Markowe karmy zoologiczne

Dlaczego pies sika do łóżka?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dobrze wychowany pies dotychczas załatwiający się poza domem zaczyna sikać na Twoje łóżko. To jest jedna z najbardziej nieprzyjemnych rzeczy, jakie może nam zrobić nasz czworonóg.Jest to szczególnie frustrujące, gdy dopiero co byłeś z nim na spacerze. Mniej cierpliwi i przywiązani do swoich psów właściciele właśnie z tego powodu potrafią oddać swojego pupila. Zanim zaczniecie się złościć na niego za moczenie Waszego łóżka dowiedzcie się, jakie są główne przyczyny takiego zachowania. Może się okazać, że rozwiązanie tego problemu jest niebywale proste!

 Niepokój

Głównym powodem moczenia Twojego łóżka może być strach. Zwłaszcza w czasie burz z piorunami, których tak wiele psów się panicznie boi. Możliwe, że Twój czworonóg szuka schronienia w miejscu, które wydaje mu się najbardziej bezpieczne. Możesz spróbować go uspokajać w trakcie burz czy wystrzałów. Najlepiej przytulić się do niego i mówić spokojnym głosem. Nie zaszkodzi też zasłonić szczelnie okna, aby błyski nie były widoczne. Możemy też uniknąć tego problemu przyzwyczajając swojego psa do regularnych godzin wychodzenia na spacery. Jeżeli nie zawalisz swoich obowiązków nie będzie miał możliwości, aby zmoczyć Twoje łóżko.

Radość

Należy także pamiętać, że niektóre psy (szczególnie suczki), nawet w dorosłym życiu potrafią popuścić nieco koczu z radości. Ekscytacja z powodu zabawy czy powrotu właściciela do domu może być tak duża, że czeka nas potem uprzątnięcie kałuży w przedpokoju czy właśnie na łóżku. Tutaj rozwiązanie jest tylko jedno – jeśli nasz taki problem musisz izolować rozentuzjazmowanego pieska od łóżka, a w przedpokoju (gdzie najczęściej dochodzi do „mokrych” pokazów radości) zadbać o łatwą do zmywania powierzchnię.

Oznaczanie terenu

Zwykle psy oznaczają swoje terytorium przy pomocy moczu. Jeżeli Twój pies jest bardziej agresywny będzie oznaczać szersze terytorium, aby ostrzec inne osobniki, że ten obszar należy do niego. Sytuacja wygląda inaczej przy psach niepewnych siebie, zwłaszcza tych mniejszych rozmiarów. Mniej odważne psy mogą oznaczać tylko drzwi Twojego domu lub Twoje łóżko mając nadzieję, że takie ostrzeżenie wystarczy, aby ewentualne inne osobniki trzymały się z daleka. Co możesz zrobić? Pokaż swojemu psu, kto rządzi w domu. Niech wie, że Ty jesteś w stanie zadbać o swoje i jego bezpieczeństwo. Zanim jednak uda Ci się wprowadzić nowy porządek staraj się trzymać psa z daleka od Twojego łóżka nie wpuszczając go do sypialni.

Starzenie się i problemy zdrowotne

Jeżeli Twojemu psu dolega coś, co przymusza go do picia większej ilości wody niż zwykle może mieć problemy z utrzymaniem moczu do następnego spaceru. Gdy już raz zdarzy mu się wysikać na Twoim łóżku jego zapach będzie jak zachęcenie do tego, aby zrobić to ponownie. Dlatego koniecznie musisz wyczyścić całą zmoczoną przestrzeń przy pomocy środków, które usuną ślad zapachowy jego moczu. Natomiast psy mające już wiele wiosen na karku mogą mieć problemy z utrzymaniem moczu. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, może zaproponuje Twojemu psu odpowiednie leczenie. Zwiększ też ilość spacerów w ciągu dnia. Na wszelki wypadek zaścielaj swoje łóżko nieprzemakalnym materiałem.

Łóżko pachnie tak jak Ty

W każdym psie drzemie trochę dzikiej natury. Czworonogi będące na wolności często spotykają się z innymi drapieżnikami. W warunkach domowych tym drapieżnikiem stajesz się Ty. W takim momencie bardzo istotna staje się walka o władzę. Jednak zamiast się wysilać i zmierzyć z Tobą fizycznie łatwiejszym rozwiązaniem jest podjęcie działań w celu usunięcia Twojego zapachu. Dlatego psy potrafią obgryzać Twoje buty, żuć bieliznę i… sikać na Twoje łóżko. Czyniąc tak czują się mniej zależne i mniej zagrożone Twoją obecnością. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się wtedy, gdy zostawiamy psa długo samego w domu lub właśnie na niego nakrzyczeliśmy za złe zachowanie. W obu tych sytuacjach psy czują się mniej pewne siebie i bezpieczne, dlatego odreagowują poprzez zmoczenie Twojego łóżka. To jednak często jest odbierane przez ludzi jako zachowanie złośliwe. Wydaje nam się, że pies odgrywa się na nas za te godziny w samotności, czy podniesienie na niego głosu.

Co zrobić, gdy pies sika do łóżka?

Jeżeli wykluczyliśmy wszelkie medyczne powody takiego zachowania powinniśmy zadbać o psa od strony psychologicznej. Wszystkie inne przyczyny są związane ze zbyt niską pewnością siebie, brakiem odwagi, niepokojem, uczuciem zależności i złym samopoczuciem po otrzymaniu reprymendy. Dlatego musimy wyeliminować te uczucia u naszego psa. Do tego czasu jednak zawsze pamiętajmy o dokładnym usunięciu zapachu jego moczu z naszego łóżka.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj