Markowe karmy zoologiczne

Fretkowe abecadło – czyli co musisz wiedzieć o fretce

Oto zestawienie najpotrzebniejszych informacji o fretkach przedstawione w formie hasłowego leksykonu ułożonego alfabetycznie. Dowiedz się ile kosztuje fretka, jak tańczy, czym ją karmić i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

A – Angorka

Fretki to różnorodny gatunek – występują zarówno jako zwierzęta krótkowłose, jak i długowłose zwane angorkami, które jednak stanowią rzadkość i są drogie. Rezultatem krzyżówki obu typów jest półangorka o nieco dłuższym i gęstszym futerku.

B – Bezpieczeństwo

Fretka nie powinna być zostawiana sam na sam z małymi dziećmi, ponieważ nie ma ona cierpliwości psa czy kota i może się to skończyć obrażeniami. Również kontakt fretki ze zwierzętami domowymi powinien odbywać się pod nadzorem opiekunów. Fretka jako drapieżnik może stanowić zagrożenie dla domowych gryzoni (chomiki, świnki morskie, szynszyle) i ptaków, więc powinno się unikać takich spotkań, ponieważ instynkt myśliwski może wówczas zwyciężyć, a „zapoznawanie” skończyć tragicznie.

C – Ciekawość

Fretki to bardzo ciekawskie zwierzątka – to jedna z ich najważniejszych cech. Należy przygotować się na to, że w domu nie będzie miejsc niedostępnych czy zakazanych dla zwierzątka. Fretka będzie próbować tak długo aż dostanie się tam, gdzie chce. Zawartość żadnej szafki czy szuflady nie jest bezpieczna.

D – Drapieżność

Ze względu na niewielki rozmiar fretki często jest ona zaliczana do gryzoni. Jest to poważny błąd! Fretka to drapieżnik, zwierzę mięsożerne, swoją dietą i stylem życia zdecydowanie bardziej podobna do kota niż od myszy. Podstawią diety fretki musi być mięso.

E – Energia

Fretki, szczególnie młode, to prawdziwy wulkan energii! Potrafią poruszać się tak szybko, że trudno jest je utrzymać, do tego długie i smukłe ciało powoduje, że łatwo mogą się wyślizgnąć trzymającej je niedoświadczonej osobie. Z wiekiem aktywność nieco maleje, jednak fretki to prawdopodobnie najbardziej aktywne zwierzęta domowe.

F – Futerko

Fretki były pierwotnie zwierzętami futerkowymi, hodowanymi ze względu na doskonałej jakości pokrywę włosową. Dotyczy to szczególnie zwierząt białych, które po farbowaniu końcówki ogona z powodzeniem w średniowieczu udawały niezwykle drogie gronostaje. Futro fretek składa się z dwóch typów włosów – długich i sztywnych włosów okrywowych oraz miększego i cieplejszego podszerstka. Fretki linieją dwukrotnie w ciągu roku, nawet jeśli są trzymane w ogrzewanych pomieszczeniach.

G – Gryzienie

Małe fretki poznają świat ząbkami. Niektóre z nich, szczególnie jeśli nie były należycie socjalizowane zachowują ten nieprzyjemny zwyczaj w dorosłym życiu. Fretki mają ostre zęby i potrafią kaleczyć dość boleśnie.

H – Hamaczek

Hamak to ulubione posłanie fretki. Zamiast nudnych poduszeczek, czy śpiworków fretka najchętniej będzie spała właśnie w hamaku. Może on być zawieszony w klatce lub rozpięty pomiędzy nogami krzesła, jeśli zwierzątko nie jest trzymane w ogóle w klatce i jej nie posiada.

I – Ile kosztuje?
Młoda fretka o standardowym umaszczeniu kosztuje około 200 złotych w sklepach zoologicznych. W wypadku zakupu bezpośrednio od hodowcy należy liczyć się z wydatkiem około 120-150 złotych. Fretki o nietypowym umaszczeniu lub angorki są znacznie droższe – kosztują one od 300 do nawet 500 złotych za sztukę. Oprócz zakupu zwierzątka na początku należy liczyć się z większymi kosztami – należy zakupić klatkę, transporter, hamak, zabawki, kuwety, posłania i inne niezbędne akcesoria – łącznie to koszt minimum 200 złotych. Miesięczny koszt utrzymania jednej fretki w zależności od podawanego pokarmu i stosowanego podłoża to od 35 do 90 złotych.

J – Jedzonko

Fretkę należy karmić pokarmem mięsnym. Może to być zarówno mięso surowe lub gotowane, jak i różnego rodzaju karmy gotowe, zarówno chrupkie jak i mokre. Oprócz tego fretka może jeść część owoców i warzyw, a jednym z przysmaków jest pasta odkłaczająca dla kotów. Ogromnym zagrożeniem dla fretek jest sól zawarta w pokarmie. Jeśli decydujemy się na karmę gotową najlepiej jest wybrać mieszankę przygotowaną specjalnie dla tych zwierzątek, ze względu na odpowiednie proporcje substancji odżywczych. Fretka powinna mieć stały dostęp do jedzenia oraz wody, ponieważ jej szybki metabolizm wymaga regularnego, dość częstego podjadania, zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli to możliwe fretki lubią złapać kęs pożywienia, uciec i gdzieś się ukryć na czas konsumpcji. Część fretek źle znosi zmianę karmy, więc wybierając pokarm warto od razu zdecydować się na docelowy rodzaj i markę, ponieważ zmiana może okazać się bardzo trudna.

K – Klatka

Klatka nie jest wyposażeniem koniecznym – niektórzy właściciele doskonale radzą sobie bez niej, jednak czasem się przydaje, zwłaszcza gdy fretka jest wyjątkowym rozrabiaką lub zostaje na dłużej sama. Klatka dla fretki może być nie tylko miejscem zamknięcia, ale także azylem, jeśli w domu są inne zwierzęta. Należy pamiętać, że fretka wymaga dość dużej i zagospodarowanej klatki z pięterkami, po których mogłaby chodzić, dobrze jeśli klatka wyposażona jest także w hamak.

L – Lizanie

Lizanie to oznaka miłości we fretkowym świecie. To niezwykłe uczucie, gdy nadzwyczaj zajęty życiem zwierzak jakim jest fretka nagle w nawale codziennych obowiązków (takich jak patrolowanie zakamarków, zabawa, podkradanie przedmiotów czy chowanie się) podbiegnie do nóg czy rąk właściciela zdecyduje się je polizać. Język fretki jest szorstki i dość suchy, podobny do kociego. Fretki to zwierzęta stadne – liżą się wzajemnie po uszach wzmacniając w ten sposób więzi pomiędzy osobnikami.

M – Maści

Fretki występują w wielu różnych kolorach. Hodowane od wieków, również pod kątem osiągania odpowiedniego wyglądu obecnie są bardzo różnorodne jeśli chodzi o maści. Najczęściej występuje maść standardowa, czyli taka jaką mają tchórze – łapki, kark, ogon, pręgi na grzbiecie oraz brzuchu i maska na pyszczku są ciemnobrązowe, a pozostałe części ciała są jaśniejsze dzięki prawie białemu podszerstkowi. Fretki występują także w kolorze cynamonowym, pastelowym, czarnym, czarnym podpalanym, czekoladowym, białym z czarnymi lub czerwonymi oczami, srebrnym. Fretki mogą mieć także łatki i znaczenia na różnych częściach ciała.

N – Niebezpieczeństwo

W obliczu niebezpieczeństwa fretka wydziela oleistą substancję o przykrej woni. Mało kto wie, że nie tylko skunksy bronią się zapachem przez wrogami – w naszym klimacie podobną taktykę przyjęły tchórze, czyli dzicy krewniacy fretek. Jest ona niestety bardzo skuteczna, ponieważ fretkowe „bąki” są naprawdę trudne do wytrzymania w zamkniętym pomieszczeniu – wietrzenie i pranie to konieczność bez względu na temperaturę za oknem. Oprócz tego w wypadku zagrożenia lub bólu fretki wydają charakterystyczne odgłosy przypominające szczekanie, szyczenie lub gulganie.

O – Ogon

Fretka zaciekawiona i zainteresowana, szczególnie w nowym środowisku lub w towarzystwie innych fretek stroszy ogon i wygląda wówczas jakby była skrzyżowana z wiewiórką 😉 Jeśli natomiast ogon fretki podnosi się do góry, a zwierzak włącza wsteczny bieg to nieomylny znak, że zaraz będzie się załatwiać.

P – Płeć

U fretek istnieją spore różnice jeśli chodzi o płeć – dotyczy to zarówno wyglądu jak i zachowania. Samiczki są mniejsze, bardziej ruchliwe, skoczne i psotne, natomiast ich zapach jest mniej intensywny i nie mają skłonności do znaczenia terenu. Samce są nawet dwu- trzykrotnie większe i cięższe, bardziej przymilne i mniej aktywne, mają jednak większą siłę, także szczęk, więc ich ugryzienia będą bardziej dotkliwe, samczyki często też znaczą teren, szczególnie w czasie rui. Samce fretek długowłosych mają także wyraźnie dłuższą sierść.

R – Rozmiar

Fretka to nie jest duże zwierzę – waga dorosłej fretki waha się w zależności od płci i pory roku w granicach 0,5 – 3 kg. Fretki na zimę nabierają masy, a wiosną i latem są szczuplejsze, tkanka tłuszczowa odkłada się u nich głównie na brzuchu, w okolicach tylnych łapek. Fretki mierzą od 40 cm do 100 centymetrów długości (z ogonem)

S – Sen

Fretka to śpioch – przesypia nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Okresy wzmożonej aktywności przeplatane są licznymi drzemkami. Fretki wybierają sobie do snu najróżniejsze miejsca, zazwyczaj starają się gdzieś schować, należy mieć to na uwadze kładąc się do łóżka, siadając na kanapie czy nastawiając pranie! Fretki są bardzo giętkie i chętnie przyjmują do snu kompletnie absurdalne pozycje – czasem trudno uwierzyć, że zwierzątko ułożyło się tak z własnej woli i nic mu nie jest.

T – Taniec

Fretka bawiąc się potrafi okazywać radość w niezwykły sposób – nosi to nazwę fretkowego tańca i jest połączeniem wybić ze wszystkich łapek, podskoków, piruetów, gulgania, stroszenia sierści i harców. To prawdziwe widowisko i oznaka szczęścia oraz rozbawienia.

U – Udomowienie

Nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy udomowiono fretki, jednak pewne przesłanki każą przypuszczać, że miało to miejsce około 2,5 tysiąca lat temu w rejonie Morza Śródziemnego. Udomowiono je by strzegły obejść, spichleży oraz karawan kupieckich przed gryzoniami, następnie wykorzystywano je do polowań (głównie na króliki), a futerka służyły jako surowiec dla kuśnierzy. Obecnie fretki stanowią niemal wyłącznie domowych towarzyszy, jednak ślady po poprzednich zastosowaniach wciąż dają się odnajdywać w wyglądzie i zachowaniu fretek. Obecnie fretki po latach hodowli nie nadają się do samodzielnego życia na wolności. Jako ciekawostkę należy dodać, że słynna „Dama z łasiczką” pędzla Leonardo da Vinci to tak naprawdę fretka – w dawnych wiekach były one w obejściach równie popularne co koty, a moda na białe futerka skutkuje do dziś występującą u albinosów głuchotą o genetycznych podstawach. Ze względu na wygodę hodowców fretki po latach wykorzystywania przez człowieka z samotnych myśliwych jakimi są tchórze stały się towarzyskimi i stadnymi zwierzętami, dlatego zaleca się jeśli to możliwe hodowanie więcej niż jednego osobnika.

W – Wolność

Fretka, która mieszka w klatce każdego dnia powinna spędzić poza nią kilka godzin, z czego co najmniej 2 godziny na aktywnej zabawie z opiekunem i pieszczotach. Kontakt z człowiekiem jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, łatwo się oswajają, jednak pozostawione same sobie dziczeją lub stają się ospałe.

Z – Zabawa

Fretki bawią się przez całe życie, chociaż oczywiście w starszym wieku gonitwy i polowania są mniej intensywne. Chętnie wspinają się, skaczą oraz chowają w zakamarkach. Fretki chętnie bawią się myszkami, wędkami, gumowymi zabawkami, reagują na kocimiętkę, chociaż mniej intensywnie niż koty, zazwyczaj uwielbiają wszystko, co szeleści i daje się gryźć.

Ż – Życie

Niech mały rozmiar was nie zmyli – fretki żyją długo, nawet do 12 lat! Decyzja o przygarnięciu tego zwierzątka musi być zatem naprawdę przemyślana.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące fretek, to koniecznie zadajcie je w komentarzach. Na pewno odpowiemy!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj