Markowe karmy zoologiczne

Top 3 raki akwariowe

Słodkowodną faunę akwariową oprócz ryb mogą stanowić także inne zwierzęta – najczęściej wybieramy piękna i interesujące raki oraz krewetki. Wodne skorupiaki podobnie jak rybki mogą zaskoczyć nas swoja urodą, niespotykanymi, intensywnymi kolorami i różnorodnością. Raki nie są trudne w hodowli, a w odpowiednich warunkach można je z powodzeniem rozmnażać. Nadają słodkowodnemu akwarium egzotyki i je urozmaicają, dlatego warto mieć je w swojej hodowli. Poniżej przedstawiamy top 3 gatunków raków słodkowodnych nadających się do domowego akwarium.

 3. Rak florydzki (Procambarus alleni)

Niebiesko ubarwione raki żyją na wolności na Florydzie. Należą do średniej wielkości raków, dorastają do około 10 cm. W naturze mają ubarwienie brązowe, natomiast akwariowe są zazwyczaj homozygotami recesywnymi, co powoduje niebieską barwę. W naturze wygrywają zazwyczaj geny dominujące i recesywne osobniki są bardzo rzadko spotykane. Co ciekawe intensywność zabarwienia wzrasta z wiekiem. Raki florydzkie mają ciemne tło pancerza na którym występują błękitne lub białawe kropki i ciapki.

Skorupiaki najlepiej czują się w ciepłej wodzie nawet do 270C, jednak podgrzewanie akwarium nie jest wymagane. Świetnie czują się także w wodzie o temperaturze pokojowej przekraczającej nieco 200C. Woda powinna być średnio twarda lub twarda o pH od 6,5 do 8,5. Wymagana jest natomiast duża powierzchnia podłoża ze sporą ilością kryjówek i norek. Bardzo pożądane są korzenie, kamienie, groty itp. Są to typowe zwierzęta nocne, więc w dzień muszą mieć kryjówkę. Nie lubią intensywnego światła i małej ilości tlenu w wodzie.

Powinno się je karmić regularnie, głodne mogą atakować rybki i inne zwierzęta wodne. Są wszystkożerne, ale bardziej preferują tkanki roślinne. Podgryzają uszkodzone lub martwe rośliny akwariowe, z chęcią pożywiają się sparzoną sałatą i innymi warzywami. Można dokarmiać je pokarmem dla raków i krewetek a czasem także mrożonym mięsem. Przestrzeń przydenna powinna być zarezerwowana tylko dla raka, więc unikamy ryb tego środowiska, skorupiak jest typowym samotnikiem, jeżeli chcemy posiadać parę lub więcej sztuk, powinniśmy zapewnić im bardzo dużą przestrzeń (ponad 200L na parę).

2. Rak morelowy (Cherax holthuisi)

Numerem dwa jest uroczy rak morelowy. Jest to średniej wielkości skorupiak, o pomarańczowo-różowym ubarwieniu. Dorasta do około 10 cm. Indonezyjski rak w naturze występuje w Papui i nie ma tak intensywnego ubarwienia jak odmiana akwariowa.

Powinien być trzymany osobno, ponieważ cechuje go silny terytorializm i walki między osobnikami. Często zdarzają się przejawy kanibalizmu. Na jednego raka powinniśmy przygotować około 100l akwarium. Jest łagodny w stosunku do rybek, nie pogryza ich i nie podszczypuje nawet gdy jest głodny. Za to z chęcią poczęstuje się obumierającą lub uszkodzoną roślinką akwariową. Jest wszystkożerny, odżywia się padliną, detrytusem oraz świeżymi roślinami.Rakowi morelowemu podajemy gotowe mieszanki dla raków i krewetek, wspomagamy karmę warzywami np. cukinią, ogórkiem, groszkiem.

Wymaga dosyć wysokiej temperatury około 260C dlatego akwarium musi być sztucznie dogrzewane, pH wody powinno wynosić około 8, woda powinna być średnio twarda. Gatunek tego raka jest hodowany w sztucznych warunkach stosunkowo od niedawna, jednak zawładnął on sercami akwarystów w bardzo krótkim czasie. Długość życia skorupika to około 8 lat w zależności od warunków jakie mu zapewnimy. Intensywność i odcień ubarwienia jest cechą osobniczą więc możemy spotkać się z rakami w kolorach od białego po mocno pomarańczowy.

1. Yabby (Cherax destructor)

Bezkonkurencyjnym i naszym numerem 1 jest rak niebieski (Yabby). Pochodzi z Australii i w naturze nie ma aż tak intensywnego ubarwienia, zazwyczaj jest szare lub szaro-niebieskie. W hodowli natomiast barwa uwydatnia się nabierając niesamowicie intensywny niebiesko-błękitny kolor. Dorasta do około 15cm, jest bardzo odporny i wytrzymały.

Do życia potrzebuje dużej ilości norek i kryjówek w podłożu, szczególnie jeżeli planujemy posiadać kilka sztuk jest im to niezbędne. Każdy rak musi mieć swoją norkę w której będzie niewidoczny dla jego towarzyszy, ze względu na to, że jest to dość waleczny i terytorialny gatunek, może dość do walk pomiędzy samcami. Woda w której trzymane są raki musi być mocno natleniona, jeżeli ilość tlenu w wodzie zmniejsza się raki stają się ospałe i często chowają się w swoich kryjówkach, niektóre nawet będą szukały wyjścia z akwarium, by „odetchnąć świeżym powietrzem”.

Skorupiaki podobnie reagują na zbyt intensywne światło, dlatego powinno być ono delikatne i rozproszone. Najlepiej by akwarium było przykryte, by zabezpieczyć zwierzęta przed wyskoczeniem i śmiercią poza środowiskiem wodnym. Raki mogą przebywać poza tonią wodną tylko gdy ich skrzela są wilgotne, czyli w środowiskach bagiennych, rzecznych itp. Parametry wody idealne dla Yabby to: temp około 230C, pH od 7,5 do 9, ważne by nie była kwaśna, średnio twarda. Minimalny zbiornik dla tego gatunku raka to 120l na parę.

Yabby lubi kopać w podłożu, zdarza mu się podgryzać rybki, gdy jest głodny, dlatego powinien być regularnie karmiony. Odżywia się głównie martwą materią organiczną, ważnym składnikiem pokarmowym są wysuszone szyszki olchy, butwiejące, gnijące resztki roślinne. Ich dieta musi więc zawierać pokarm roślinny: suchy lub świeże warzywa zielone (groszek, sałata, cukinia, szpinak), algi, liście dębu, raki lubią także mrożone mięso możemy podawać mu np. krewetki. Ważne jest by pokarm zarówno mięsny jak i roślinny opadł na dno. Cherax destructor jest kanibalem, szczególnie narażone są osobniki, które zrzuciły wylinkę.

Raki akwariowe to przepiękne stworzenia, są odporne więc polecane średniozaawansowanym posiadaczom akwarium. Potrafią dożyć w odpowiednich warunkach nawet do 10 lat, więc decydując się na raka wiążemy się z akwarium na długi czas. Dla wszystkich raków kupujemy podłoże o zaokrąglonych ziarnach. Wybieramy zawsze zdrowe osobniki z pewnego źródła. Nie poleca się łączenia w jednym akwarium różnych gatunków skorupiaków. Nie powinniśmy łączyć w jednym środowisku amerykańskich raków z pozostałymi ze względu na możliwość przeniesienia raczej dżumy przez amerykańskie skorupiaki, na który same są odporne a u innych choroba może doprowadzić do śmierci.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj