Markowe karmy zoologiczne

Rasy psów dla dzieci – jaką wybrać? 11 propozycji

Każde dziecko marzy o psim przyjacielu. W oczach malucha idealny psiak to taki, który pozwoli się przytulić o każdej porze dnia i nocy, będzie wiernym kompanem chętnym do psot, ale posłusznym wobec swojego małego pana. Rodzice zwykle długo decydują się na kupno psa. Między innymi obawiają się o to, czy słodki szczeniak nie okaże się diabłem wcielonym nie do okiełznania. Aby pomóc Wam podjąć dobrą decyzję, prezentujemy wybrane rasy psów, które bardzo dobrze sprawdzają się w roli przyjaciół i opiekunów dzieci.

Pies najlepszym przyjacielem dziecka

Zalet związanych z dorastaniem dzieci w domu, w którym dodatkowym członkiem rodziny jest czworonóg, jest bardzo dużo. Kontakt dziecka z psem uczy wrażliwości, poczucia odpowiedzialności i szacunku. Wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny naszych pociech. Zaobserwowano, że dzieci wychowujące się z psem, obcując z nim na co dzień, szybciej się rozwijają, zaczynają wcześniej chodzić i mówić. Ponadto, dzięki stałej obecności futrzaka, nie czują się samotne i częściej aktywnie spędzają czas.

Decydując się na kupno szczeniaka należy pamiętać, że nie każdy pies spełni się w roli kompana naszych dzieci. Aby konsekwencje obecności psa w domu były tylko pozytywne, czworonóg musi charakteryzować się ogromnym zapasem cierpliwości wobec dziecięcych, niesfornych zachowań. Oczywiście, dużą rolę gra tutaj samo wychowanie psa, jednak kluczowe znaczenie ma jego rasa. Niektóre psy od pokoleń przejawiają cechy niezbędne w kontaktach zwierzęcia z dzieckiem – wykazują anielską cierpliwość do nie zawsze delikatnych zaczepek i krzyków dzieci, są łagodne i wyrozumiałe, wytrzymałe i chętne do zabawy. Poniżej przedstawiamy absolutną czołówkę kandydatów na futrzanego towarzysza dzieci.   Link

1. Golden retriever

Dla dzieci, bo: łagodny i towarzyski z natury, kocha wszystko i wszystkich, uwielbia zabawę.

Jaki jest?

Inteligentny, bardzo posłuszny, o wrodzonych zdolnościach użytkowych. Idealnie sprawdza się w roli psa towarzyszącego. Dzieci kochają go za łagodne usposobienie. Jest bystry i skory do zabawy, bardzo szybko się uczy. To biszkoptowy „miś” do tulenia. Psy tej razy są bardzo cierpliwe wobec dziecięcych wybryków. Ponadto, co ważne, są silne i wytrzymałe. Lubią ruch i zabawy we wszelkiej postaci. Dzieci z pewnością nie musiałyby namawiać Goldena ani do wspólnych psot, ani do przytulania się na dywanie.

2. Labrador retriever

Dla dzieci, bo: wesoły, łagodny, o wspaniałym charakterze, posłuszny.

Jaki jest?

Każdy, kto czytał książkę pt.: „Marley i ja” lub oglądał film nakręcony w oparciu o nią , z pewnością zakochał się w labradorach. Te psiaki są idealnymi przyjaciółmi rodzin z dziećmi. Mają bardzo pogodną naturę, z pewnością będą w stanie rozweselić nasze dziecko w każdej kryzysowej sytuacji. Cechuje je zrównoważony charakter, dlatego sprawdzają się także w roli przewodników dla osób niewidomych. Bardzo przywiązują się do całej rodziny i są opiekuńczy w stosunku do jej najmniejszych członków. Kochają aktywnie spędzać czas z dziećmi. Nie bez powodu to jedna z najczęściej kupowanych ras wśród rodzin z dziećmi.

3. Owczarek Szkocki Collie

Dla dzieci, bo: to urodzona „psia niańka”, cierpliwy, łagodny, idealny jako opiekun i stróż dla dziecka.

Jaki jest?

Każdy dobrze zna Lassie, słynną z wielkiego ekranu i z książek. To wspaniały, opiekuńczy pies. Nic nie umknie jego uwadze. Wyróżnia się na tle wszystkich ras swą wyjątkową łagodnością. Owczarki Szkockie Collie są wyjątkowo łagodne i cierpliwe. Nigdy nie zareagują gwałtownie, gdy dziecko pociągnie przypadkowo lub umyślnie za sierść, przewróci się na psa lub nieskoordynowanie uderzy go w pyszczek. Są bardzo mądre i wytrwałe. Maja piękną, długą sierść uwielbianą przez dzieci – można się do nich przytulić, jak do wielkich pluszaków.

4. Bokser

Dla dzieci, bo: w genach zapisaną ma radość oraz cierpliwość i delikatność wobec dzieci. No i popatrzcie na te oczy:

Jaki jest?

Bokser to bardzo wesoły pupil. Wyjątkowo lubi zabawy na świeżym powietrzu: bieganie, pływanie, buszowanie po nieznanych zakamarkach. Z reguły także sam inicjuje zabawy przynosząc swoje zabawki i przyjaźnie szturchając nosem. Cechuje go również duża czujność, co sprawia, że idealnie sprawdza się w roli stróża całej rodziny. W przypadku bokserów, duże znaczenie ma wczesne wychowanie – bardzo ważna jest socjalizacja z dzieckiem od szczeniaka. Mocno przywiązuje się do dzieci, jest niezwykle wiernym towarzyszem.

5. Nowofundland

Dla dzieci, bo: ma opinię idealnego psa rodzinnego, puchaty „miś” o wielkim sercu, towarzystwo ludzi uszczęśliwia go najbardziej.

Jaki jest?

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to dwie charakterystyczne dla niego cechy: ogromny i puchaty. Wygląda jak niedźwiadek. W ciele olbrzyma kryje się jednak dusza „słodziaka”. Jest kochanym psem, uwielbiającym towarzystwo dzieci i wszelkie formy pieszczot. Jest bardzo czuły. Wymaga jedynie delikatnego szkolenia, gdyż jest niezwykle wrażliwy. Nie lubi samotności, zawsze chce być blisko człowieka, szczególnie – blisko dziecka.

Jedyne, co może przemawiać na jego niekorzyść, to duża kwota pieniędzy, którą potrzebna jest na jego utrzymanie. Nowofundland może trochę straszyć swoją wielkością, ale nie oceniajmy go powierzchownie – to jedna z najłagodniejszych ras, jakie istnieją.

6. Bichon Frise

Dla dzieci, bo: jest znany jako likwidator stresu i smutku, idealny do dogoterapii, czułość to jego znak rozpoznawczy.

Jaki jest?

Piesek ten polubi zarówno domatorski, jak i bardzo aktywny styl życia rodziny. Od zawsze pełni rolę psa do towarzystwa. Jest bardzo wesoły i uczuciowy, kocha się przytulać do dzieci. Wygląda jak mała, nakręcana zabaweczka i już sama jego obecność w pobliżu sprawia, że na sercu robi się cieplej. To mały piesek, więc z pewnością przypadnie do gustu rodzinom zamieszkującym blokowiska. Nigdy nie będzie mu przeszkadzać towarzystwo dzieci – wręcz nie będą mogły się bez nich obejść! Bichony znane są z tego, że bez człowieka ich życie wydaje się tracić dla sens.

7. Border Collie

Dla dzieci, bo: nie odstąpi dziecka na krok, jest czujny i bardzo inteligentny, cechuje go niewyczerpana żywiołowość.

Jaki jest?

Ze względu na swoją żywiołowość zalecany jest dla rodzin mających kilkuletnie lub starsze dzieci . Dla malutkich pociech może okazać się zbyt energiczny i ruchliwy. Pies ten jest idealnym stróżem dla dzieci bawiących się na świeżym powietrzu. To rasa wyróżniająca się mądrością i instynktem opiekuńczym. Border Collie wyczuwa każde zagrożenie. Nieważne jak interesujące będzie otoczenie tego psa, jego uwaga zawsze skoncentrowana jest na członkach rodziny. Zachwyca dzieci tym, jak szybko się uczy i jak skomplikowane sztuczki jest w stanie wykonać. Lubi pieszczoty z dziećmi.

8. Cavalier King Charles spaniel

Dla dzieci, bo: nie wykazuje agresji wobec nikogo i jest bezkonfliktowy, pieszczoch, jakich mało.

Jaki jest?

Spełnia się zarówno w roli kanapowca, jak i psa do zabawy, także na świeżym powietrzu. Jest uroczym, pięknym, łagodnym i mądrym pupilkiem. Rasa ta bardzo często wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Piesek ten jest całkowicie bezkonfliktowy, z natury nie wie, co to oznacza zniechęcenie wobec dziecięcych wybryków. Nadaje się na pierwszego psa w życiu, gdyż nie wymaga szkolenia. Sprawia to, że idealnie sprawdzi się w rodzinie z dziećmi, gdzie ciężko jest o wygospodarowanie czasu na specjalną tresurę psa. Ponadto jest psem bardzo cichym, w ogóle nie należy obawiać się, że będzie dużo szczekał, co często charakteryzuje inne rasy psów małych.

9. Mops

Dla dzieci, bo: tworzy z dzieckiem idealnie zgrany duet do zabawy i nie tylko, przywiązuje się „na amen”, pocieszny.

Jaki jest?

Figlarny, jak żaden inny czworonóg! Jest idealny dla rodzin z dziećmi, gdyż bardzo przywiązuje się do wszystkich domowników, nie wymaga dużej uwagi i przynosi wiele radości swym pociesznym usposobieniem. To drobny piesek o wrażliwej psychice. Opieka nad tym futrzakiem uczy nasze dziecko delikatności i łagodności. Można śmiało powiedzieć, że to przesłodka rasa. Domaga się bliskich kontaktów z dziećmi. Nie trzeba namawiać go do zabawy, sam zaczepia i prowokuje do zabawy, wymyślając co raz to nowe psoty.

10. Cocker spaniel

Dla dzieci, bo: to najwierniejszy przyjaciel, nigdy nie odmówi zabawy, bardzo łagodny.

Jaki jest?

To mały rozrabiaka, idealny kompan do dziecięcych psot. Jednak nie należy obawiać się jego żywiołowego temperamentu. Ten pies nie wymaga szczególnej tresury. Jest energiczny, jednak nad wyraz łagodny i bardzo posłuszny. Szybko się uczy. Uwielbia obecność dzieci. Cocker spaniel jest bardzo wierny. Ponadto nigdy się nie smuci, żyje chwilą i nie zważa na żadne niedogodności, jak na przykład brzydka pogoda. Jest bardzo pocieszny, dzieci pokochają go za jego oddanie, ruchliwość i dobroduszność.

11. Beagle

Dla dzieci, bo: bardzo cierpliwy w kontaktach z dziećmi, łagodny i wesoły, wierny kompan.

Jaki jest?

To bardzo towarzyski i tolerancyjny psiak. Jest niezwykle sprytny i inteligentny, dzieci mogą nauczyć go wielu skomplikowanych sztuczek. Ma niezwykle łagodne usposobienie, już samym wyglądem wzbudza sympatię i zaufanie u ludzi. Nie nadaje się jednak na psa pilnującego dzieci, raczej brak mu opiekuńczego instynktu. Mimo że naszego dziecka zapewne nie upilnuje, to będzie jego najwierniejszym przyjacielem.

Trzeba poświęcić nieco uwagi jego wychowaniu, gdyż bardzo szybko się uczy nie tylko dobrych manier, ale również psot, które sprawiają mu wiele radości. Kocha zabawę, której nigdy nie odmówi Twemu dziecku.

Dobra rada na koniec

Jak widać, istnieją rasy, które z natury są idealne dla dzieciaków. Należy jednak pamiętać, że każdy piesek wymaga pewnego wychowania i dużo miłości, aby obudziły się w nim te wyjątkowe cechy charakteru i temperamentu, które zapisane ma w genach. Nie można oczekiwać, że szczeniak sam z siebie wyrośnie na posłusznego, łagodnego, cierpliwego przyjaciela dzieci.

Czworonogi, bez względu na to, jakie cechy wykazuje ich rasa od pokoleń, wymagają uwagi człowieka i jego troski. Warto uświadomić to naszym dzieciom. Także i je trzeba dobrze przygotować na pojawienie się nowego, futrzanego domownika.

Przeczytaj również: rasy psów małych.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze wpisu: Rasy psów dla dzieci – jaką wybrać? 11 propozycji

 1. nataliaaaa napisał(a):

  to szczera prawda ja w wieku 2 lat mialam w domu boksera, ZAWSZE gdy w naszym domu pojawialy sie dzieci np sasiedzi zamieniala sie ( to byla suczka) w potulnego baranka, rodzice opowiadali mi jak dzieci bawily sie jej jedzieniem a ona SPOKOJNIE siedziala I czekala jak skacza po czym gdy juz nikogo nie bylo zabierala sie do jedzenia bo byla baaardzo glodna. kocham ta rase I tym bardziej moja zmarla Sabe <3

 2. Anka napisał(a):

  Labrador retriver jest to łagodny pieszczoch i łatwy w wychowaniu.
  Zawsze chętny do zabawy i pieszczot. Oddany przyjaciel. Ma krótką sierść więc jest łatwy w utrzymaniu czystości. Moje dzieci uwielbiają się z nim bawić.

 3. Kitusia napisał(a):

  Dzieki pomogło i zastanawiam się nad husky, labrador,owczarek i Golden retriever

Skomentuj