Markowe karmy zoologiczne

Nie dla psa wielkanocne smakołyki

Siadając do wielkanocnego, suto zastawionego stołu, myślimy także o naszych zwierzętach, chcemy by i one poczuły święta. Wówczas zdarza się, że dajemy psu przysmaki przeznaczonymi wyłącznie dla ludzi. Ze stołu „przypadkiem” spadnie kawałek mocno przyprawionej białej kiełbaski, kawałek ciasta z rodzynkami, słodkie desery, owoce czy kości drobiowe. Poniżej znajduje się lista wielkanocnych potraw i produktów, których nasz pies nie może mieć w swojej misce.

Wesołych świąt!

 1. Czekoladowe jajka

Czekoladowe jajka, zajączki i ciasta cieszą nasze oko i podniebienie, jednak dla psów czekolada jest bardzo szkodliwa. Niejednokrotnie już pisaliśmy, że kakaowe słodycze zawierają teobrominę, która jest trująca dla naszych zwierząt. Psom nie wolno podawać czekolady, kakaowych ciast, mazurków oraz deserów. Śmiertelna dawka gorzkiej czekolady dla psa o masie 35 kg to 0,5 kg. Duży pies nie jest raczej zagrożony przedawkowaniem czekolady, jednak pomyślmy o miniaturowych rasach psów! Dla yorka lub ratlerka jedno czekoladowe jajko lub zajączek może skończyć się stanem chorobowym lub nawet śmiercią. Po zjedzeniu teobrominy, organizm psa zaczyna wytwarzać duże ilości adrenaliny, która przyspiesza tętno i może prowadzić do zawału serca.

2. Rodzynki i winogrona

Uwielbiane przez ludzi serniki, paschy i babeczki z rodzynkami dla psów mogą okazać się śmiertelne. Taka dawka to zaledwie około 10g rodzynek na 1kg masy ciała zwierzęcia. Rodzynki uszkadzają nerki, pogłębiające się zatrucie winogronami po 3-4 dniach może doprowadzić do śmierci psa. Pierwszymi objawami zatrucia jest apatia, brak apetytu następnie skąpomocz i bezmocz. Gdy nasz pupil niechcący zje rodzynki należy natychmiast oddać go pod opiekę weterynarza, w celu utrzymania prawidłowego przepływu moczu. Niewielka ilość rodzynek może doprowadzić do uszkodzenia nerek i trwałej ich choroby.

3. Biała kiełbasa

Kiełbasa jako nieodzowny element wielkanocnego żuru, jeżeli jest mało przyprawiona nie powinna zaszkodzić naszemu pupilowi. Przed podaniem mu smakołyka z naszego stołu należy dobrze sprawić jakiego rodzaju jest „flak”, w którym znajdują się kawałki mięsa. Obecnie bardzo dużo kiełbas, szczególnie białych zapakowanych jest w syntetyczny (plastikowy) flak, który po zjedzeniu przez psa, może zablokować przewód pokarmowy lub przykleić się do ściany żołądka lub jelita. Może powodować wymioty, apatię, biegunki i złe samopoczucie psa.

4. Kości drobiowe

Kości drobiu po obróbce termicznej rozpadają się na ostre i długie fragmenty. Pies zaraz po przegryzieniu połyka pokarm, nie jest nauczony jak człowiek kilkukrotnego przeżuwania pokarmu, co może powodować wbicie się takiej drzazgi w przewód pokarmowy zwierzaka. Psy niektórych ras mają także wrażliwy przewód pokarmowy i w ogóle nie mogą jeść żadnych gotowanych kości, bo mają po nich biegunkę.

5. Słodycze

Słodycze zakupione w sklepach zazwyczaj zawierają jako słodzik ksylitol, który u ludzi nie powoduje wahań cukru we krwi, natomiast u naszych podopiecznych może prowadzić do bardzo szybkiego spadku poziomu cukru. Wówczas pies w ciągu 30 min od spożycia słodyczy może mieć napady drgawkowe. Inne węglowodany obciążają psi układ trawienny, w dodatku spożywane przez dłuższy okres czasu mogą prowadzić do otyłości, problemów z uzębieniem oraz cukrzycy. W diecie psów nie powinno być więcej niż 15% węglowodanów, szczególnie szkodliwe są natomiast cukry proste, które w naturalnej diecie psa nie występowały prawie wcale. Dlatego nie dawajmy psu ciasta, mazurków i deserów!

6. Sałatka jarzynowa

Aby dodać sałatkom jarzynowym pikanterii najczęściej stosujemy cebulę, szczypiorek natomiast jest typowym wiosennym pokarmem, który zielenią cieszy oko i świetnie smakuje z jajkiem. Niestety dla naszych pupili zarówno cebula, szczypiorek, jak i czosnek są trujące, a dokładnie związki, które powstają w trakcie trawienia warzywa. Odpowiada za to dwusiarczek n-propylowy, który poddany przetworzeniu w organizmie staje się toksyczny dla psa i kota. Związek ten rozkłada czerwone krwinki zwierząt doprowadzając je do anemii, trudności z oddychaniem i przemęczenia. Dla psa o masie 20 kg dawką zagrażającą zdrowiu jest około 100g cebuli. W sałatce jarzynowej poczesne miejsce zajmują także ziemniaki, które są dla psa niestrawne, a u zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym mogą powodować biegunki.

7. Kawa, piwo, drinki i nalewki

Przy wielkanocnym stole niejednokrotnie delektujemy się kawą wypitą w rodzinnym gronie, drinkiem czy szklanką piwa. Nie dla psa te napoje! Kofeina zawarta w kawie przyprawia psa o palpitację serca (dosłownie), chmiel stosowany jako przyprawa do piwa może powodować zatrucie organizmu u psów. Objawia się wysoką temperaturą ciała, co prowadzi do niewydolności większości narządów wewnętrznych. Objawami jest drżenie mięśni i ciągle rosnąca gorączka. Upojenie alkoholowe u zwierząt nie doprowadza do ogromnego kaca na drugi dzień po spożyciu napoju, a do śpiączki! Zbyt duże stężenie alkoholu etylowego we krwi u zwierząt, podobnie jak i u ludzi może doprowadzić do śmierci psa. Napoje alkoholowe kuszą psy słodyczą i walorami zapachowymi, dlatego kieliszki lub szklanki z drinkami, piwem i likierami powinniśmy trzymać poza zasięgiem zwierząt.

8. Orzechy macadamia

Popularne ostatnio orzechy macadamia są trujące dla naszych pupili. Dawka zagrażająca życiu jest niewielka bo to zaledwie od 2,2 g do 64g! Mały pies po spożyciu jednego orzeszka może dostać wymiotów, drżenia mięśni a nawet paraliżu tylnych kończyn. Objawy widoczne są po około 12 godzinach po zjedzeniu orzecha, jeżeli mamy podejrzenie spożycia przez psa powinniśmy natychmiast skontaktować się z weterynarzem i skierować zwierzę na płukanie żołądka!

9. Awokado

Nie dla psa zielona pasta z awokado. Owoc ten zawiera w sobie persin, substancję grzybobójczą, która powoduje silne zatrucie organizmu. Persin znajduje się zarówno w owocach, liściach oraz korze awokado. Chociaż pasty i przekąski przygotowywane z awokado kuszą psa przyjemnym zapachem należy bardzo pilnować, by zwierzak nie sięgnął po taki kąsek ze stołu!

10. Surowe jajka i ciasto drożdżowe

Przygotowując pyszności na świąteczny stój uważajmy szczególnie na surowe białko jajek i surowe ciasto drożdżowe. Po spożyciu przez psa drożdży, pęcznieją w żołądku powodując rozciągnięcie i zmniejszenie przepływu krwi w ścianie tego narządu. Rozciąganiu żołądka towarzyszą silne bóle brzucha oraz fermentowanie ciasta i wytwarzanie trującego alkoholu. Białko jaka kurzego może zawierać bakterie np. salomella, którymi mogą zarazić się zwierzęta a także zawierają białko- awidynę, która powoduje związanie biotyny. Biotyna wspiera prawidłowy wzrost i wygląd okrywy włosowej, skóry i pazurów.

Przy podawaniu psu pokarmu ze stołu upewnijmy się czy będzie dla niego przysmakiem czy toksyną. Pies doceni kilka plasterków szynki, może zjeść ugotowane  jajka czy kość wołową. Zamiast dokarmiać smakołykami ze stołu podarujmy mu świąteczny długi spacer, przeznaczony specjalnie dla niego smakołyk lub nową zabawkę. W przypadku zjedzenia produktu z powyższej listy powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, szybka reakcja może uratować pupilowi zdrowie, a nawet życie!

 Przysmaki dla psa

Zadbaj aby w tym czasie Twój pupil również dostał coś pysznego, ale dedykowanego specjalnie dla jego gatunku 😉
Poniżej pyszne przysmaki dla czworonożnych łasuchów.

8in1 Fillets Pro Digest S - przekąska na lepsze trawienie 80g Adbi Yorusie Kabanosy z jagnięciną słoik 450g Artex Podroby Suszona jadalna stopa wołowa
Bosch Finest Snack Goodies Dental pojemnik 450g Bosch Fruitees Snack Mango 200g Bow Wow Kiełbaski 12,5cm 60szt
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj