Markowe karmy zoologiczne

Wybieramy klatkę dla papugi

Odpowiednie lokum dla zwierzaka, to bardzo istotna sprawa. Od wyboru klatki w dużej mierze zależy komfort życia naszej papugi, dlatego warto wybierać rozsądnie. A czym należy się kierować przy wyborze? Jaka klatka dla papugi będzie najlepsza? Podpowiadamy.

Klatka dla papugi  – rodzaje klatek

Na rynku mamy wiele rodzajów klatek. Możemy je podzielić ze względu na dwa kryteria – kształt i materiał. Oba są bardzo ważne i oba warto wziąć pod uwagę, szczególnie, że wszystkie mają swoje wady i zalety. Omówimy wszystkie z nich.

Z jakiego materiału wybrać klatkę dla papugi?

Do najpopularniejszych materiałów, z jakich tworzy się klatki należą plastik, metal i drewno.

  • klatki metalowe – najczęściej spotykane, ponieważ dostępne są w wielu wielkościach i kształtach. Mogą mieć pręty ocynkowane, bądź pomalowane farbą. Ocynkowane pręty mają wielu zwolenników ze względu na fakt, że są mniej widoczne. Jednak należy uważać na to, by nie podawać przez nie jedzenia ptakom, ponieważ kwas zawarty, np. w owocach, może wchodzić w reakcję chemiczną z ocynkowanymi prętami. Pręty malowane farbą są teoretycznie bardziej bezpieczne, ponieważ nie reagują chemicznie z jedzeniem, jednak dużo łatwiej je zniszczyć przez co klatka prezentuje się znacznie mniej estetycznie.
  • klatki drewniane – mogą być całe wykonane z drewna, bądź częściowo. Są naturalne i ekologiczne. Także ciekawie się prezentują. Jednak należy bardzo dbać o taką klatkę, by drewno nie zaczęło pleśnieć, ani by nie zalęgły się w nim pasożyty. Klatki takie sprawdzą się najlepiej w przypadku dużych papug.

 

Jaki kształt klatki dla papugi wybrać?

Duży wybór rozmaitych kształtów klatek dla papug jest jednocześnie zaletą i wadą. Do wyboru mamy klasyczne, okrągłe, czy w kształcie domku. Jakie jeszcze?

  • klatki klasyczne, prostokątne – mimo, że mniej fantazyjnie się prezentują, to są najbardziej ergonomiczne. Możemy je umiejscowić w dowolnym miejscu [do tego jeszcze później wrócimy] i pozwalają zwierzęciu na pełne wykorzystanie przestrzeni – np. klatka dla papugi „Elena”.
  • klatki „finezyjne” – o ciekawych kształtach, np. domku. Ładnie i oryginalnie się prezentują, jednak często bywają zbyt małe. Warto wybrać większy model, by dać papudze dostatecznie dużo przestrzeni do swobodnego poruszania się i latania. Np. klatka dla papugi „Iza”.
  • klatki półokrągłe lub okrągłe – najmniej polecany model. Są zazwyczaj zbyt małe, ponadto ze względu na nieregularne kształty utrudniają montaż wyposażenia klatki. Są często także zbyt małe. Są jednak dość popularne i ciekawie się prezentują, dlatego warto rozważyć także i ten kształt. Np. mała klatka dla papugi „Tina”.

 

A jaką wielkość klatki dla papugi wybrać?

Jest to zależne przede wszystkim od tego jaką wybierzemy papugę. Klatka powinna pozwalać na swobodny lot, dlatego im większa papuga, tym znacznie większa powinna być klatka – chyba, że będziemy wypuszczać zwierzę na kilka godzin w ciągu dnia. Swobodny lot jest bowiem konieczny do prawidłowego rozwoju papugi. Klatka taka wbrew pozorom nie powinna być bardzo wysoka, a przede wszystkim szeroka. Zakłada się, że klatka powinna być około 5 razy szersza niż wysokość zwierzęcia. Tak przykładowo, minimalne wymiary klatki dla papużki falistej to: wysokość ~50cm, podstawa 60×45. Dla papugi Nimfy – wysokość 120, podstawa 60×80. W przypadku Ary, najlepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie specjalnego pomieszczenia dla niej.

Wracając jeszcze do usytuowania klatki – należy unikać podwieszania jej wysoko, przy kaloryferach czy telewizorze. Najlepsze będzie bardziej ustronne miejsce. Klatka powinna także być usytuowana przy np. ścianie.

Jaka klatka dla papugi – podsumowanie

Decydując się na papugę, musimy pamiętać przede wszystkim o jej dobru. Zwierzę musi mieć swobodę poruszania się, nawet jeśli papuga będzie wypuszczana w ciągu dnia z klatki. Kształt klatki, jej wielkość, czy materiał z jakiego jest wykonana mają duże znaczenie.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj