Markowe karmy zoologiczne

Jak oduczyć papugę złego zachowania?

Papugi mogą być wspaniałymi domowymi zwierzętami, a ich piękne kolory rozjaśnią najbardziej ponury dzień. Niestety istnieje sporo zachowań, które mogą nas w papugach irytować i przeszkadzać zarówno nam jak i ludziom w naszym otoczeniu. Zobacz jak sobie poradzić z hałasowaniem czy dziobaniem.

Papuga i hałas

Każdy właściciel papugi wie, że ich największą wadą jest hałasowanie. Zwłaszcza o porankach i wieczorami ptaki wołają swoje stado. Jeżeli ich właściciel jest poza ich zasięgiem wzroku w tym czasie papuga będzie chciała się z nim “skrzyknąć”. Hałas ptaków może być bardzo uciążliwy nie tylko dla nas, ale także dla naszych sąsiadów. Dowiedz się co możesz zrobić, by ptakom i nam było łatwiej wspólnie żyć oraz jak wykorzenić złe nawyki u ptaków. Oto nasze propozycje:

  • Umieść swojego ptaka w nowym otoczeniu poza dobrze mu znaną klatką,
  • Zanieś papugę do cichego pomieszczenia i poczekaj, aż przestanie krzyczeć. Nie przychodź do niej w tych momentach, w których jest głośna. Nie chcesz nauczyć jej, że swoim krzykiem może wywołać Twoje nadejście.
  • Umieść ptaka w klatce i nakryj ją przepuszczającym powietrze materiałem. Wypuść ją dopiero, gdy się już uspokoi.
  • Użyj klikera lub piszczącej zabawki. Twoja papuga może zainteresować się nowym dźwiękiem i zamilknie.

Papuga i dziobanie

Kolejnym uciążliwym dla właścicieli papug zachowaniem jest dziobanie i szczypanie. Jeżeli źle odczytasz samopoczucie Twojego ptaka i będziesz próbował go uchwycić w nieodpowiednim momencie możesz boleśnie odczuć tego konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać nastrój swojej papugi. Inaczej pozostanie Ci podziwianie jej z dystansu. Warto wiedzieć, że papugi dysponują całym asenałem różnych dziobnięć i ptaki rozróżniają bez kłopotów pieszczoty, zaproszenia do zapaby, obronę terytorium i zdobyczy czy odmowę wspólnych ahrców. By dobrze żyć ze swoją papugą ty też musisz się tego nauczyć 🙂

Jak reagować na złe zachowanie naszego ptaka?

Oto kilka przykładów właściwych zachowań

1. Przede wszystkim nie zabieraj rąk, nie krzycz, nie oganiaj się od ptaka – dla niego takie Twoje zachowanie to świetna zabawa!

2. Wyrażaj swoje uczucia. Papugi potrafią odczytywać mimikę twarzy człowieka oraz język jego ciała. Jeżeli pokażesz jej, że jesteś niezadowolony Twój ptak to zrozumie. Jeśli bawisz się z papugą, to natychmiast przestań, odwróć się od niej i ignoruj przez chwilę.

3. Mów spokojnie, ale surowo. Możesz trochę podnieść głos, ale nie krzycz. Szorstkim tonem powiedz jej, jak jesteś rozczarowany danym zachowaniem. Używaj krótkiego powtarzalnego sygnału NIE, FE, AU, BOLI lub podobnego

4. Umieść swoją papugę na klatce po tym, jak już wyraźnie dałeś jej do zrozumienia, że nie pochwalasz danego zachowania. Pozostaw ją tak na kilka minut. Gdy ten czas minie zacznij się z nią chwilę bawić. Niech Twój ptak wie, że nie jesteś już na niego zły i się nie boczysz.

5. Spróbuj zaobserwować co wywołuje ataki i postaraj się wyeliminować ten czynnik. Wiele gatunków papug jest terytorialnych, więc gdy widzą w lustrze „drugiego” ptaka to chcą go pogonić, a  nie mogąc go zlokalizować wyładowują agresję na Tobie, podobnie będą bronić swojego azylu czyli wnętrza klatki. Papugi potrafią też uparcie bronić „swoich” przedmiotów, np. telefonu, klawiatury, myszki, biżuterii czy książki na której przysiadły.

Jak nie reagować na nieodpowiednie zachowanie papugi?

W przypadku każdego zwierzęcia warto znać główne zasady, czego wobec nich nie robić. Zwłaszcza w momencie, gdy chcemy zareagować na ich złe zachowanie. Często nasza złość lub frustracja mogą podpowiedzieć nam niewłaściwy wybór. Dlatego najlepiej jak najszybciej zapoznać się z podstawowymi czynnościami, których musimy unikać.

  • Nie bij! Nigdy nie reaguj na gryzienie, czy hałasowanie siłą. Ptaki są bardzo delikatne i nawet lekkie z naszego punktu widzenia uderzenie może uszkodzić jego zdrowie.
  • Nie chowaj urazy. Papugi są niesamowicie wrażliwe na Twoje uczucia. Potrafią dostrzec nastrój swojego właściciela nawet, gdy ty nie dajesz im bezpośrednich sygnałów. Twoje obrażenie może powodować u ptaka silny stres, co zawsze jest szkodliwe dla zdrowia.
  • Nigdy nie zaniedbuj swojej papugi. Karanie poprzez zaniedbanie czystości klatki lub ograniczenie porcji żywności i picia to najgorsze z możliwych rozwiązań!

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj