Markowe karmy zoologiczne

Psi fryzjer – dla kogo?

Zdrowa skóra i lśniąca sierść są odzwierciedleniem dobrej kondycji naszego pupila. Umaszczenie psa jakie dziś znamy jest dobrodziejstwem ich przodków, które do dzisiaj przetrwało w pierwotnej formie u wilków i składa się z dwóch warstw: podszerstki i włosów okrywowych. To połączenie tworzy ochronę przed wodą oraz niskimi temperaturami. Jednakże ingerencja człowieka w różnorodność ras naszych czworonożnych przyjaciół spowodowała, że to umaszczenie stało się bardziej urozmaicone i do każdej trzeba mieć indywidualne podejście. Może być ono krótkie, długie, o zróżnicowanej gęstości, a także pozbawione tej warstwy podszerstki. Jednakże czy w każdym przypadku jest potrzebna wizyta u psiego fryzjera? Czy istnieje sposób na to, abyśmy mogli sami zadbać o jego sierść?  W tym artykule Drodzy Czytelnicy postaram się na te pytania odpowiedzieć.

Rodzaje sierści psa

Zanim zdecydujemy się na wizytę u fryzjera to warto wiedzieć coś o sierści naszego psa i trochę dłużej niż zwykle na niego popatrzeć, dlatego przytoczę kilka ich rodzajów, aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Sierść krótka – ten typ sierści wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale też może być bardziej kłopotliwa w utrzymaniu, a to przez dużą częstotliwość procesu linienia. Jest ona też zróżnicowana pod względem faktury (twarda lub miękka) oraz gęstości, co wpływa na chociażby termoregulację czworonoga.

Sierść długa – ma wiele rodzajów – prosta, kręcona, falista, wełnista itp. Przede wszystkim będzie dość czasochłonnym typem w utrzymaniu ze względu na ogromną ilość zabiegów, regularne szczotkowanie czy też częste wycieczki właśnie do psiego fryzjera.

Sierść szortkowłosa – najwygodniejsza pod względem codziennej pielęgnacji (wymaga tylko trymowania). Warstwa podszerstka jest gęsta.

Psy nagie – nie mają sierści, co świadczy o widocznej ingerencji człowieka w daną rasę. Ten rodzaj mutacji polega na całkowitym lub tylko częściowym braku sierści, co bardzo niekorzystnie wpływa na psa szczególnie w okresie zimowym, gdzie są niskie temperatury i wymaga tutaj zakupienia bądź samodzielnego wykonania okrycia, żeby przetrwał taką pogodę.

Psi fryzjer – pierwsze kroki

1. Kiedy zacząć pierwszą wizytę u psiego fryzjera?

Im wcześniej tym lepiej. Jeśli chodzi o szczeniaki to można zacząć pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia. Taka pierwsza wizyta będzie miała charakter zapoznawczy. Specjalista będzie poznawał sierść z jaką ma do czynienia i postara się dostosować odpowiednie zabiegi do jej rodzaju. Warto też również we własnym zakresie przyzwyczajać takiego szczeniaczka do przeróżnego rodzaju akcesoriów do pielęgnacji, aby podczas każdej kolejnej wizyty w salonie fryzjerskim dla psów miał mniejszy stres. Dobrze byłoby go w jakiś sposób zachęcić, np. jakimiś przysmakami lub poprzez wprowadzenie elementów zabawy. Jednakże zanim włączymy, np. suszarkę czy maszynkę do golenia to warto dać pieskowi na spokojnie to obwąchać i obejrzeć, gdyż jest to sposób na jego poznawanie świata i przyzwyczajania się do rzeczy, które nie są dla niego znane.
Im wcześniej zaczniemy go przyzwyczajać do tego tym mniejszy stres dla niego i dla nas. Kto wie, może stanie się to dla niego przyjemne J

2. Jak często odwiedzać salon fryzjera?

Z psami jest tak samo jak z ludźmi. Jeśli uznamy, że jest to mu potrzebne to po prostu się tam wybieramy. Jak zauważymy, że sierść będzie już mu przeszkadzać to oznaka, że powinien zostać ostrzyżony.

3. Jak przygotować się do wizyty u fryzjera?

Jeśli zdecydujemy się na wizytę w takim miejscu to należy pieska wykąpać oraz wyprowadzić na dłuższy spacer i nie dokarmiać zbyt dużo, ponieważ może się to skończyć nieprzyjemną niespodzianką podczas zabiegów.
ABC samodzielnej pielęgnacji sierści czworonoga

Pielęgnacja sierści psa sprowadza się zaledwie do dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest zapewnienie zbilansowanej diety, a po drugie to wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić na własną rękę, ale określenie rodzaju sierści oraz poszukanie informacji na temat jej pielęgnacji będzie owocnym działaniem, które pomoże zastosować odpowiednią strategię działania. Sprawdź, jak powinna przebiegać nauka utrzymania czystości u psa.

Czesanie i szczotkowanie

Wykonywanie regularnie tych czynności przede wszystkim pozwala na usunięcie martwego włosa i sprawia, iż sierść naszego pupila jest miękka, lśniąca i miła w dotyku. Również tworzy to okazję do sprawdzenia, czy nasz piesek nie ma jakiś nieprzyjaciół na swojej skórze w postaci pcheł, kleszczy czy nie padł ofiarą jakiejś choroby lub czy po prostu nie ma jakiś podrażnień, skaleczeń zadrapań albo guzków. Rodzaj szczotek czy grzebieni musi być dostosowany do typu sierści naszego czworonoga, dlatego bardzo podkreślam jak ważne jest jego rozpoznanie. Od tego też zależy jak często i jakie zabiegi pielęgnacyjne będziemy wykonywać. U ras sierści krótkiej, czesanie przeprowadza się raz na kilka tygodni przy użyciu gumowej szczotki. Z kolei sierść długa wymaga od nas dużo uwagi i cierpliwości przy zabiegach pielęgnacyjnych oraz jej rozczesywaniu za pomocą metalowych szczotek oraz grzebieni np. marki FURminator dla psów długowłosych, które nie tylko sprawiają, że proces wyczesywania jest mniej kłopotliwy, a sierść zwierzęcia wygląda zdrowo, ładnie i jest miękka w dotyku. Na koniec tej czynności warto przetrzeć zwierzę rękawicą typu frotte.

Trymowanie

Zabieg ten polega na usuwaniu martwego włosa za pomocą nożyka trymerskiego. Można wykonywać go także ręcznie – wtedy warto zaopatrzyć się w gumową nakładkę na palce, aby uniemożliwić wyślizgiwanie się wyrywanych włosów. Służy to przede wszystkim poprawie jakości sierści, ogranicza rozrost podszerstka i poprawia wybarwienie. Podczas wykonywania tego zabiegu trzeba zwrócić szczególną uwagę na obszary narażone na powstawanie kołtunów (uszy, pachwiny, łapy). Gdyby jednak nie dało się uniknąć łagodniejszego przebiegu przez ten zabieg to należy skorzystać z płynów ułatwiających rozczesywanie splątanej sierści np., Beaphar Anti Klit spray z zawartością olejku migdałowego, który nie tylko wpływa na łatwość rozczesywania, ale też w przyszłości zapobiega kołtunieniu się włosów nadając im puszystość i niezwykły blask. W skrajnych przypadkach trzeba szarpać sierść i skórę psa, aby je rozplątać.

Strzyżenie

Ten zabieg u niektórych ras wymaga regularności. Poza tym, że możemy naszemu psu w jakiś sposób wystylizować jego sierść to również ma to swój walor praktyczny. Ułatwia on dbanie o umaszczenie psów o obfitej, długiej, falowanej czy kręconej sierści. Krótszy włos (u ludzi funkcjonuje to na podobnych zasadach) jest mniej podatny na plątanie się i powstawanie kołtunów, zbiera się tam mniej kurzu i innych zanieczyszczeń, które stanowią dobre pożywienie dla grzybów i bakterii, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby skóry. Z kolei najważniejsze jest to, że ten zabieg wspomaga psu przetrwać okres lata. Zauważmy, że psy nie mają gruczołów potnych, przez co termoregulacja jest u nich niemożliwa w inny sposób niż wywieszanie języka w połączeniu z szybkim oddychaniem. Dlatego przerzedzenie ilości jego sierści na pewno trochę ulży mu w przeżyciu lata w wysokich temperaturach.
Jeśli zdecydujemy się na strzyżenie włosów we własnym zakresie to należy bardzo uważać, aby nie przyciąć włosów czuciowych, potocznie zwanych wąsami. Pełnią one taką samą funkcję jak u człowieka ręce i pomaga lepiej orientować się w otaczającym go świecie. Czesanie i szczotkowanie jesteśmy w stanie bez większych problemów we własnym zakresie wykonać w domu, ale strzyżenie i trymowania wymagają od nas większych umiejętności, dlatego czasem lepiej zostawić to profesjonalnym salonom groomerskim.

Kąpiele małe i duże

„Pies powinien być kąpany raz w roku, bo więcej mu nie potrzeba” – tak kiedyś mówili, a teraz? Możecie ten mit usunąć ze swojej świadomości, ponieważ powstała ogromna ilość psich szamponów i odżywek, które im nie zaszkodzą, a pomogą w utrzymaniu higieny i czystości naszego pieska. Oczywiście, pod żadnym pozorem nie możecie użyć szamponu ludzkiego, ponieważ może przyczynić się do wywołania reakcji alergicznej! Jeśli nie wiecie jakiej firmy szampon możecie użyć to polecam te z linii DermaPharm, które nie są drogie, a za to skuteczne i na praktycznie każdy rodzaj sierści. Jednakże jak często kąpać czworonoga? Otóż, statystycznie wystarczą mu 3-4 kąpiele w roku, ale jeśli zauważymy, że wydziela nieprzyjemny zapach albo z powodu nieprzewidzianych sytuacji będzie brudny to jak najbardziej możecie bez skrupułów go wykąpać, aby był czysty i pachnący. Jednakże jeśli nie będziemy pewni czy dobrze kąpiemy psa to można oczywiście oddać go w ręce specjalistów, którzy przyzwyczają pieska do takich zabiegów i sprawią, że zapamiętają to jako coś przyjemnego.

To wszystkie rady ode mnie w temacie psiego fryzjera oraz pielęgnacji naszego psa. Mam nadzieję, że artykuł rozwiał Wasze wszelkie możliwości. Wszystkie produkty, jakie dziś poleciłam znajdziecie w sklepie kar-ma.pl, który bardzo polecam! Teraz, kiedy będzie bogatsi w tą wiedzę i potrzebne akcesoria to nie pozostaje Wam nic innego Drodzy Czytelnicy jak działanie. Powodzenia! Niech Wasze psy mają czystą, miękką i przyjemną w dotyku sierść!

 

Akcesoria do pielęgnacji dla psów »

Akcesoria do pielęgnacji dla kotów »

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj