Markowe karmy zoologiczne

Jeż pigmejski jako zwierzątko domowe

Jeże są postrzegane jako bardzo egzotyczne zwierzęta i chociaż zdobywają coraz większą popularność w Internecie to wciąż mało osób decyduje się na ich zakup. Warto wiedzieć, że wbrew ślicznemu wyglądowi jeże nie są towarzyskie, dlatego jeśli zależy nam na częstych zabawach z naszym pupilem lepiej zastanówmy się nad innym wyborem.

W Polsce legalnie można posiadać wyłącznie jeże hodowlane (zazwyczaj są to afrykańskie jeże pigmejskie, ale zdarzają się także inne gatunki). Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zamykać w domu jeża znalezionego w lesie lub ogródku, ponieważ dziko występujący u nas jeż europejski jest pod ochroną, a schwytane zwierzę będzie się panicznie bać człowieka i prawdopodobnie nigdy się nie oswoi.

Charakter jeży

Jak już zostało wspomniane wcześniej – jeże nie lubią spędzać za wiele czasu z ludźmi. Nie reagują na zawołanie jak pies, ani nawet na dźwięk swojego imienia. Dodatkowo ich charakterystyczne kolce utrudniają nieuważnym właścicielom pieszczoty i zabawy. Jeże zachowują się różnie i posiadają swoją własną osobowość. Warto mieć na uwadze, że nasz osobnik może okazać się niezbyt przyjazny. Niektóre jeże syczą, zwijają się w kulkę, niechętnie dają się wziąć na ręce i unikają naszego towarzystwa. Inne potrafią okazać swoją sympatię i stają się uroczym kompanem.

Zanim zdecydujesz się na jeża spójrz na swój styl życia. Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem i wcześnie kładziesz się spać to możesz prawie nigdy nie mieć okazji obcować ze swoim jeżem, ponieważ to nocne zwierzę. Wtedy też mniej im przeszkadza branie ich na ręce, pieszczoty, czy toaleta. Próbując bawić się z nim w trakcie dnia w rzeczywistości właśnie przeszkadzamy im w spaniu. Gdy ktoś obudzi Cię w środku nocy to raczej też nie jesteś z tego zadowolony, prawda? Dlatego na jeże powinny decydować się głównie osoby lubiące kłaść się późno. Temperatura w pomieszczeniach, gdzie są przetrzymywane jeże, nie powinna spaść poniżej 22 stopni, więc to wybór dla osób ciepłolubnych. Inaczej nasz jeż może mieć problemy zdrowotne.

Te zwierzęta nie przepadają też za zmianami, czy podróżami. Przyswajanie się do nowego środowiska zabiera im wiele czasu. Przez pierwszych kilka dni możesz nawet nie mieć okazji ich widzieć, ponieważ będą się ukrywać. Najlepiej na początku zostawić w jego klatce swoją noszoną koszulkę. Dzięki temu w bardzo spokojny sposób zapoznają się z Twoim zapachem.

Zabieranie ich ze sobą w podróż to kiepski pomysł. Pocieszające jest jednak to, że zapewniając im odpowiednie otoczenie i zostawiając wystarczającą ilość pokarmu można je zostawić nawet na kilka dni same w domu (nie chcemy Cię zniechęcić, ale niektóre osobniki mogą nawet nie zorientować się, że byłeś nieobecny).

Zalety posiadania jeży

Jeże są niewielkimi zwierzątkami i potrzebują mniej więcej tyle przestrzeni, co świnki morskie. Nie wydają głośnych dźwięków, dzięki czemu unikniemy narzekań sąsiadów. Przeważnie robią niewielki bałagan, więc wystarczy sprzątnąć im klatkę raz w tygodniu.  Zadbane i zdrowe nie wydzielają też nieprzyjemnych zapachów, a w przeciwieństwie do większości gryzoni, nie niszczą otoczenia i nie przegryzają kabli.

Jeże można oswoić, ale trzeba mieć do nich wiele cierpliwości. W rzeczywistości powinniśmy im poświęcać czas każdego dnia – najlepiej trzymając na kolanach. Gdy tylko przyzwyczają się do Twojego towarzystwa mogą okazywać Ci dużo uwagi. Niech codziennym rytuałem stanie się spędzanie z nim przynajmniej jednej godziny. Wieczorem możemy skusić je do psot i zabawy. W trakcie dnia jednak nie zmuszajmy ich do ruchu. Doświadczeni właściciele jeży polecają ciepłe bluzy z dużą kieszenią na brzuchu (zwane kangurkami), bo zwierzątka uwielbiają w trakcie dnia zakopywać się pod siankiem lub owinąć ciepłym materiałem, dlatego też chętnie chowają się wewnątrz takiej kieszeni i mogą nam towarzyszyć wówczas także w dzień.

Wyprawka dla jeża

Bazowa wyprawka dla jeży powinna składać się z:

– przestronnej klatki (takiej jak dla królików dł. powyżej 100 cm) lub terrarium
– miski,
– poidełka (ok. 120 ml),
– trocin,
– zabawek,
– drewnianego domku,
– skrawków miękkich tkanin do opatulenia się (np. polaru, filcu)
– kołowrotka (pionowego lub poziomego, z litą podłogą bez szczebelków i kratek ze względu na małe paluszki jeżowych łapek),
– jedzonka (suchej karmy dla kociąt lub mielonego mięsa)

Ile kosztuje jeż

W zależności od pochodzenia, wieku, koloru i płci za jeża zapłacimy od 200 do nawet 1000 zł.  Zazwyczaj zdrowego jeżyka z domowej hodowli można kupić za około 300-400 zł mając jakieś pojęcie o jego przodkach. Niskie koszty zakupu powinny nas zaniepokoić, bo mogą świadczyć o złej jakości hodowli. Warto wówczas starannie i wnikliwie przepytać hodowcę o powody takiej a nie innej wyceny i jeśli to możliwe odwiedzić jeże w ich domu, by upewnić się, że nie dzieje się im krzywda i chowane są w dobrych warunkach.

Wyprawka dla jeża w zależności od wybranych opcji i jakość kupowanych przedmiotów to koszt od 250 do 500 złotych, a nawet więcej jeśli decydujemy się na designerskie, ręcznie robione przedmioty i wyposażenie jeżowego lokum. Do tego dochodzi koszt wizyty weterynaryjnej na początku pobytu jeża w naszym domu, który jest różny w zależności od lokalizacji i stanu zwierzęcia.

Na pocieszenie dodać można, że po tych dużych początkowych wydatkach będzie trochę lepiej – jeż nie jest kosztowny w utrzymaniu, jedzonko i ściółka to miesięczny koszt około 30-50 złotych.

Jeżeli trudny charakter jeży Cię nie zraził i wciąż marzysz o tym, aby zostać właścicielem jednego z nich – dowiedz się jak najwięcej o ich hodowli. Spróbuj rozeznać się wśród okolicznych weterynarzy. Ważne jest, aby mieć dostęp do takiego, który ma doświadczenie z jeżami. Pamiętaj też, aby na zakup decydować się tylko w pewnych i sprawdzonych hodowlach. Nie zaleca się kupowania jeży w sklepach zoologicznych, czy w internecie (np. przez Allegro), jeżeli nie pochodzą z bezpiecznego źródła. Zaraz po zakupie zwierzątka odwiedź z nim weterynarza i upewnij się, że jest zdrowy i nic mu nie dolega.

PS. Warto zwrócić uwagę na różnorodność kolorów, pyszczków i kształtów prezentowanych we wpisie jeży 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj