Markowe karmy zoologiczne

Psy oraz koty po sterylizacji – jak o nie zadbać?

Kastracja zarówno psów, jak i kotów niesie ze sobą wiele korzyści. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych u zwierzęcia. U psów oraz kocurów usuwane są jądra, natomiast u suk i kotek usuwa się jajniki i macicę. Kastracja to nie tylko kwestia Twojego wyboru, jako opiekuna swojego Pupila. Poza wątpliwościami na temat korzyści bądź też niekorzyści i wieloma mitami, jakie narosły wokół tego tematu, pod uwagę należy wziąć fakt, iż istnieje wiele czynników będących wskazaniami do wykonania ów zabiegu.

Jak zadbać o zwierzęta po kastracji?

Niezależnie od tego, jaką lecznicę wybrałeś zadbaj o to, by Twój pies etap wybudzania się i dochodzenia do siebie mógł przejść pod okiem weterynarza. Nie warto nalegać na jego zabranie do domu, a gdy lecznica nie oferuje powyższej możliwości, dobrze jest poprosić o przeprowadzenie rutynowego wybudzenia. To Twoje prawo i obowiązek wobec zwierzęcia, które nie poradzi sobie bez fachowej pomocy, jeśli pojawią się komplikacje pooperacyjne.

W trakcie narkozy podawane są leki, które spowalniają pracę jelit. Należy zatem przestrzegać ścisłej diety przez 12 godzin po operacji, a także pozwolić zwierzęciu na picie takiej ilości wody, jaka jest mu potrzebna. Do tego specjalistyczne diety rekonwalescencyjne, które mniej obciążają jeszcze nie w pełni sprawny organizm, a dostarczają mu niezbędnych składników pokarmowych. Alternatywą jest zastosowanie tych samych pokarmów, co przed operacją, jednak należy je wprowadzać stopniowo i w niewielkich porcjach.

Obowiązkowo trzeba zadbać o ochronę miejsca pooperacyjnego, ponieważ „wylizywanie” rany przez zwierzaka utrudnia gojenie i wydłuża jego czas. Przyda się plastikowy kołnierz zdejmowany na czas karmienia lub specjalne ubranko dedykowane kotkom i sukom.

Po operacji nie trzeba unikać spacerów, ale z pewnością ich częstotliwość powinna zostać ograniczona. Zarówno koty, jak i psy nie mogą hasać tak swobodnie, jak zwykle, ponieważ łatwo doprowadzić chociażby do rozerwania szwów poprzez zbyt gwałtowne ruchy. To z kolei skutkuje zakażeniami, a nawet przepukliną brzuszną.

Zwierzaki po kastracji zwykle bywają ospałe i apatyczne. Mogą również nie przejawiać zainteresowania ulubionym pożywieniem. To normalne objawy, ale zaniepokoić powinny wszystkich właścicieli, jeśli utrzymują się dłużej niż 48 godzin. To stan wymagający kontroli i wizyty u weterynarza. Także, jeśli pojawią się jakiekolwiek inne niepokojące objawy, na przykład ropna wydzielina.

Żywienie po kastracji

Po zabiegu kastracji zmienia się metabolizm zwierząt, dlatego koniecznie należy zadbać o ich dietę. Nieprawdą jest, że nasz Pupil po kastracji na pewno przytyje i będzie to spowodowane wykonaniem zabiegu. Kastracja zwiększa podatność na tycie, ale efekt ten spowodowany jest niedostosowaniem posiłków do potrzeb kastratów. Zwierzęta po tymże zabiegu wykazują o 20% mniejsze zapotrzebowanie na pożywienie.

Jak karmić psa po kastracji?

Zapotrzebowanie energetyczne psów po kastracji zmniejsza się zwykle o około 20%. Prawidłowo zbilansowana karma dla Pupila po kastracji musi zawierać więcej białek gwarantujących uczucie sytości, ale całość powinna być mniej kaloryczna. L-karnityna odpowiada za pobudzenie metabolizmu tłuszczy, stąd również powinna w niewielkiej ilości znaleźć się w wybranej karmie dla psa.

Błędy żywieniowe, za które odpowiada właściciel czworonożnego Pupila mogą prowadzić nie tylko do otyłości. Jej następstwem najczęściej jest cukrzyca, choroby wątroby, schorzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego, przedwczesne zmiany degeneracyjne występujące w stawach, a ponadto zwiększa się ryzyko rozwoju kamicy moczowej.

Jak karmić kota po kastracji?

Kotom kastrowanym nie brakuje energii, by poszukiwać partnera i bronić swojego terytorium. Są jednak bardziej łagodne i stateczne. To stąd wynika ich mniejsze zapotrzebowanie względem kalorii. Należy zatem posiłki dostosować w taki sposób, by nie brak im było niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie ograniczyć ich kaloryczność, co uchroni kociaka przed tyciem. Poza kalorycznością posiłków, należy zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu, którego nie może być za dużo. Do tego warto zmniejszyć objętość dotąd podawanych posiłków, aby nasz mruczek nie objadał się. Niewskazane jest zbyt częste podawanie przekąsek, które są zwykle wysokokaloryczne.

U kotów kastrowanych może dochodzić do rozwoju schorzeń układu moczowego. Pojawiają się problemy z pęcherzem oraz nerkami, co wynika ze zmieniającej się gospodarki mineralnej kastratów. Efektem jest powstawanie kamieni i kryształów moczowych – fosforanów amonowo-magnezowych i szczawianów wapnia. Pod lupę należy zatem wziąć zawartość w danym posiłku/produkcie: magnezu, fosforu i wapnia. Niekorzystnie będzie oddziaływał również zbyt wysoki poziom wapnia prowadzący do chorób nerek. U kociaków może dochodzić do rozwoju schorzeń układu moczowego, gdy zmienia się pH moczu, a dzięki odpowiedniemu żywieniu jesteśmy w stanie zapobiec tego typu przypadłościom.

Pomocne wskazówki

Żywienie psów i kotów po kastracji nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym, ale wymaga od nas szczególnej uwagi. Doboru posiłków odpowiednich pod względem ich kaloryczności, jak i zawartości poszczególnych składników. Dlatego warto stawiać na specjalnie przygotowane, profesjonalne karmy tworzone z myślą o zwierzętach po kastracji, dzięki czemu mamy gwarancję podawania posiłków należycie zbilansowanych.

Nasza oferta to szereg wysokiej jakości karm dla kotów oraz psów, które po kastracji wymagają specjalnej troski, jeśli chodzi o ich dietę.

Do wyboru masz między innymi:

Royal Canin Veterinary Diet Feline Urinary – między innymi zapobiegawczo przed powstawaniem kamieni szczawianowo-wapniowych

Purina Veterinary Diets Diabetes – dla kotów z cukrzycą i zapaleniem jelit

Purina Veterinary Diets NF ReNal Function Canine Formula – w przypadku chorób wymagających ograniczenia sodu w diecie

Hill’s Prescription Diet Metabolic Treats Canine – pomaga osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj