Markowe karmy zoologiczne

Nie skazuj psa na cierpienie podczas upałów

Przegrzanie, odwodnienie, udar słoneczny, a w najgorszym wypadku śmierć przez uduszenie – to właśnie grozi psom, które pozostawiane są w rozgrzanym samochodzie. W okresie wysokich temperatur wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by doszło do tragedii. Szkodliwe są także długie spacery po rozgrzanym asfalcie.

Udar cieplny u psa

Zostawianie pupila w rozgrzanym pojeździe

Nie sposób wyobrazić sobie, co czuje zwierzę zamknięte w rozgrzanym pojeździe. Zastanówmy się jednak przez chwilę, jak czulibyśmy się w saunie, będąc ubranymi w grube futro. Na samą myśl robi nam się gorąco. Temperatura, jaka panuje w pozostawionym na słońcu samochodzie, może sięgnąć nawet 60 stopni Celsjusza! Psy na swoje nieszczęście nie posiadają gruczołów potowych (poza łapami), które mogłyby je ochłodzić. Z tego też powodu, tych kilkanaście, a nierzadko kilkadziesiąt minut spędzonych w pojeździe, to wyrok śmierci. Niestety pomimo wielu akcji uświadamiających i przestrzegających przed pozostawianiem swoich pupili w samochodach, ludzie wciąż wykazują się ignorancją i zupełnym brakiem wyobraźni, na co dowodem mogą być ostatnie takie przypadki ze Szczecina czy Jawora. Pies pozostaje w pojeździe najczęściej wtedy, gdy wybieramy się z nim na zakupy. Aby ten miał czym oddychać, zostawiamy uchyloną szybę, która tak naprawdę nic nie zmienia, ponieważ w samochodzie nie ma cyrkulacji powietrza.

Jak pomóc psu pozostawionemu w rozgrzanym pojeździe?

Najpierw należy ocenić sytuację. W przypadku, gdy czworonóg nie wykazuje żadnych niepokojących objawów (brak kontaktu, skrócony oddech, drgawki, wymioty, biegunka), natychmiastowe wybicie szyby może zostać potraktowane jako włamanie lub zniszczenie mienia. Najlepiej zaczekajmy 5 minut, bo w tym czasie może pojawić się jego właściciel. Jeśli właściciel nie wraca, lepiej wezwijmy policję lub straż miejską, a gdy nie ma możliwości wezwania – interweniujmy poprzez wybicie szyby. Znajdujemy się wówczas w stanie wyższej konieczności, gdzie życie ważniejsze jest od mienia. Warto uprzednio udokumentować wcześniej zastaną sytuację. Zróbmy zatem zdjęcia lub nagrajmy film telefonem, a jeśli nie mamy go akurat przy sobie – spiszmy numer rejestracyjny pojazdu i poszukajmy świadków zdarzenia.

Co grozi psu podczas spaceru w upalne dni?

Skutki nadmiernej temperatury najgorzej odczuwają te rasy, które mają krótkie kufy, co oznacza dla nich gorsze warunki schładzania wydychanego powietrza. Psy o krótkich przewodach nosowych są szczególnie narażone na szybkie wysuszenie śluzówek, przegrzanie i odwodnienie. Podobnie, jak w przypadku pozostawienie psa w rozgrzanym aucie, tak samo spacer może stanowić dla naszego pupila śmiertelne zagrożenie.

Jak pomóc psu z udarem cieplnym?

Niezależnie od tego, czy właśnie wyciągneliśmy psa z rozgrzanego auta czy stało się to podczas spaceru, przede wszystkim należy błyskawicznie, ale delikatnie, przenieść psa w chłodne miejsce i czym prędzej schłodzić go zimnymi okładami. Zaczynamy od jego głowy, po czym schładzamy tułów i łapy. Warto wówczas kontrolować temperaturę psa, ponieważ zejście poniżej 37 stopni może wymagać ocieplenia psa kocem. Powinniśmy też monitorować tętno i pracę serca. Psie tętno sprawdzamy palcem wskazującym na tętnicy udowej biegnącej po jego wewnętrznej stronie. Oczywiście w międzyczasie należy niezwłocznie wezwać weterynarza. Jeśli pies znajduje się w ciężkim stanie, nie należy go transportować. Jeśli weterynarz nie może pojawić się w stosunkowo krótkim czasie, skontaktujmy się z nim telefonicznie. Po wywiadzie udzieli nam wskazówek, jak mamy dalej postępować z psem. Po wykonaniu odpowiednich czynności i przyjeździe weterynarza, zwierzę powinno trafić do kliniki. Przez cały czas czworonóg powinien mieć zapewniony spokój i bezpieczeństwo. Po odzyskaniu przytomności może być zdezorientowany, dlatego ważne jest, by czuł się jak najbardziej komfortowo.

Pamiętajmy!

Nie zabierajmy ze sobą zwierząt w podróż samochodem, gdy planujemy załatwianie różnych spraw i wiemy, że nie będą one mogły z nami pójść. W upalne dni koniecznie ograniczmy spacery. Najodpowiedniejszą porą jest poranek i zbliżający się wieczór. Pies powinien mieć stały dostęp do wody, możemy go też dodatkowo schładzać okładami lub prysznicem. Zapewnijmy mu więc odpowiednie warunki do tego, by łatwiej znosił wysokie temperatury.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj