Markowe karmy zoologiczne

Czy pies w miejscach publicznych zawsze powinien mieć kaganiec i być na smyczy?

Czy w czasie spaceru konieczny jest kaganiec? A może jedynie smycz dla psa? Bądź przeciwnie, jedynie kaganiec a smycz nie jest obowiązkowa i dozwolone jest by pies poczuł więcej swobody? Temat wzbudza wciąż wiele pytań a czasami wręcz kontrowersji, dlatego jeśli chcesz wiedzieć jak to wygląda z perspektywy prawa – przeczytaj.

Smycz dla psa – czy jest obowiązkowa?

Zarówno kaganiec dla psa jak i smycz ma w domu chyba każdy właściciel psa. Smycz zresztą, to jeden z podstawowych elementów psiej „wyprawki”. Jednak w kwestii jej używania właściciele czworonogów często stają przed dylematem pomiędzy aspektami prawnymi i własnymi przekonaniami. Jedni uważają, że pies powinien móc się wybiegać, dlatego odpinają go ze smyczy dając więcej swobody, inni uważając że stwarza to zbyt duże niebezpieczeństwo dla otoczenia. Jak zatem wygląda to w perspektywie prawa? Mało kto się pod tym względem orientuje, a to dlatego, że przepisy nie są jednoznaczne i podlegają wielu interpretacjom, stąd też tak wiele sprzecznych opinii na ten temat. Przyjrzyjmy się zatem samym przepisom.

Głównymi aktami prawnymi, które odnoszą się do tej kwestii są – ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń. W żadnym z nich jednak nie znajdziemy jednoznacznego stwierdzenia, czy obowiązek taki zachodzi czy nie. Jednak zarówno w art. 77 Kodeksu wykroczeń:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Jak i:

Art. 10a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

otrzymujemy informację o obowiązku zachowania ostrożności. Co oznacza to dla nas? W perspektywie ogólnych przepisów, oznacza to, że odpowiedzialność za niedopilnowanie zwierzęcia spoczywa na właścicielu psa, bez względu na fakt, czy samo zdarzenie było z jego winy czy nie. Dlatego zaleca się zachowanie ostrożności, biorąc pod uwagę usposobienie zwierzęcia jak i jego rasę. Kwestia rasy również jest wyjaśniona. Istnieje bowiem wykaz ras niebezpiecznych i obowiązują je bardziej restrykcyjne kryteria.

Kwestia obowiązku trzymania psa na smyczy jest również omawiana w aktach prawnych konkretnego miasta. W Warszawie jest to Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m. st. Warszawy. Tam zgodnie z:

Art. 28 pkt. 6 na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia, również w kagańcach i pod opieką osób dorosłych, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli.
Pkt 7 tego artykułu natomiast brzmi:
Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów, pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa.

Kaganiec dla psa – czy pies musi go mieć?

A jak to jest z kagańcem? Niektórzy uważają, że pies w kagańcu się męczy, dlatego za wszelką cenę go unikają. Przepisy prawne jednak niezupełnie pomagają, ponieważ tak samo jak w przypadku smyczy, nie są jednoznaczne i najlepszym źródłem są ustawy danego miasta. Tam informacje na ten temat są najczęściej dużo bardziej sprecyzowane i konkretne.

Zawsze jednak warto jest zachować ostrożność, bo skutki niedopilnowania będą nieodwracalne i ostatecznie ucierpi też na tym sam pupil. Warto również wziąć pod uwagę, że ludzie często boją się psów, szczególnie tych dużych i widok naszego psa może być dla nich niepokojący. Nawet jeśli sami znamy nasze psy, to inni nie, dlatego warto pójść na kompromis i dać zwierzęciu więcej luzu, jednak w miejscu mniej uczęszczanym przez ludzi i inne zwierzęta.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj