Markowe karmy zoologiczne

15 nietypowych ras

Hodowla psów rasowych, rygorystyczne wymogi dotyczące wzorców rasy, a w końcu także upór hodowców, którzy tworzą coraz to nowe odmiany psów… Niestety niekiedy wszystkie te wysiłki prowadzą do katastrofy, a efekt krzyżówek nie zachwyca, a raczej śmieszy. Niekiedy na szczęście wygląd i cechy charakterystyczne psa mają uzasadnienie w historii rasy, jednak pokraczny wygląd bawi i śmieszy mimo wszystko. Zobaczcie najdziwniejsze naszym zdaniem rasy psów.

15. Welsh corgi pembroke

Zabawna jest już sama klasyfikacja tego zwierzęcia – przy wysokości w kłębie około 30 centymetrów jest to pies pasterski. W tym wypadku jednak dość długi, muskularny i rozbudowany tułów i króciutkie łapki to pamiątka po pierwotnej funkcji tego psa, który pomagał wypadać bydło.

14. Bedlington Terrier

Dziwna rasa terierów o charakterystycznej podkurczonej postawie i nietypowym układzie sierści dłuższej na łbie, uszach, łapach i szczycie grzbietu, co powoduje, że sylwetka wydaje się pokraczna i nabiera niezdrowych proporcji. Rasa, która bywa określana jako tak brzydka, że aż ładna.

13. Shar pei

„Mały pies w skórze dużego” – pomarszczony i przeuroczy, szczególnie gdy jest całkiem mały. Ma nietypową strukturę pyska, który jest bardzo miękki i delikatny, kufa i wargi wypełnione są tkanką tłuszczową i w dotyku nie przypominają innych ras. Jeszcze jedną ciekawostką jest klasyfikacja tego psiaka – mimo niewielkich rozmiarów jest on zaliczany do molosów w typie mastifa.

12 Pinczer małpi

No cóż… Jaka nazwa taki pies… Na szczęście małpi pinczer nazywa się tak ze względu na swój wygląd, a nie zachowanie, bo inaczej byłaby to zupełnie nieznośna rasa. A tak to przynajmniej nadrabia braki w wyglądzie uroczym charakterem, entuzjazmem i nieskończonymi pokładami miłości.

11. Rhodesian ridgeback

Przepiękny, elegancki i dostojny pies, w którym nie byłoby nic dziwnego… gdyby nie pręga sierści na grzbiecie, która rośnie w przeciwnym kierunku! Spróbujcie wyobrazić sobie głaskanie…

10. Owczarek staroangielski

W Polsce znany przede wszystkim z tego, że kryje za pierwszym razem, bo występował w reklamie farb Dulux. Śmieszna jest nieco kwadratowa sylwetka tej rasy oraz oczywiście jej nietypowe ubarwienie i bardzo długi, puszysty włos, który faluje przy każdym ruchu.

9. Owczarek szetlandzki

Collie zna każdy, moda na tę rasę zapoczątkowana przez filmy o Lessie trwała przez długie lata, tym bardziej, że to rasa idealna dla rodzin z dziećmi, a jej przedstawiciele są inteligentni i wyrozumiali. A owczarki szetlandzkie, pieszczotliwie zwane Sheltie to miniaturka tej rasy. Szczególnie dziwne jest pierwsze z nią zetknięcie, bo oczy i mózg wysyłają sprzeczne sygnały dotyczące ich wielkości (co to za mała, kudłata kulka, przecież collie powinien być większy!). Pieski są śliczne i miłe, podobne do owczarków szkockich tak bardzo, że na zdjęciu, gdzie brak odniesień do wielkości można obie rasy pomylić, nawet ich umaszczenie jest identyczne.

8. Pudel

Pudle to rasa znana i hodowana od wieków i zwykły przedstawiciel tej rasy wcale śmieszny nie jest. Jednak to co robią ludzi z ich sierścią, specjalne fryzury, a za oceanem nawet farbowanie powoduje, że pies staje się po prostu karykaturą…

7. Nagi pies meksykański – Xoloitzquintle

Rasa bezwłosa hodowana pierwotnie w Meksyku, by grzać w nocy stopy właściciela. Pies ten jest znacznie cieplejszy od ludzkiego ciała, a jego skóra jest mila w dotyku, niestety ze względu na brak włosów grożą mu poparzenia słoneczne i problemy dermatologiczne. Rasa występuje w trzech wielkościach, istnieje też odmiana owłosiona, u psów nagich dopuszczalne są kępki futra w okolicach głowy, co powoduje, że pies nabiera punkowego wyglądu.

6. Alaskan klee kai

Kolejna miniaturka, jeszcze bardziej ciekawa niż opisywany wcześniej owczarek szetlandzki. Jest to rasa bardzo rzadka, chociaż hodowana była od wieków na Północy – klee kai oznacza tam „mały piesek” . Wygląd alaskana i kompaktowe rozmiary jednak mogą iść w parze 🙂

5. Borzoj

Chart rosyjski jest tak smukły, że przy swojej wielkości staje się aż nieproporcjonalny. Niezwykle długie łapy, bardzo długi i smukły pysk, wąski tułów i długi ogon to cechy charakterystyczne tej rasy. Przyznać trzeba, że borzoj robi niesamowite wrażenie na żywo, bo to ogromny pies, jednak przesadne wydłużenie proporcji jest zabawne, tym bardziej, że psy bywają czasem z tego powodu trochę niezdarne.

4. Catahoula Leopard

Pies w cętki – całkiem jak leopard 🙂 Niesamowite ubarwienie tego zwyczajnego w sumie psa powoduje, że trudno oderwać od niego wzrok. Charakterystyczne jest marmurkowe ubarwienie i różnokolorowe oczy z plamami koloru.

3. Grzywacz chiński

Piesek nie jest popularny, niemniej jednak w Polsce można spotkać go czasem na ulicy, szczególnie w większych miastach. Wygląda jednocześnie na arystokratę i błazna, bo elegancka linia kontrastuje z odstającymi uszami oraz ze śmiesznymi kępkami włosów na łbie, łapach i ogonie. Istnieje także w pełni owłosiona odmiana, jednak trudno uznać ją za równie zabawną, co „wygolonego” krewniaka.

2. Basset

W tej rasie wszystko jest śmieszne – zbyt duży i długi tułów umieszczony na krótkich łapkach, fałdy zwisającej luźno skóry, a w końcu flegmatyczny charakter połączony z myśliwskimi zapędami. Bassety są po prostu super!

1. Rosyjski toy

Piesek tak nieproporcjonalny i brzydki, że aż wierzyć się nie chce, iż to osobna rasa. Nie jest wprawdzie popularny, jednak przyznać trzeba, że mnóstwo polskich małych kundelków na pewno jest z nim blisko spokrewniona, przynajmniej jeśli weźmie się po uwagę wygląd. No i te uszy, i wyłupiaste oczy…

Jesteście właścicielami psa należącego do którejś z tych nietypowych ras? Spotkaliście kiedyś którąś z nich podczas spaceru z Waszym pupilem? Chcielibyście mieć takiego psa?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze wpisu: 15 nietypowych ras

 1. oooooo napisał(a):

  To są normalne psy !!! Każdy pies ma inną cechę która go wyróżnia. Mój skacze przez 80 cm przeszkody!!!

 2. Gość napisał(a):

  Już dawno nie czytałam bardziej infantylnej i obraźliwej wypowiedzi,to psy jak każde inne, autor „artykułu” ma prawo uważać je za dziwne czy odmienne, ale uważam, że o gustach się nie dyskutuje i należy przemyśleć swoje słowa zanim opisze się psa jako brzydkiego czy szkaradnego.

  • Karmozjad napisał(a):

   Rasy psów są różne i niektóre w powszechnej opinii społeczeństwa uważane są za dziwwne czy brzydkie, jednak wcale nie wpływa to na ich miłość czy nawet popularność. Niektóre psy właśnie dlatego, że są niezbyt urodziwe zdobyły sobie rzecze wielbicieli (np. buldożki)

Skomentuj