Markowe karmy zoologiczne

Jak pies z kotem, czyli różne zwierzęta pod jednym dachem

Często zdarza się, że pod jednym dachem mieszka kilka różnych zwierząt domowych – zazwyczaj w relacjach między nimi panuje harmonia 🙂 Niestety nie zawsze tak jest i czasem wygrywa instynkt lub zwierzęta nie potrafią się dogadać. Zobacz jakie zwierzęta dobrze się ze sobą dogadują, a jakie nie powinny mieszkać pod jednym dachem?

Warto na początku zwrócić uwagę, że najlepiej żyć będą ze sobą zwierzęta, które w naturalnych warunkach nie byłyby dla siebie pokarmem. Istotny jest również poziom socjalizacji i uspołecznienia zwierząt – innego poziomu zachowań oczekiwać można po psach, a innego po gadach czy gryzoniach… Duże znacznie mają także indywidualne cechy osobnicze – to, że pies przyzwyczai się do domowego kota nie znaczy, że podczas spacerów przestanie ganić te podwórkowe, a fakt, że kot sąsiadów świetnie się bawi z ich chomikiem nie oznacza, że nasz okaże się równie tolerancyjny.

No i oczywiście każde międzygatunkowe kontakty powinny odbywać się pod ścisłą kontrolą człowieka, a oswajanie zwierząt ze sobą powinno następować powoli i cechować się ogromną dawką cierpliwości oraz podwyższoną czujnością, zwłaszcza kiedy do głosu dochodzą instynkty.

Pies i kot

To najczęstsze z domowych połączeń – na szczęście zazwyczaj przebiega ono bezkonfliktowo, a przyzwyczajanie zwierząt do siebie przebiega bez większych problemów. Istotny w tej sytuacji jest fakt, że chodzi o dwa drapieżniki, które w naturalnych warunkach stanowią lokatorów podobnych siedlisk, ale nie konkurencję, albo co gorsza napastnika i ofiarę. Istnieje mnóstwo przykładów takich par w domach i tego typu koleżeństwo nie przeczy naturze i jest relatywnie łatwe do wprowadzenia. Najłatwiej jest zaprzyjaźnić psa i kota, gdy oba osobniki są młode lub gdy do domu z rezydentem trafia maluch – w wypadku młodocianych osobników nie ma problemu z dominacją i próbami sił, ponieważ maluch zawsze jest osobnikiem uległym. Podobnie dorosły pies lub kot w domu bez trudu zaakceptować powinien małego kociaka lub szczeniaczka.

Trudniej będzie prawdopodobnie w wypadku dwóch dorosłych zwierząt, zwłaszcza w przypadku kiedy, któreś z nich reaguje na drugi gatunek agresywnie (np. w wypadku traumatycznych przeżyć z wcześniejszych etapów życia lub niewłaściwego wychowania). Tutaj warto zastanowić się dwa razy, czy jesteśmy gotowi na wszelkie kłopoty, które niesie ze sobą socjalizacja dwóch niechętnych sobie zwierząt…

Więcej o wprowadzaniu nowego zwierzęcia do domu można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule Pierwotne instynkty w domowym stadzie.

Pies i inne zwierzęta w domu

Generalnie rzecz biorąc psa uważa się za najlepszego towarzysza dla innych gatunków, ponieważ są to zwierzęta inteligentne, posłuszne człowiekowi, w większości wypadków także mało konfliktowe oraz towarzyskie. Psy generalnie rzecz biorąc mogą być towarzyszami prawie wszystkich zwierząt, w tym gryzoni, zajęczaków, zwierząt futerkowych, gadów, ptaków oraz zwierząt gospodarskich. W jednym domu z psem może znajdować się także akwarium. Należy jednak uważać na zwierzęta obdarzone instynktem myśliwskim, bo może się on ujawnić w postaci polowania na mniejszych od siebie pupili . Dla bezpieczeństwa psa nie powinno się także dopuszczać do jego kontaktu ze zwierzętami niebezpiecznymi oraz jadowitymi, ponieważ chęć zabawy może być odebrana przez nie jako atak, który wymaga z ich strony obrony (np. w wypadku owadów i pajęczaków czy węży).

Kot i inne zwierzęta w domu

Kot jako zwierzę niezależne i nieustępliwy drapieżnik może stanowić śmiertelne zagrożenie dla swoich potencjalnych ofiar nawet w domowym zaciszu, przy wychowywaniu się pod jednym dachem – dotyczy to większości niewielkich zwierząt domowych, zwłaszcza organizmów akwariowych, gryzoni, ptaków śpiewających, ozdobnych oraz gospodarskich, a także owadów i pajęczaków. Istnieje także ryzyko, że w kontakcie ze zwierzętami niebezpiecznymi oraz jadowitymi ucierpią oba osobniki. Koty najlepiej dogadują się z przedstawicielami własnego gatunku, często także zgodnie żyją pod jednym dachem z psami oraz małymi drapieżnikami futerkowymi takimi jak fretki. Dopuszczalne jest hodowanie w jednym domu kota oraz rybek lub ptactwa, jednak trzeba separować od siebie zwierzęta i pilnować, by nie miały ze sobą bezpośrednich kontaktów. Odradza się natomiast hodowlę kotów i gryzoni pod jednym dachem, ponieważ ryzyko przypadkowego spotkania jest wówczas zbyt wysokie.

Zwierzęta jadowite oraz agresywne i inne zwierzęta w domu

Dla bezpieczeństwa nie powinno się łączyć posiadania tego typu zwierząt z hodowlą innych gatunków. Wyjątkiem może być jedynie posiadanie akwarium oraz ich hodowla pod jednym dachem. Ze względu na dziką naturę i potężną broń, w którą zostały one wyposażone przez ewolucję w tym wypadku wystarczy chwila nieuwagi, by skutki były nieodwracalne…

Ptaki ozdobne i inne zwierzęta w domu

Ptaki ozdobne oraz śpiewające trzymane w domach mogą mieszkać właściwie z każdym niedrapieżnym zwierzęciem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność we wszelkich sytuacjach, gdy ptaki mieszkają pod jednym dachem ze swoimi naturalnymi wrogami, tj. kotami, psami myśliwskimi, fretkami czy wężami. Należy także uważać na połączenie posiadania ptaków z dużym akwarium, ponieważ wypuszczony ptak podczas latania może się w nim utopić – akwarium domu, gdzie mieszkają ptaki musi być bezwzględnie zakryte przez cały czas. Zagrożenie dla ptactwa domowego jest szczególnie duże w wypadku niewielkich gatunków – duże papugi są odporne na większość ataków ze strony innych zwierząt domowych ze względu na swoje rozmiary, jednak stanowią one rzadkość w polskich domach.

Fretka i inne zwierzęta w domu

Fretka dość dobrze dogaduje się z psami i kotami, jeśli jest do nich przyzwyczajona od małego, dorosła fretka może być jednak kłopotliwa w kontaktach. Ze względu na silny instynkt łowiecki fretka, podobnie jak kot, nie powinna przebywać sam na sam z gryzoniami, zajęczakami, ptactwem, owadami i pajęczakami, a także z akwarium, które dla ciekawskiego ssaka może się okazać śmiertelną pułapką.

Gady i inne zwierzęta w domu

Hodowlę gadów można łączyć z posiadaniem większości innych domowych gatunków. Dotyczy to jednak tylko gatunków niejadowitych i niedrapieżnych, ponieważ niektóre gady mogą stanowić poważne zagrożenie dla innych zwierząt w otoczeniu (zwłaszcza węże, zarówno jadowite jak i dusiciele). W wypadku jaszczurek oraz żółwi nie ma jednak przeciwwskazań, by łączyć ich posiadanie z hodowlą innych gatunków (prócz owadów i pajęczaków, które dla części z nich stanowią pożywienie)

Akwarium i inne zwierzęta w domu

Akwarium wydaje się być bezpieczne i łatwe do pogodzenia z innymi zwierzętami hodowanymi w domu. Nic bardziej mylnego! Oczywiście mieszkańcy akwarium nie rzucą się na naszego pupila (nawet jeśli są to piranie), jednak akwarium może stanowić śmiertelne zagrożenie dla kotów, ptaków, fretek oraz czasem ze względu na miejsce umieszczenia także gryzoni i innych małych zwierząt domowych, ponieważ gdy wpadną do niego zazwyczaj samodzielnie nie potrafią się wydostać, a głęboka woda powoduje, że szybko mogą utonąć, jeśli szybko nie pomoże im się w opuszczeniu zbiornika. W zależności od gatunku powody wizyty w okolicach akwarium mogą być różne (polowanie w wypadku drapieżników, odpoczynek w wypadku ptactwa czy panika w wypadku gryzoni), jednak skutki mogą być równie tragiczne! Akwarium może być trzymane bezpiecznie w domu gdzie jest pies lub zajęczaki (bo zwierzęta te poruszają się po podłodze i nie są bardzo skoczne) oraz zwierzęta, które nie opuszczają swoich siedlisk (np. gady czy owady w terrariach), a także pod szczególnym nadzorem oraz zawsze z górną osłoną, gdy w mieszkaniu znajdują się ptaki lub gryzonie.

Chętnie też posłuchamy Waszych międzygatunkowych domowych historii. Jak układają się kontakty pomiędzy różnymi zwierzętami w Waszym domu? Jesteście świadkami jakiejś niezwykłej przyjaźni międzygatunkowej? Jak przyzwyczajaliście różne zwierzęta do siebie?

Jeśli chcecie pooglądać różnego rodzaju międzygatunkowe przyjaźnie, to zapraszamy Was do galerii naszego Konkursu dla przyjaciół

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj