Markowe karmy zoologiczne

Jak przygotować kota do pobytu u tymczasowych opiekunów?

Nagła delegacja, planowany od miesięcy tygodniowy urlop czy niespodziewana wizyta cioci-alergiczki – wszystko to może zmusić Cię do oddania swojego zwierzaka pod opiekę znajomych czy rodziny. Jak przygotować siebie, tymczasowych opiekunów, a przede wszystkim samego psa czy kota do Twojej nieobecności?

U siebie czy u opiekunów?
Tak naprawdę to, czy pupil zostanie u siebie czy będzie przewieziony do domu sprawujących pieczę nad jego dobrem zależy tylko od samego zwierzęcia. Jeśli źle znosi zmiany miejsca, ma tendencję do niszczących zachowań takich jak znaczenie, gryzienie mebli czy napady agresji w obcym otoczeniu, a Twoja nieobecność nie będzie dłuższa niż dwa dni, lepiej jest pozostawić go na znanym terenie z zaznaczeniem, że opiekun powinien spędzać z nim co najmniej kilka godzin dziennie (to bardzo ważne!).

Jednak w miarę możliwości, zwierzak zawsze powinien być tam, gdzie będzie miał kontakt z ludźmi i opiekę. Pozostawione same sobie zwierzęta dużo gorzej znoszą rozłąkę z właścicielem, a ich zachowanie może ulegać drastycznym zmianom – najczęściej na gorsze! W wypadku nieobecności dłuższej niż kilka dni, powinieneś zdecydowanie zadbać o to, by pupil został przetransportowany do domu opiekuna. Jeśli nie znajdziesz nikogo, kto podjąłby się takiej formy opieki, lepiej jest oddać psa czy kota do hotelu dla zwierząt, gdzie będzie pod stałą kuratelą.
Przygotuj listę dla tymczasowych opiekunów
Przede wszystkim musisz zapewnić osobom zajmującym się Twoim pupilem wszystkie informacje na jego temat. Najlepiej spisać je w formie listy, do której będą mogli odwołać się w razie potrzeby. Powinna być napisana rzeczowo, z wyszczególnionymi informacjami:

  • Pory karmienia i ilości karmy, które powinien otrzymywać pupil. Uwzględnij też informacje o podawaniu smakołyków i witamin, jeśli zwierzak je przyjmuje.
  • Godziny wyprowadzania psa lub częstotliwość wymiany kuwety kota. Możesz też dołączyć informacje dotyczące pielęgnacji – wyczesywania, ewentualnego kąpania jeśli nie uda się go uniknąć w trakcie nieobecności i ważne informacje, które mogą się z tym wiązać (na przykład sposób wyczesywania lub temperaturę wody do kąpieli dla Yorka)
  • Informacje zdrowotne – na co zwierzę jest uczulone, co może mu zaszkodzić (pamiętaj, że opiekunowie mogą nie wiedzieć, że na przykład czekolada szkodzi psom), a także co wywołuje nadmierne łakomstwo (na przykład: „nie zostawiać szynki na blacie, Puszek nie powstrzyma się przed jej wchłonięciem”)
  • Kontakt do weterynarza w razie nagłych wypadków. Przezorny zawsze ubezpieczony, a znany weterynarz z pewnością okaże się pomocny w chwilach niepewności – będzie znał informacje, których tymczasowi opiekunowie mogą nie posiadać.
  • Przyzwyczajenia kota lub psa, które mogą wydawać się dziwne. Zaznacz, że na przykład Lord  je tylko z miski ustawionej pod stołem, że Puszek lubi lizać szlafroki albo że Mruczek nie zaśnie bez ulubionej zabawki, więc zawsze trzeba wiedzieć gdzie się ona znajduje.

Podstawowy zestaw akcesoriów
Przygotuj wszystko, co może być potrzebne: miski na jedzenie i wodę, książeczkę zdrowia pupila, smycz dla psa, kuwetę wraz z łopatką i zapasem żwirku dla kota, karmę, smakołyki i witaminy na cały okres nieobecności (najlepiej z kilkudniowym zapasem, w razie przedłużenia wyjazdu – lepiej nie polegać na umiejętności doboru odpowiedniej karmy przez niekoniecznie zorientowanych w temacie opiekunów). Dobrze jest też przeznaczyć pewien zapasowy budżet na nieprzewidziane wypadki.
Dołącz też kilka zabawek oraz szczotkę do czesania. Nie możesz jednak oczekiwać, że czynności takie jak zabawa czy wyczesywanie będą wykonywane z taką samą częstotliwością i dokładnością jak u Ciebie. Doskonale jest też załączyć do zestawu coś przesyconego zapachem właściciela – stary sweter lub koc, który da zwierzakowi odrobinę otuchy w chwilach tęsknoty.
Przygotowanie zwierzaka
Każde zwierzę powinno być dobrze przygotowane do tymczasowej przeprowadzki tak, by sprawiać jak najmniej kłopotu opiekunom. Kot powinien mieć świeżo przycięte pazurki, pies powinien zostać wykąpany. Jeśli masz taką możliwość, weź też swojego pupila na weterynaryjny przegląd. Ale to nie wszystko.
Przede wszystkim, przed wyjazdem spędzaj czas ze swoim zwierzęciem. Wielu właścicieli wychodzi z założenia, że przed długotrwałą rozłąką lepiej nieco ograniczyć zabawy i przytulania, żeby milusiński nie tęsknił za nimi nadmiernie kiedy już zostanie sam z obcymi ludźmi. W rzeczywistości ma to jednak zazwyczaj dokładnie odwrotny efekt – zwierzę czuje się odsunięte, a w końcu porzucone i przeżywa rozłąkę dużo mocniej. Pamiętaj – kot czy pies nie wie, że przeniesienie do tych obcych ludzi nie jest permanentne.
Przygotowanie opiekunów
W idealnej sytuacji, dobrze jest by przed długotrwałą nieobecnością przyszli opiekunowie najpierw spędzili ze zwierzakiem nieco czasu na jego własnym terenie. Da im to możliwość zobaczenia jak zwierzę zachowuje się „u siebie” – może to mieć jednak miejsce dopiero po kilku wizytach. Kot czy pies musi zaznajomić się z ich zapachem i oswoić z ich obecnością. W ten sposób ludzie uczą się charakteru pupila, a on mniej będzie stresował się obecnością w nowym miejscu, kiedy już zostanie oddelegowany do nowego tymczasowego domu.
Transport
Pamiętaj – to Ty jesteś odpowiedzialny za przetransportowanie swojego zwierzaka. Nie tylko dlatego, że to kwestia kurtuazji względem kogoś, kto robi Ci przysługę – przewożenie z miejsca na miejsce często jest najbardziej stresującą częścią takich zmian. Twoja obecność może niezwykle pomóc pupilowi, a także da Ci możliwość spędzenia z nim odrobiny czasu w nowym miejscu, dzięki czemu nie będzie czuł się nadmiernie zagrożony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj