Markowe karmy zoologiczne

Królik minaturka w nowym domu. Co muszisz wiedzieć?

Króliki są sympatycznymi, spokojnymi i pozbawionymi agresji zwierzątkami. Dzięki swojej towarzyskiej naturze i uroczemu zachowaniu wnoszą wiele ciepła do naszego domu. Z tego też powodu cieszą się tak ogromną popularnością na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych należą do najczęściej hodowanych zwierząt, zaraz po psach i kotach.

Na adopcję królików decydują się osoby, które cenią sobie bliskość, uczucie przywiązania do właściciela i ich wdzięk. Przepadają za towarzystwem, zwłaszcza innych królików, dlatego warto zdecydować się na posiadanie więcej niż jednego królika. Kiedy jednak są same potrzebują większej uwagi swojego właściciela i chętnie okazują mu uczucie.

Królik miniaturka – opieka

Opieka nad królikiem nie sprawia większych problemów, gdyż przeważnie są bardzo mało wymagające. Rzadko kiedy wydają dźwięki, dlatego nadają się do trzymania w bloku bez przeszkadzania sąsiadom. Ich milczenie jednak ma też wiele wad. Trudniej jest rozpoznać ich samopoczucie i zobaczyć, że coś im dolega w trakcie choroby. Należy też pamiętać o tym, że samo milczenie nie świadczy jeszcze o całkowitym zadowoleniu królików. Warto pamiętać, że to delikatne zwierzątka – przesadne pieszczoty i zabawy mogą być dla nich bolesne.

Króliki uwielbiają się bawić. Gdy czują się swobodnie w przestrzeni, gdzie przebywają, pokazują swoje zadowolenie poprzez zabawne podskoki, bieganie, odbijanie się od podłogi wysoko do góry i tarzanie się. Są przy tym psotliwe i uparte. Spróbuj zakazać czegoś swojemu królikowi – wejścia do danego pokoju, szafy lub wskakiwania na Twoje łóżko. Szybko przekonasz się, że potrafią poświęcić wiele czasu na próby przechytrzenia Cię i mimo wszystko dostania się do zabronionego miejsca 😉

 Czy królik to odpowiednie zwierzątko dla mnie?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na przyprowadzenie króliczka do swojego domu powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: Czego oczekuję od mojego królika? Czy będę umiał się nim dobrze zaopiekować? Czy królik bez problemów dogada się z innymi zwierzętami, jakie posiadam?

Króliki są towarzyskie i uwielbiają pieszczoty, ale tylko gdy czują się przy Tobie bezpiecznie. Pierwsze dni w nowym miejscu bywają dla nich bardzo stresujące i musisz się uzbroić w cierpliwość, aby powoli zdobyć ich zaufanie. Wszystkie króliki są bojaźliwe, ostrożnie poznają nową przestrzeń. Pamiętaj, że w pierwszych dniach także kontakty z nowym człowiekiem są dla nich bardzo stresujące, więc pamiętaj o delikatności, czułości i dużej dawce cierpliwości. Jednak już po kilku tygodniach będą zachowywać się swobodnie.

Jak łatwo się domyślić nie przepadają za zmianami i powoli się do nich przyzwyczajają. Na pewno nie należą do zwierząt, z którymi można często podróżować. Każda dodatkowa dawka stresu jest dla mocnym obciążeniem dla ich delikatnych serc. Dlatego też najbezpieczniejsza dla nich jest rutyna i spokój.

Najważniejsze potrzeby królika to towarzystwo i ruch. Najbardziej aktywne są o świcie i zmierzchu, dlatego dobrze dogadują się z właścicielem pracującym w standardowym wymiarze godzin. Każdego dnia powinny spędzać przynajmniej godzinę poza klatką, aby nie doszło do niebezpiecznych zmian kręgosłupa. Pamiętaj jednak, że uwielbiają podgryzać różne przedmioty. Nie zostawiaj przy nich na wierzchu ważnych dokumentów i koniecznie zabezpiecz wszystkie kable.

 Królik miniaturka – koszty

Królik miniaturka nie jest drogi. Ceny za sztukę w sklepach zoologicznych wahają się w okolicach 30-45 i zależą przede wszystkim od rasy, okrywy włosowej i częstości występowania. Jeżeli zależy Ci na niewielkim króliku zapytaj w sklepie zoologicznym o króliki karłowate.

Znacznie większe koszty to zakup odpowiednio dużej klatki oraz niezbędnego wyposażenia i karmy – może to kosztować nawet pięciokrotnie więcej niż samo zwierzątko! Kupując klatę musisz liczyć się z tym, że z biegiem lat króliki rosną i mogą stać się dość dużymi zwierzętami, potrzebują więc odpowiedniej ilości przestrzeni do codziennego życia.

Wybierając dla królika klatkę w sklepie zoologicznym nie kieruj się jej ceną, ale rozmiarem. Jeżeli kupisz mniejszą klatkę, ponieważ królik jest jeszcze niewielki musisz się liczyć z potrzebą kupienia kolejnej za kilka lat. Odpowiednio duża klatka daje naszemu pupilowi możliwość rozciągnięcia się na całej długości w trakcie wypoczynku. Jej wysokość powinna pozwalać mu na podniesienie się na tylnych łapkach i stanie w pozycji pionowej. Warto zwrócić przy tym uwagę na sposób rozstawienia prętów w klatce. Zbyt szeroki umożliwi królikowi podgryzanie ich powodując przy tym sporo hałasu. Możemy tego uniknąć wybierając klatkę z gęściej rozstawionymi prętami oraz zapewniając mu gryzaki (dobrze się w tej roli odnajdują gałązki niektórych drzewek owocowych, chociaż oczywiście w sklepach zoologicznych znajdziemy specjalnie do tego stworzone rarytasy). Jeżeli Twój królik mimo zapewnienia mu wielu gryzaków wciąż hałaśliwie podgryza pręty zastanów się, czy to nie jest jego sposób na zwrócenie Twojej uwagi i prośba o wypuszczenie z klatki.

Poza królikiem musisz zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

– klatka
– sianko
– ściółka
– Karma
– poidełko
– ceramiczna miseczka
– wapienko
– przysmaki i kolby
– gryzaki i patyczki

Spore koszty dotyczą także wizyt weterynaryjnych. Trzymane tylko w domu króliki rzadziej miewają problemy zdrowotne, jednak nie zwalnia to nas z wizyt kontrolnych i odpowiednich szczepień. Zadbany i zdrowy królik może z nami przeżyć nawet 12 lat. O tym także trzeba pamiętać decydując się na zakup uroczej, puchatej kuleczki w sklepie zoologicznym lub u hodowcy.

Czy powinienem kupić mojemu dziecku królika?

Króliki są postrzegane jako idealne zwierzęta dla małych dzieci, ale nie jest to do końca prawdą. Nawet tak mało wymagające zwierzę potrzebuje odpowiedniej opieki, częstego czyszczenia klatki, spędzania z nim czasu na zabawach i pieszczotach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasze dziecko chwilę nie znudzi się królikiem, lepiej nie decydować się na adopcję, ponieważ wbrew pozorom króliki potrafią dożyć sędziwego wieku.

Warto także zwrócić uwagę, że ciche z natury króliki nie mają jak okazać niezadowolenia, czy bronić się przed dziećmi, którym do pewnego wieku brakuje delikatności i wyczucia. Ich pieszczoty i zabawy mogą być nieprzyjemne, dlatego ważne jest, aby nauczyć malca, jak się obchodzić ze zwierzątkiem. Dzieci z pewnością przyjmą z entuzjazmem nasze nauki i będą się do nich stosować wiedząc, że dzięki temu zwierzak lepiej się czuje i jest szczęśliwszy.

Dowiedz się też koniecznie, czy nikt z domowników nie ma alergii na sierść. W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń typu “oddam królika za darmo” właśnie z powodu uczulenia. Lepiej zapobiegać takim kłopotom zawczasu temu wcześniej sprawdzając pod tym kątem całą rodzinę. Zakup królika powinien być więc poprzedzony kilkoma wizytami w sklepie oraz koniecznie trzymaniem zwierzęcia na rękach. Jeśli pojawi się odczyn alergiczny u któregokolwiek z domowników niestety trzeba zacząć rozglądać się za innym pupilem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj