Markowe karmy zoologiczne

Pies w podróży

Podróżowanie w towarzystwie swojego psa to nie lada gratka. Twój czworonóg potrzebuje porównywalnie drobiazgowego przygotowania do wyjazdu, co niemowlę. Dlatego jeżeli możesz lepiej będzie pozostawić go pod opieką zaufanej osoby lub w przystosowanym do tego i pewnym hotelu dla zwierząt. Oszczędzisz mu tym wiele stresów związanych z drogą oraz przebywaniem w zupełnie innym otoczeniu. W hotelach dla zwierząt pracują specjaliści, którzy mają swoje sposoby na dostarczenie Twojemu psu odpowiedniego komfortu. Jeśli jednak jesteś uparty i nie wyobrażasz sobie pozostawienia psa pod obcą opieką na tak długi czas – podejdź do tego mądrze. Przygotuj się na wszystkie możliwości, aby zapewnić swojemu czworonogowi oraz sobie bezpieczną podróż.

Bez względu na wielkość Twojego psa pomocne w podróżowaniu jest zaopatrzenie się w odpowiedni transporter lub klatę. Wielu właścicieli nie wyobraża sobie pozostawienie go na tak długi czas w zamknięciu. Te obawy są jednak zbędne. Twój pies nie ma nic przeciwko, a niejeden czuje się nawet dzięki temu bezpieczniej.

Zapoznaj jednak swojego psa z transporterem jeszcze przed podróżą. Zachowuj się spokojnie. Nie wsadzaj psa do środka na siłę, pozwól mu samodzielnie zdecydować się na wejście do środka. Nie pozostawiaj wewnątrz żadnych przedmiotów, które mogą stworzyć zagrożenie (np. smycz). Gdy już zamkniesz za nim drzwiczki nie mów nic w celu pocieszenia go, ton Twojego głosu będzie sugerował, że czeka go coś nieprzyjemnego. Zamiast tego powiedz coś głosem pewnym i wesołym. Zostaw go samego i wróć po 15 minutach. Dzięki temu Twój pies nie będzie odczuwał dużego niepokoju, gdy zamkniesz go w środku następnym razem. Przed dłuższą podróżą poświęć więcej czasu na ćwiczenia z psem. Niech wyładuje swoją energię i zmęczy się, a dzięki temu szybciej zaśnie. Większość psów woli spędzić czas w transporterze na spaniu, dzięki temu odczuwają o wiele mniej niepokoju minimalizuje to także nieprzyjemne odczucia związane z przemieszczaniem się.

Jeżeli podróżujesz samochodem i serce kraja Ci się na samą myśl o zamknięciu Twojego psa w pudełku powinieneś zaopatrzyć się w psie pasy bezpieczeństwa. Nasze prawo nie zabrania przewożenia psów i nie określa żadnych zasad, poza tym, że nie może on ograniczać Twojej widoczności lub przeszkadzać Ci w prowadzeniu. Pozostawienie go jednak samopas może być niebezpieczne dla was obojga. Wyobraź sobie, co stanie się z nim, gdy gwałtownie zahamujesz lub zmienisz kierunek jazdy. W żadnym wypadku nie pozwalaj przebywać swojemu psu na pulpicie, a najlepiej nie wpuszczaj go też na siedzenie dla pasażera. Najbezpieczniejszą przestrzenią są dla niego tylne siedzenia.

Kolejną opcją jest odpowiednie przygotowanie bagażnika. Jeśli posiadasz większy samochód z dużą przestrzenią za tylnymi siedzeniami możesz przeobrazić ją w miejsce dla Twojego psa. Odseparuj go od tylnych siedzeń np. za pomocą specjalnej siatki. Zapewnij mu miękkie legowisko, a będzie mógł przespać większość podróży.

Zapoznaj go oczywiście z tym miejscem już wcześniej. Pozwól mu zbadać cały teren, gdy samochód będzie na chodzie. Dzięki temu dźwięk auta oraz jego drgania nie będą dla psa czymś obcym. Aby zapewnić mu zajęcie dorzuć do bagażnika kilka zabawek odpowiednich do żucia. Nie dawaj mu jedzenia, czy kości. Jeżeli poczuje się niedobrze podczas jazdy może zacząć wymiotować. Z tego samego powodu nie karm go zaraz przed podróżą. Wybierz też zabawki, które nie wydają dźwięku, gdyż piszczałki mogą Cię rozpraszać i doprowadzić do szału współpasażerów.

Pozostaw obrożę na szyi psa przez cały czas pobytu poza domem. Ważne jest także przymocowanie do niej tabliczki z informacjami kontaktowymi. Gdyby zdarzyło mu się gdzieś zagubić możesz zostać poinformowany o jego miejscu położenia, gdy tylko zostanie złapany. Warto pamiętać, że podróż, nowe zapachy i miejsca wpływają na nasze czworonogi i w takiej sytuacji ucieczka czy nieposłuszeństwo jest znacznie bardziej prawdopodobne niż w codziennej rutynie.

Pamiętaj!
Nigdy nie zostawiaj psa samego w nagrzanym lub wychłodzonym aucie na parkingu! Twój pies może dostać udaru lub przemarznąć. Nawet, gdy wydaje Ci się, że wychodzisz na chwilę – w najgorszym razie ryzykujesz zdrowiem swojego psa, w najlepszym możesz przeżyć przykrość związaną z odnalezieniem samochodu bez szyby i psa w towarzystwie miłych panów ubranych na niebiesko. Szczęśliwie w naszym społeczeństwie rośnie poczucie odpowiedzialności za zwierzęta pozostające pod ludzką opieką. Jeżeli Ty zaniedbasz swojego psa to zawsze znajdzie się ktoś, kto pokaże Ci na przykładzie jakie mogą z tego wynikać konsekwencje 🙂

Pakujemy walizkę – co wziąć w podróż z psem

Twój pies też nie powinien wyjeżdżać bez zestawu niezbędnych przedmiotów. Pomożemy Ci wymieniając najważniejsze z nich. Sam jednak, jako jego właściciel, wiesz najlepiej, bez czego Twój pies może czuć się źle. W pierwszej kolejności spakuj jego dokumenty – książeczkę zdrowia i paszport, jeżeli wybieracie się za granicę. O transporterze już oczywiście wspominaliśmy. Dorzuć do niego smycz, kaganiec, obrożę. Weź jedzenie dla psa, które lubi, miskę, butelkę wody, jakieś przekąski. Spakuj zestaw odpowiednich zabawek, łącznie oczywiście z tą ukochaną. Dorzuć odpowiedni koc i jeśli masz jeszcze miejsce, to także jego legowisko. Zabierz wszystkie leki, które mu dostarczasz i apteczkę z najbardziej potrzebnymi przedmiotami. Najlepiej też jeszcze przed podróżą sporządź listę weterynarzy wzdłuż całej trasy oraz przede wszystkim w miejscu, w którym będziecie przebywać. Nie podawaj swojemu psu samodzielnie jakichkolwiek leków na chorobę lokomocyjną. Takie rzeczy powinien przepisać mu weterynarz.

Spróbuj po przybyciu w pierwszej kolejności wybrać się z psem w jakieś przyjemne dla niego miejsca. Możecie zrobić krótką wycieczkę do okolicznego parku krajobrazowego, gdzie spędzisz z nim czas na zabawach oraz pozwolisz mu wybiegać całą energię. Dzięki temu podróże samochodem będą mu się kojarzyć tylko pozytywnie i szybciej oswoi się z nowym miejscem

Większość tych zasad możesz zastosować też w momencie, gdy Twój pies będzie podróżować z Tobą samolotem. Umieść go w transporterze jeszcze przed lotniskiem, a będzie Wam łatwiej. Nie karm go na kilka godzin przed, jednak zapewnij dostęp do wody. Sprawdź, jakie wymagania narzuca na Ciebie wybrany przewoźnik. Najczęściej są to oczywiście książeczka zdrowia z ważnymi szczepieniami i paszport. Wybiegaj się z psem przed podróżą i nie rób ogromnych scen pożegnania. Przecież to nic przerażającego i nie warto powodować u psa uczucia niepokoju. Jeśli dobrze go przygotujesz prawdopodobnie większość czasu spędzi śpiąc.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj