Markowe karmy zoologiczne

Alergia pokarmowa u kota

Alergie pokarmowe są jednym z najbardziej popularnym rodzajem alergii u kotów. Alergia może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań zdrowotnych, a nie kontrolowana – tak samo jak u ludzi – do sytuacji zagrożenia życia zwierzaka. Dowiedz się jak rozpoznać objawy alergii i jak najlepiej sobie z nią radzić.


Co uczula kota?

Alergenem, czyli substancjami powodującymi reakcję systemu immunologicznego, mogą być bardzo różne pokarmy, właściwie każdy element diety zwierzaka. Najczęściej jest to kurczak, ryba, wołowina, mleko lub zboża, takie jak owies czy soja, dodawane do karm. Wykrycie alergenu może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli kot jest karmiony więcej niż jednym rodzajem pożywienia.

Objawy alergii u kota

Możesz napotkać dwa rodzaje objawów alergii. Pierwszy to reakcja natychmiastowa, występująca niedługo po jedzeniu. Mogą to być gwałtowne, długotrwałe wymioty i biegunka, opuchlizna w okolicach pyszczka i uszu.

Drugim, częstszym rodzajem, są objawy długofalowe, rozpoznawane przy słabszych stanach alergicznych. Najczęściej zauważyć można łupież, skłonność kota do intensywnego drapania oraz wylizywanie, spowodowane mocnym swędzeniem skóry. Ponieważ pazury kota są ostre, a język szorstki, szybko mogą spowodować powstawanie ran. Dodatkowo, możesz zauważyć wzmożoną utratę sierści, a nawet powstawanie łysych plam na ciele. Częstym objawem są też ropne narośle i wybroczyny.

Kot cierpiący z powodu alergii może być osowiały i szukać kontaktu z właścicielem. Brak żywotności jest szczególnie widoczny u małych kotków, ponieważ z natury są one bardziej aktywne i wszędobylskie niż dorosłe zwierzęta. Poza tym alergię pokarmową u kora zazwyczaj rozpoznaje się w młodym wieku

Leczenie alergii u kota

Każda alergia powinna być monitorowana przez weterynarza, który pomoże w zastosowaniu odpowiednich środków. W bardziej zaawansowanych stanach podawane są zastrzyki, najczęściej jednak właściciel zostanie obarczony odpowiedzialnością za podawanie leków w postaci tabletek.

Dodatkowo obowiązkowe jest wprowadzenie diety dla chorego kota. Niestety, jest to długotrwały proces, konieczny do zapewnienia kociemu alergikowi zdrowia i komfortu.

Dieta eliminacyjna w leczeniu alergii u kota

Wykrycie przyczyny alergii oraz dostosowanie jadłospisu kota nazywane jest dietą eliminacyjną. Polega ona na karmieniu kota innym niż dotychczasowy rodzajem pokarmu przez okres do 12 tygodni. Po tym czasie należy wrócić do poprzedniej diety aby sprawdzić, jaka występuje reakcja. Jeśli kot był karmiony więcej niż jednym rodzajem pokarmu, należy sprawdzać wszystkie po kolei, nie jednocześnie.

Jest to uciążliwe, zwłaszcza jeśli posiada się więcej niż jednego kota lub futrzasty alergik ma tendencję do pochłaniania wszystkiego w zasięgu wzroku. Wychodzące koty są w tym temacie szczególnie kłopotliwe i weterynarz może zalecić areszt domowy. Jeśli jednak chcesz, żeby Twój kot był zdrowy i szczęśliwy (nawet jeśli wydawał się zadowolony z poprzedniej diety), eliminacja alergenu w połączeniu z odpowiednimi lekarstwami jest jedyną skuteczną metodą leczenia kocich alergii pokarmowych.

Inne działania, jak badania krwi u zwierząt nie wykazały jeszcze wystarczającej pewności wyników, a metody zaawansowanego leczenia farmakologicznego są stale dopracowywane i, niestety, nie należą do tanich.

Rodzaje pokarmu dla kota-alergika

Przy leczeniu alergii pokarmowej najlepiej wystrzegać się karmienia zwierzęcia ludzkim pokarmem. Weterynarz zapewne zaproponuje specjalny rodzaj karmy hipoalergicznej. My polecić możemy następujące karmy z naszej oferty:

POKARM MOKRY

Trovet TRD Hypoallergenic Indyk dla kota puszka 85g

Trovet HRD Hypoallergenic Konina dla kota puszka 200g

Trovet LRD Hypoallergenic Jagnięcina dla kota puszka 200g

Trovet QRD Hypoallergenic Przepiórka dla kota puszka 200g

Trovet RRD Hypoallergenic Królik dla kota puszka 200g

Trovet VRD Hypoallergenic Dziczyzna dla kota puszka 200g

Hill’s Prescription Diet z/d Ultra Feline 156g

Hill’s Prescription Diet d/d Feline z Dziczyzną i Groszkiem puszka 156g

Animonda Integra Protect Sensitive dla kota Indyk z ziemniakami tacka 100g

Animonda Integra Protect Sensitive dla kota Jagnięcina z ryżem puszka 200g

Animonda Integra Protect Sensitive dla kota Jagnięcina z ryżem tacka 100g 

Eukanuba Veterinary Diet Dermatosis LB Cat Formula puszka 170g

Eukanuba Veterinary Diet Dermatosis FP Formula puszka 400g

 

KARMA SUCHA

Trovet LRD Hypoallergenic Lamb dla kota 3kg

Trovet LRD Hypoallergenic Lamb dla kota 500g

Trovet RRD Hypoallergenic Rabbit dla kota 3kg

Trovet RRD Hypoallergenic Rabbit dla kota 500g

Royal Canin Veterinary Diet Feline Hypoallergenic DR25 4,5kg

Royal Canin Veterinary Diet Feline Hypoallergenic DR25 2,5kg

Royal Canin Veterinary Diet Feline Hypoallergenic DR25 500g

Purina Veterinary Diets Hypoallergenic HA Feline 3,5kg

Purina Veterinary Diets Hypoallergenic HA Feline 1,3kg

Hill’s Prescription Diet z/d Low Allergen Feline 2kg

Sanabelle Adult No Grain – Bezzbożowa 10kg

Sanabelle Adult No Grain – Bezzbożowa 2 kg

Sanabelle Adult No Grain – Bezzbożowa 400g

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj