Markowe karmy zoologiczne

Jak dbać o sierść psa? WYWIAD

Dbanie o sierść naszego pupila to ciągły proces. W zależności od rodzaju szaty mamy więcej bądź mniej pracy.

Psy krótkowłose takie jak labrador, mops, buldożek francuski nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Psy szorstkowłose tak jak west highaland white terrier, sznaucer, airdale terrier wymagają regularnego trymowania. Psy długowłose takie jak shih tzu, yorkshire terier, hawańczyk, maltańczyk wymagają regularnego czesania, podcinania włosów raz odpowiednio dopasowanych kosmetyków.

Należy pamiętać, iż dbanie o sierść pupila to nie powinien być przykry obowiązek a raczej chwile spędzone z przyjacielem zarówno dla psa, jak i dla właściciela.

Jak zbudowana jest sierść psa i co z tego wynika?

Różne rasy psów posiadają różne rodzaje sierści. Sierść naszego pupila może być długa, krótka, szorstka, kręcona czy też  jedwabista. Na przestrzeni wieków u psów wykształciły się wszelkie możliwe typy sierści.

Włosy psa, czyli sierść, składa się z keratyny i wyrasta z mieszków włosowych znajdujących się w skórze właściwej, która leży pod naskórkiem. Z każdego mieszka mogą wyrastać dwa typy włosów: podszerstek i włos okrywowy. Podszerstek, to ta część szaty, która rośnie tuż przy skórze. Włosy podszerstka są miękkie, delikatne i bardzo  gęste. Włos okrywowy jest bardziej sztywny, grubszy i dłuższy. Wyrastają one ponad podszerstek i chronią skórę zwierzęcia, zapewniają dodatkową izolację oraz odpowiadają za umaszczenie psa.

W zależności od rasy psy mają mniej bądź więcej podszerstka oraz różną długość włosa okrywowego. Im więcej nasz pupil ma podszerstka i im dłuższy włos okrywowy tym więcej wymaga pielęgnacji i uwagi.

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u psiego fryzjera?

Panuje ogólne przekonanie, iż wizyta u psiego fryzjera zarezerwowana jest dla psów długowłosych lub szorstkowłosych. Nic bardziej mylnego. Każdy właściciel psiaka może zaprowadzić go do psiego fryzjera i zafundować mu dobroczynną kąpiel wraz z wyczesywaniem. Psy ras krótkowłosych mają tendencję do nadmiernego linienia. W tym przypadku wizyta u groomera to także  idealne rozwiązanie. Podczas takiej wizyty piesek zostanie dokładnie wyczesany, co zniweluje ilość sierści w domu oraz odpowiednio wykąpany.

Wizyty u psiego fryzjera można zacząć już od szczeniaczka. Na początku będą to tzw. wizyty socjalizujące, aby maluszek przyzwyczaił się do zabiegów. Należy pamiętać, iż gdy od szczeniaczka przyzwyczaimy pupila do zabiegów pielęgnacyjnych i wizyt u fryzjera unikniemy stresu w przyszłości.

Przede wszystkim do psiego fryzjera powinniśmy chodzić regularnie, a nie wtedy gdy już sobie nie radzimy z szatą naszego Pupila. Unikniemy wtedy konieczność bardzo krótkiego obcięcia lub stresu naszego pupila w przypadku konieczności rozczesania skołtunionej szaty.

Jak dbać o poszczególne typy sierści psa?

Psy krótkowłose – szata psów krótkowłosych wymaga najmniej pracy. Nie zmienia to jednak faktu, iż w przypadku gdy nasz pupil się pobrudzi należy go wykapać. W okresie linienia należy także regularnie wyczesywać „martwy” włos ułatwiając w ten sposób usunięcie nie potrzebnej szaty.

Psy szorstkowłose – ten typ szaty wymaga regularnego trymowania. Zabieg ten jest bezbolesny i każdy właściciel może wykonywać go w domu. Oczywiście w przypadku gdy chcemy zachować wygląd uznawany przez wzorzec danej rasy najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do groomera i poproszenie o wytrymowanie naszego pupila wg wzorca rasy.

Psy długowłose – wymagają najwięcej uwagi. Ich włos, skłonny do kołtunienia, mechacenia i szybkiego brudzenia się wymaga regularnych kąpieli, w niektórych przypadkach codziennego czesania oraz regularnego podcinania szaty.

Jak często należy kąpać psa?

Psa należy kąpać wtedy, gdy tego wymaga, gdy jest brudny. Jest to najprostsza zasada jaka powinniśmy się kierować. Oczywiście bardzo istotną sprawą jest w czym kąpiemy naszego pupila. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele szamponów i odzywek dla psów. Są to produkty o bardzo różnej jakości, a co za tym idzie w różnej cenie. Przy wyborze szamponu należy zwrócić uwagę na jakość produktu i czy mamy do czynienia z koncentratem czy już gotowym produktem.

Jak często należy czesać psa?

W zależności od typu szaty wymagana jest różna częstotliwość. Psy długowłose wymagają codziennego czesania, zwłaszcza w miejscach newralgicznych jak za uszkami czy też pod paszkami. Psy o średniej długości szaty mogą wymagać czesania raz w tygodniu. Częstotliwość czesania zależy także od indywidualnych predyspozycji szaty. Przykładowo gdy szata nie jest odpowiednio nawilżona i odżywiona będzie ona wymagała częstszego przeczesywania.

Jakie inne zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne?

Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu, podcinaniu pazurków czy też myciu zębów. Są to dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne ale także niezwykle ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego pupila.

Jakie preparaty są potrzebne do pielęgnacji psa?

Przede wszystkim potrzebny będzie nam szampon. Jest to minimum w kwestii pielęgnacji naszego Pupila. Drugim produktem jest nie doceniana przez właścicieli psów odżywka. Jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie odżywić szatę, co znacząco przekłada się na jej kondycję. W przypadku psów długowłosych należy także pamiętać o preparacie ułatwiającym rozczesywanie.

Jeśli jesteśmy właścicielem psów takich jak shih tzu, pekinczyk, maltańczyk czy też buldożek należy zaopatrzyć się w preparat do przecierania okolic oczu. Zneutralizuje on nieprzyjemny zapach wydzieliny, oczyści oraz zdezynfekuje skórę w tym newralgicznym miejscu.

Dodatkowym preparatem jest płyn lub żel do czyszczenia uszu oraz pasta do zębów.

Jakie narzędzia są potrzebne do pielęgnacji psa?

W przypadku psów krótkowłosych świetnie sprawdzają się specjalne rękawice gumowe do regularnego przeczesywania szaty. Dla psów długowłosych przyda nam się także grzebień i szczotka. Należy pamiętać, iż szczotka nie powinna mieć ząbków zakończonych plastikowymi kuleczkami.

Dlaczego potrzebujemy zarówno szczotki jak i grzebienia? W przypadku szczotki nie zwykle trudno jest dotrzeć do „głębszych” warstw szaty i dokładnie rozczesać. Tę czynność wykonamy z łatwością używając grzebienia. Szczotka natomiast sprawdzi się idealnie podczas regularnego przeczesywania szaty.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Botaniqa, która oferuje preparaty do pielęgnacji sierści i na łamach bloga oraz fanpage na Facebooku będzie dzielić się z czytelnikami fachowymi poradami dotyczącymi dbania o psią szatę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj