Markowe karmy zoologiczne

Najrzadsze rasy psów w Polsce

W 2013 roku polska znalazła się na 9 miejscu w rankingu państw posiadających na swoim terenie najwięcej psów na świecie. Co piąty Polak posiada psiego czworonożnego przyjaciela, szacowana liczba psów zamieszkujących nasz kraj to około 7,52mln. Pośród tak dużej ilości czworonogów są rasy, które możemy spotkać bardzo rzadko lub w ogóle.

Owczarek Portugalski (Cão da serra de Aires)

Bardzo rzadka rasa psów zarówno w Polsce jak i w Europie. Do niedawna mieszkankami Polski były zaledwie dwie przedstawicielki owczarka portugalskiego. Tej średniej wielkości, kudłaty i zwinny pies pochodzi z pasma górskiego Serra de Aries w Portugali.  Surowe warunki klimatyczne wykształciły odpornego i bardzo inteligentnego psa. Cão da serra de Aires, były typowymi psami pasterskimi, zaganiały i pilnowały krowy, owce, kozy i konie. Dzięki temu pies tej rasy jest wyśmienitym stróżem, miłośnikiem biegania, ruchu, długich spacerów, bardzo szybko się uczy, jest chętny do treningu i zabawy. Szczeniaka powinno się wychowywać i trenować od pierwszych miesięcy życia, ponieważ ich cechą charakteru jest upór i przekora. Właściciele chwalą swoich pupili za wrodzoną inteligencję, miłość i oddanie rodzinie, radość, aktywność a także doskonałe zdrowie.

Owczarek południoworosyjski (Jużak)

Duży (min 40kg) i kudłaty pies o jasnym umaszczeniu pochodzi z Rosji. Używany był do pracy jako pies stróżujący i pilnujący stad owiec przed wilkami. W Polsce rasa jest dość rzadka i praktycznie niemożliwe jest spotkanie Jużaka spacerującego po ulicach. Psy tej rasy zazwyczaj hodowane są w celach obronnych i strzegą domów. Samce mają skłonność do dominacji, wysoka inteligencja pozwala psu na samodzielne decyzje w kryzysowych sytuacjach. Jużaki są dosyć terytorialne i w stosunku do osób obcych są bardzo nieufne. Wychowując szczeniaki należy traktować je sprawiedliwie i socjalizować z dużą grupą osób, dzięki czemu przyzwyczają się do człowieka. Wytrzymałe i wierne osobom, które okazują im miłość i zaufanie, bardzo szybko się uczą, są aktywne, jednak polecane doświadczonym hodowcom.

Szwedzki lapphund

Przodkowie tej rasy były używane przez Lapończyków do zaganiania reniferów i owiec. Jest więc to typowy pies pasterski. Gęsta, ciemna sierść chroni kudłacza przed zimnem a charakterystyczny pysk, sterczące uszy i zawinięty ogon nadaje mu wygląd szpica. Zaliczany jest do średnich psów, samce ważą około 20kg. Czujny, życzliwy inteligentny lapphund świetnie nadaje się do pilnowania posesji, a dzięki wrodzonym zdolnościom do nauki chętnie będzie wykonywał polecenia właściciela i ucieszy się z treningu agility, tropienia czy posłuszeństwa. Jest bardzo wytrwały i wytrzymały zarówno przy wykonywaniu poleceń jak i odporny na warunki atmosferyczne. Ze względu na duże pokłady energii świetnie nadaje się na towarzyszy zabaw dla dzieci, właściciele powinni dostarczyć mu codzienną dawkę rozrywki i spacerów na których psiak może się wybiegać i potrenować.

Pies faraona

Bardzo popularny w krajach Skandynawskich, jednak niedoceniany w Europie środkowej (W Polsce istnieje tylko jedna hodowla tych psów). Przodkowie psa faraona, nie pochodzą z Egiptu, a z terenów Malty. Pierwotny wygląd zapewnia mu smukła, ale silna sylwetka, długie szpiczaste uszy. Kształtna i pełna wdzięku postura, lekki, dumny chód nadaje psu szlachetności. Umaszczenie ma zazwyczaj w różnych odcieniach koloru rudego. Pies faraona posiada cechy typowego myśliwego, jest także czujny i bystry, szybko się uczy. Jest rodzinnym i aktywnym psem o wysokim stopniu posłuszeństwa.

Śpiewający Pies z Nowej Gwinei

Pochodzi z Nowej Gwinei, jest typowo pierwotną, prawie dziką rasą, blisko spokrewnioną z psami Dingo. Jest jedną z najrzadszych ras psów świata, w hodowlach znajduje się ich bardzo mało, ze względu na naturalną populację żyjącą w Nowej Gwinei. Jest on nieufny wobec ludzi, nie lubi częstego głaskania i dotykania. Jest dosyć uciążliwy, ponieważ lubi wydawać z siebie dźwięki podobne do wycia, jednak o wyższym i modulowanym tonie. Jest zwinny, często wspina się na podwyższenia, posiada umiejętność wchodzenia na drzewa i żadne ogrodzenia mu niestraszne.

Pinczer austriacki

Pinczery austriackie pełniły rolę psa gospodarskiego, do ich zadań należało pilnowanie i zaganianie zwierząt, tępienie gryzoni oraz stróżowanie. Psy tej rasy są bardzo rzadkie zarówno w Polsce jak i Austrii z której pochodzą. Czworonogi są dosyć wymagające pod względem ruchu, zabawy i szkolenia. Zbyt mała aktywność, może prowadzić do agresji i destrukcji otaczających go rzeczy. Potrzebuje doświadczonego i konsekwentnego właściela, który poświęci czas na socjalizację, szkolenie i przebywanie z pupilem, ponieważ zwierzę bardzo lubi kontakt z ludźmi.

Podenco z Ibizy (chart ibizyjski

Smukły, umięśniony, duży pies (60cm) pochodzi z archipelagu Morza Śródziemnego- Balearów. Wykorzystywany był przez Egipcjan, Rzymian i Fenicjan do polowań na małą zwierzynę. Psy tej rasy mają niezwykle wyostrzony zmysł słuchu i wzroku, są zwinne i bystre. Czworonogi są bardzo rodzinne i przyjaźnie nastawione do człowieka, jest wrażliwy i wierny, dlatego wymaga łagodnego traktowania. Ze względu na silny instynkt łowiecki nie powinien przebywać w jednym domu z małymi zwierzętami futerkowymi.

Thai ridgeback

Stara, azjatycka rasa psa myśliwskiego, pochodzącego z Tajlandii. Używany był do stróżowania domostw i eskortowania wozów, a także do polowania na większą zwierzynę (płochacze). Niedawno pojawiło się kilka krajowych hodowli tej rasy, więc staje się coraz bardziej popularna w Europie. Thai rideback jest średniej wielkości psem, jednak silnie umięśnionym, dzięki czemu nie męczy się i może pokonać znaczne dystanse. Jest to bardzo inteligentna rasa, potrzebująca dużej dawki ruchu. Psy tej rasy są niezależne i potrzebują prawidłowej socjalizacji w pierwszych miesiącach życia.

Komondor  (owczarek węgierski

Stara rasa psów z białymi „dredami” pochodzi z Węgier. Komondory były psami pasterskimi i stróżującymi. Bardzo charakterystyczny, duży pies jest nadal rzadką rasą w Polsce. Psy te mają skłonności do dominacji, są niezależne i niechętnie się uczą. Jest odważnym, czujnym stróżem, nie zawaha się zaatakować w przypadku niebezpieczeństwa właściciela. Potrzebuje doświadczonego i silnego przywódcy, który będzie potrafił opanować temperament zwierzęcia oraz zadbać o pielęgnację, która nie jest prosta. Sierść czworonoga spleciona w dredy, często się brudzi i ze względu na brak możliwości czesania, trudno jest ją doprowadzić do porządku.

Owczarek pirenejski

Psy tej rasy pochodzą od starych, lokalnych ras, używanych do wypasu owiec w Pirenejach. Krążą legendy, że ten niewielki pies namalowany jest na ścianach jaskini w Lascaux. Owczarki pirenejskie są bystre, ciekawskie, czujne, nieustannie ożywione, o szybkich ruchach i zdecydowanej reakcji. Czworonogi tej rasy obdarzone są świetnym zmysłem węchu, nadają się na psa ratownika oraz poprzez wysoką aktywność sprawdza się we wszystkich psich sportach. Wymagają aktywnego właściciela, który pozwoli spożytkować nadmiar energii na wybiegu, spacerach czy zabawie, wymaga konsekwentnego wychowania.

Spotkaliście kiedyś na spacerze psiaka z wymienionych powyżej ras? A może jesteście szczęśliwymi posiadaczami psa tych niezwykłych ras, pochwalcie się!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentarze wpisu: Najrzadsze rasy psów w Polsce

  1. Pirek pisze:

    Podenco z ibizy!!! Moja ulubiona rasa 😀

  2. Lilly pisze:

    WOOOW nie wiedziałam nawet że takie rasy istnieją, dziwny jest ten śpiewający pies z nowej gwinei…

Skomentuj