Markowe karmy zoologiczne

Dzień Kundelka – 25 października

25 października w Polsce, odbędzie się nieoficjalne święto psów nierasowych pod nazwą „Dzień Kundelka”. Data ta została wybrana celowo, ponieważ jest to „Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt”. W ten dzień odbędą się wystawy kundelków, dni otwarte w schroniskach, gdzie będzie można ofiarować wsparcie dla zwierząt oraz adoptować podopiecznego.

Kundel, często mylony z mieszańcem lub wielorasowcem, jest potomkiem rodziców niewiadomego pochodzenia, będących psami nierasowymi, czyli kundlami lub mieszańcam
Mieszaniec, czyli wielorasowiec jest potomkiem dwóch odrębnych ras psów.

Brytyjczycy lubujący się w wystawach kynologicznych określają rasowość psów w bardzo zróżnicowany sposób:

  1. Thoroughbred – psy rasowe, czyli potomkowie rodziców tej samej rasy
  2. Inter-bred- potomstwo psów tego samego typu, ale innych ras np. Goldena Retrivera z Labrador Retriverem
  3. Cross-bred- mieszaniec, pochodzący od rodziców innej rasy i innego typu np. potomek owczarka niemieckiego i dobermana
  4. Half-bred- skrzyżowanie psa z rodowodem (rasowego) z nierasowych (mieszańcem lub kundlem)
  5. Mongrel- kundelek, czyli pies pochodzący od nierasowych rodziców.

Kundle ze względu na swoje pochodzenie mają wiele zalet, ale także i wad. Główną ich zaletą jest wyjątkowość i oryginalność. Kundle nie mają powielanych i wzmacnianych genetycznie tych samych cech, jak psy rasowe. Kupując, adoptując, czy dostając nierasowego szczeniaka, nie możemy do końca przewidzieć jakiej wielkości będzie pupil, jaki będzie jego ostateczny wygląd ani jak kształtować się będzie jego charakter. Zazwyczaj narzeka się na tę cechę nierasowców, jednak są osoby, które właśnie za to lubią kundelki 🙂

Po psach z rodowodem oprócz określonego wyglądu, możemy spodziewać się także charakterystycznego zachowania, które związane jest z rasą. Cechy te są tylko zmodyfikowane przez indywidualny charakter, konkretnego osobnika. Przykładem tego są jamniki, które uwielbiają kopać doły i nory, z kolei nie każdy z nich jest uparciuchem.

Natomiast kundelki są nieobliczalne i właściciele wychowując je uwydatniają osobnicze cechy charakteru. Pamiętajmy, charakter i ułożenie psa w dużej części zależy od właściciela i jego zdolności wychowawczych. Nawet pies najbardziej łagodnej rasy może stać się agresywny, jeżeli jest źle traktowany. Jednak pewne wrodzone predyspozycje, taki jak karność czy inteligencja, mogą ułatwiać lub utrudniać proces socjalizacji i wychowania.

Mówi się, że kundelki są też zdrowsze, ponieważ nie są ze sobą blisko spokrewnione. Niestety nie jest to do końca prawdą. Mieszaniec, czy kundelek żyjący na określonym obszarze, porusza się maksymalnie w obrębie około 15-20 km, wokół własnego domu. Długie spacery kontrolowane są przez właścicieli. Dlatego obszar mieszania się puli genów psów jaki powinien być w wypadku kundelków brany pod uwagę z około 6 km wokół miejsca urodzenia psa. Pomimo tak małej odległości zmienność genetyczna jest duża

Rasowe psy w wyniku rygorystycznej selekcji przez człowieka są bardziej podatne na choroby genetyczne, wrażliwsze na zmiany pogody. Często mają choroby stawów i żyją krócej od swoich nierasowych kolegów.

Podkreślany jest mit, że kundle są wierniejsze i mądrzejsze od psów rasowych. Jeżeli chodzi o wierność, nie jest to prawdą. To czy pies jest wierny zależy od konkretnego psiaka, podobnie jak inteligencja i inne cechy osobnicze. Wierność pupila zapewniamy sobie przede wszystkim przez odpowiednie wychowanie go, tresurę i trening.

Faktem jest, że kundelki są bardziej wytrzymałe, mają też silniejszy instynkt przetrwania. Właśnie ten instynkt doprowadza nierasowe psy do bardziej bystrego zachowania. Powodowane jest to też związane z podejściem człowieka do psa rasowego i kundelka. Kundelki są zazwyczaj traktowane gorzej, ich właściciele zapewniają im mniej udogodnień. Trzymają na łańcuchach, kupują najtańszą karmę lub karmią resztkami ze stołu, chodzą rzadziej do weterynarza. Niestety powodowane jest to dziwnym przekonaniem człowieka, który coś pospolitego traktuje jak gorsze i nie wymagające tyle zachodu..

Dla właściciela kundelka, który kocha zwierzęta, jego pupil jest najpiękniejszy, najinteligentniejszy, najwierniejszy i najwspanialszy. Ci sami ludzie, gdyby mieli psa rasowego, pewnie twierdzili by pewnie to samo. Dla większości osób nie liczy się rasa czy wygląd, w psach szukamy przede wszystkim oddanego przyjaciela i członka rodziny.

Należy podkreślić, że kundelki i psy nierasowe to ponad 90% psów w Polsce. Do schronisk także trafia najwięcej psów nierasowych. Dzień Kundelka zachęca do przemyślanych adopcji, odpowiedzialnego traktowania zwierząt oraz naucza, jak zapewnić porzuconym i bezpańskim psom bezpieczne, wolne od przemocy i szczęśliwe życie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj