne koty tej rasy dość dobrze znoszą samotność, nie tęsknią przesadnie, a podczas nieobecności właściciela przeważnie śpią. Kot brytyjski nie jest głośny, nie narzuca się właścicielowi i nie jest nadmiernie ruchliwy. Skakanie po szafkach i wędrówki po zasłonach go nie interesują, aktywny fizycznie jest szczególnie jako kociak, później staje się coraz bardziej stateczny. Za to typowe, kocie galopady po mieszkaniu mogą być uciążliwe, bo ten dość masywny kot ma ciężki chód. Mimo że kot brytyjski uwielbia towarzystwo i głaskanie, nie lubi noszenia na rękach, czuje się wtedy zagrożony. Nie lubią też leżenia na kolanach, lubią położyć się obok właściciela i poddawać się pieszczotom. Koty tej razy są odporne, zdrowe i długowieczne, mogą żyć nawet 20 lat. Warto powiedzieć również o tym, że kot brytyjski nie wymaga wiele przestrzeni i dobrze sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w niewielkim mieszkaniu.

Warto wspomnieć na koniec o pewnej ciekawostce związanej z tą rasą – otóż śliczny pręgowany kot z reklamy Whiskas to właśnie kot brytyjski. Wiedzieliście o tym?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj