Markowe karmy zoologiczne

Maneki-neko – azjatycki kot szczęścia

Któż z nas nie kojarzy azjatyckiego kotka przynoszącego szczęście i bogactwo? Mało kto wie jednak na jego temat coś więcej. Zdecydowanie warto zgłębić temat, bo historia i symbolika maneki-neko jest bardzo ciekawa. Biały kotek siedzący na czerwonej poduszce i podnoszący do góry jedną łapkę to charakterystyczny współczesnej Japonii.

Kult maneki-neko jest obecnie w Japonii powszechny – koty zapraszają do sklepów, restauracji, hoteli, biur, łaźni, często towarzyszą także Japończykom w domach, a turyści zabierają je chętnie jako pamiątki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Maneki-neko (招き猫), czyli dosłownie „witający kot” to niezwykle ważny element orientalnej kultury popularnej. Warto wiedzieć, że Hello Kitty to animowana wersja tego kotka, a powitalna funkcja została uwieczniona nawet w imieniu tego ulubieńca dzieci.

Symbol szczęśliwego kota pojawia się w Japonii wraz z importem do kraju kotów z Chin, których ogony były skracane. Na wyspach tak bardzo się one spodobały, że rozpoczęto zabiegi hodowlane mające na celu stworzenie zwierząt naturalnie pozbawionych ogonów, w ten sposób na początku XVII wieku powstała rasa bobtail, która zyskała uznanie w Japonii, a obecnie posiada miłośników na całym świecie. To właśnie przedstawiciel tej rasy jest pierwowzorem maneki-neko. W mocno wystylizowanych figurkach łatwo zauważyć charakterystyczny kształt głowy ze szpiczastymi uszami i dużymi,owalnymi oczami.

Zadaniem Maneki-neko jest zapraszanie i witanie gości, wówczas kotek ma podniesioną lewą łapkę. Kotek ma za zadanie także zapewniać szczęście i dobrobyt, wówczas podniesiona w górę jest prawa łapka. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by figurka była „wielofunkcyjna” i miała podniesione w górę obie łapki, jednak Japończycy uważają taką pozę za przesadę, więc nie cieszy się ona popularnością i w handlu spotykana jest rzadko.

Nie tylko poza ale i kolor Maneki-neko są ważne – biały oznacza niewinność, czarny odstrasza demony i prześladowców, a czerwone pozwalają unikach chorób, różowe zapewniają sukcesy w sprawach sercowych, zielone pomagają w nauce, a złote odpowiadają za bogactwo. Często posążki są wielokolorowe – to dlatego, że wśród kotów bobtail, stanowiących pierwowzór figurki, wyjątkowo rzadka i przez to cenna jest maść trójkolorowa (mike-neko 三毛猫), dlatego Maneki-neko o takim ubarwieniu jest wyjątkowo skuteczną przynętą dla szczęście, pomyślność, bogactwo i inne pozytywne wydarzenia. Kotki często posiadają także czerwoną chustę na karku, która z przodu spięta jest dzwoneczkiem lub medalikiem, na którym zdarzają się napisy mówiące czemu w szczególny sposób figurka patronuje (pieniądze, szczęście, zdrowie, miłość, itp.)

Kotek Maneki-neko to według wierzeń wcielenie bogini litości Kannon, jednej z postaci japońskiej mitologii. Z symbolicznym posążkiem wiąże się też wiele różnego rodzaju opowieści i legend, w których kot wita wędrowców lub pomaga ludziom w tarapatach. W Tokio istnieje nawet świątynia Maneki-neko nosząca nazwę Gōtoku-ji, w mieście Seto znajduje się natomiast muzeum gromadzące figurki Maneki-neko, w którym raz w roku odbywa się święto tego sympatycznego czworonoga.

Na koniec w ramach ciekawostki bardzo fajny koci gadżet – idealna pamiątka z podróży do Japonii dla miłośnika kotów. Kubek, który może być używany lub może stać i pięknie się prezentować przyciągajac szczęście.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj