Markowe karmy zoologiczne

BARF, a co to takiego?

Cofnijmy się do czasów naszego dzieciństwa i zastanówmy się jakie przekonania w kwestii żywienia psa i kota kreowały kreskówki. Pies był zawsze widziany z kością, którą traktował jak skarb i nigdy się z nią nie rozstawał oraz kota, który gdy tylko mógł pił mleko. Ale czy jest inny sposób, aby nasze czworonożne zwierzątka odżywiały się inaczej? Ależ oczywiście i to właśnie Wy, Drodzy Czytelnicy, dowiecie się o nim czytając ten artykuł.

 

Tajemnicza nazwa BARF

Czy kiedykolwiek obiło Wam się o uszy słowo BARF? Jeśli nie, to już śpieszę z wyjaśnieniami. Otóż jest to angielski skrót, który rozszyfrowujemy w następujący sposób: Biologically Appropriate Raw Food. Gdyby przetłumaczyć to na język polski to znaczy to tyle, co biologicznie odpowiednia surowa dieta. Taki nurt zaproponował australijski doktor weterynarii Ian Bilinghurst, który w swoich dwóch książkach „Give Your Dog a Bone” oraz „Give Your Puppies With Bones” rozpoczyna rewolucję w kwestii żywienia naszych psów i kotów i zmienia spojrzenia wielu na ten wielokrotnie lekceważony temat.

BARF nie jest dietą, która należy do trudnych w zastosowaniu w życiu codziennym. Wg dr Billinghursta decydując się na taki sposób żywienia powinniśmy zastosować 60-80% kości z mięsem, a reszta to kwestia urozmaicenia w postaci resztek ludzkiego jedzenia, które też należy podawać na surowo.

W celu zachowania proporcji stworzono program oparty na podobieństwie układu pokarmowego psa do tego, który spotykany jest u wilków. Warto uświadomić sobie jedną rzecz. Pies jest jak wilk. Co oznacza, że należy do MIĘSOŻERCÓW. Czym się żywił, zanim spotkał człowieka i na dobre nie zagościł w jego życiu? Mięso, wnętrzności, kości. Podobieństwo ogromne, prawda? Również można powiedzieć, że pies należy do ROŚLINOŻERCÓW. Nie pogardzi takimi pokarmami ze względu na umiejętność trawienia składników zawartych w takim jedzeniu. Nie pogardzi również owocami, które powinny być częścią zdrowej i zbilansowanej diety. Zauważmy też, że pies należy do zwierząt PADLINOŻERNYCH. Odwołam się do pytania, które zadałam wcześniej. Zanim pies spotkał człowieka żywił się padliną i wszelakimi resztkami, ale robi też to do dzisiaj. Pieski bezdomne, które nie mają takiego szczęścia jak inne muszą jeść to, co znajdą. Wszystko po to, aby przeżyć. Na owady, ptaki, jaszczurki, gryzonie poluje jak lew na antylopę.

Mięso, owoce, gryzonie i padlina. To wszystko składa się na jedzenie, którym żywił się pies zanim go przygarnęliśmy, udomowiliśmy, daliśmy miłość i poczucie bezpieczeństwa. Taki kiedyś był – dziki i nieokiełznany. Można śmiało powiedzieć, że pies należy do zwierząt WSZYSTKOŻERNYCH według opisu, który podawał. Nie chcecie, aby Wasze pieski i kotki dostawały małowartościowy pokarm, prawda?

Zasady BARF

Pamiętajmy, że główną regułą, która powinna być przestrzegana jest obecność 60-80% kości z mięsem w diecie czworonożnych przyjaciół. Dieta powinna być też urozmaicana w różnego rodzaju składniki, które są zbliżone do tych, które nasi podopieczni jedli za czasów, gdy były dzikimi i nieokiełznanymi zwierzętami. Poniżej przedstawię pięć najwazniejszych składników, które powinny się obowiązkowo w takim sposobie żywienia znaleźć.

1. Surowe kości z mięsem

Rzecz jasna są na pierwszym miejscu, ponieważ w diecie zajmują najwięcej miejsca. Przykładem dobrego doboru składnika są np. skrzydełka z mięsem czy szyje i grzbiety drobiu ze względu na zawartość mięsa, tłuszczu i kości.

2. Mięso i ryby

Od czasu do czasu mięso nie jest złe, ale oczywiście wszystko ma swoje granice. Pamiętajcie, że jeśli już umieszczacie je w żywieniu psa czy kota to wybierajcie białe, a nie czerwone, ponieważ jest ono zdrowsze i bogatsze w białko wyższej klasy niż w mięso czerwone. Jednakże jeśli nie zdecydujecie się na mięso, tylko będziecie podawać same ryby to muszą być one podane z dodatkiem witaminy E.

3. Wnętrzności

Nerki, wątroba, żołądki, serca itp. powinny być podawane w niewielkich ilościach, ale należą do składników zawierających wysokiej klasy białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.

4. Jarzyny

Dosłownie każde oprócz cebuli nadaje się do podania w diecie psa. Ba, im bardziej urozmaicone ich użycie, tym dla organizmu naszego psiaka lepiej. Szpinak, burak cukrowy, marchewka to tylko czubek góry lodowej z dostępnych warzyw, które można wykorzystać do stworzenia czegoś dobrego. Dodatkowo do tej kategorii zaliczam owoce, które również mogą być użyte. Najlepiej, aby były trochę przejrzałe (nie zgniłe!).

5. Jogurt, jajka, mleko

Jogurt powinien być częściowo odtłuszczony i pozbawiony cukru. Dostarcza on niezbędnych bakterii, które dobrze działają na trawienie. Jajko może być podane w całości bez konieczności obierania ze skórki. Jest nieocenionym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy A. Jeżeli chodzi o mleko to dobrze byłoby podać je surowe, ale jeśli nie mamy takiej możliwości to można używać pasteryzowanego.

Korzyści stosowania diety BARF

Warto też o tym wspomnieć, aby Ci, którzy jeszcze nie poznali tego sposobu odżywiania mieli punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji. Podam teraz najważniejsze pozytywne skutki tej metody żywienia:

  • piękna i błyszcząca sierść pozbawiona nieprzyjemnego zapachu;
  • znaczna poprawa lub brak problemów skórnych;
  • czyste zęby, które nie wymagają konsultacji i leczenia dentystycznego;
  • mniejsze zapotrzebowanie na odrobaczenie;
  • zmniejszenie kosztów diety oraz wydatków na ewentualne wizyty u weterynarza.
Przekonująco brzmi, prawda? Sami się przekonajcie, czy to prawda.

Karma dla psów i karma dla kotów jeśli BARF nie wypali

Trzeba byłoby zadać sobie ważne pytanie: czy ta dieta jest dla każdego psa i kota? I tak i nie. Początkujących odstrasza przede wszystkim planowanie tygodniowo zbilansowanych posiłków oraz ich przygotowywanie i trzymanie się ścisłych zasad. Wiadomo już nie od dziś, że nie każdy z nas ma na to czas i dużo zapału w sobie, aby się tego trzymać. Dodatkowo też, nie każde zwierzątko będzie chciało z nami współpracować, bo po prostu mu taki sposób żywienia nie podejdzie albo zasmakuje mu tak bardzo, że odrzuci suchą karmę, którą najczęściej dostaje. Jednakże przyjmijmy tą gorszą wersję, że jednak nie chce jeść tak jak kiedyś dziki pies i co teraz? Otóż na ratunek przychodzi  karma dla psów , która jest bogata we wszystkie składniki odżywcze, które nasz pupil potrzebuje do zdrowego i prawidłowego rozwoju. Oczywiście nie zapominajmy, że BARF może być też dietą skierowanych dla naszych czworonożnych i puchatych mruczków i dla nich też można znaleźć pełnowartościowe karmy dla kotów , dostarczające witaminy, minerały i aminokwasy.

Przygodę z dietą BARF zakończymy w tym miejscu. Mam nadzieję, że trochę ten artykuł rozwiał Wasze wątpliwości co do tego trochę kontrowersyjnego tematu. Dodatkowo chciałabym zaprosić Was do naszego sklepu internetowego kar-ma.pl, abyście wybrali odpowiednią karmę dla kota czy psa, któremu niekoniecznie przypadł do gustu sposób żywienia na dzikiego zwierzaka :).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj